Gyermekkori torokfájás lelki okai
Nagyon ritka az a gyermek, aki sohasem beteg. Míg felnőttkorban hosszú idő is eltelik két betegség közt, addig a gyermekkor jellemzője, hogy sokszor egyik betegséget a másik követi. Azt is mondják, hogy amikor a gyermek elkezd közösségbe járni, számtalan betegségen kell átesnie, amíg kialakul immunitása a különféle bacilusok, vírusok ellen.
Valójában nem mondanám, hogy a bacilusokhoz tanulunk meg alkalmazkodni, bár így is lehet magyarázni. A gyermek állandó tanulás révén alkalmazkodik a külvilághoz. Ha ez a folyamat konfliktusokkal, vagy nehézségekkel jár, akkor a test betegséggel oldja az összeütközéseket. A betegségek során a test feldolgozza, kidolgozza magából a stresszeket. Így rögtön más megvilágításba kerül maga a betegség fogalma is. A betegség nem rossz dolog, hanem a test kísérlete a felborult egyensúly visszaállítására. Tehát, amikor a tüneteket gyógyszerekkel elnyomjuk, csillapítjuk, nem teszünk mást, mint beavatkozunk ebbe a természetes folyamatba. A zavart nem a betegség okozza, hanem a konfliktus, amellyel nem tudott a gyermek megbirkózni. Minden esetben érdemes megvizsgálni, a betegség kezdete előtt, milyen stresszek, kihívások, nagyobb feladatok álltak a gyermekek előtt, amelyek zavart okozhattak bennük. Segítsük őket azzal, hogy ezeket az akadályokat megbeszéljük velük. Kérjük ki véleményüket, szerintük, hogyan lehetne másképp, könnyedebben megoldani. Adhatunk nekik mi is ötleteket, hogyan kezeljék legközelebb a hasonló helyzetet.
Az óvodáskorban leggyakoribb torokfájások és mandulagyulladások hátterében, olyan kimondatlan vagy lenyelt feszültségek vannak, amelyek saját önnön lényünk kifejezésében való bizonytalanságunkról, egyediségünk felvállalásának elnyomásáról szól. Belegondolva, pont ez az, amit a közösségbe való beszokás során leginkább elvesztünk, hiszen szocializálódnunk kell, alkalmazkodnunk a többi gyerekhez, a világhoz, a szabályokhoz. Nem lehetnek külön kívánságaink, allűrjeink. Mindezek ellenére nekünk szülőknek törekednünk kell arra, hogy gyermekeink minél inkább megőrizzék saját belső kincsüket, egyediségüket, különlegességüket. Ami most nehéznek és elfogadhatatlannak tűnik bennük, egy nagy adag szeretettel később értékkükké válik.
Balázs Mónika - kineziológus oktató
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez