Kulcsszó keresés /


Nincs jogod elhasználni az érzéseimet csak azért, mert nem mersz önmagaddal szembenézni

Azt mondja, eltűntem, és érzed a súlyát annak, ahogy rád igyekezne rakni a terhet, mert még mindig nem érti, miért is szükséges önmagunkkal szembenézni. A saját képzelt valóságát, a valódiságtól való menekülésben van még mindig ahelyett, hogy felvállalja azt is, ami róla szól és nem csak rólam, nem csak a másikról. Meg sem hallja a másikat, hiszen nem kompatibilis azzal, ami a fejében zajlik. Mennyire hajlamosak vagyunk – mindenki, kivétel nélkül – ennyire bezárni magunkat, nem igaz? Lezárni valahogy a problémának tűnő kapcsolatokat, érzéseket, a másikat tűzve olykor a nyársra, persze, amikor megengedjük magunknak a feldolgozásokat, akkor a következő szintek egyike a beismerés lesz, amikor is megvalósul az, hogy valójában pont annyira vagyunk mindketten hibásak, amennyire senki sem. Külön emberek vagyunk, külön szívvel, múlttal, belső iránytűvel: mások a normalitásunk, az elfogadásaink, a megszokásaink, a megküzdési szokásaink. De ide el kell érni: a gyógyulást el kell kezdeni. Visszatérve az első mondatokhoz: a másik önmaga védekezésében hamisnak tartja, hogy minden két emberen múlik olyan szinten, hogy egymás viselkedését reagáljuk le tudat alatt. Nemcsak verbális, hanem fizikai párbeszéd is zajlik azok emberek között, akik az adott kapcsolatban vannak. Ha konstans szorongás van bennem miattad, akár 1%-ban is, és ezért nincs meg az a teljes bizalom, akkor igenis meg kell vizsgálni a másiknak is, hogy mit tesz ő ezért? De fordítva is igaz. A kapcsolatok párbeszédek: hangosan és halkan egyaránt, s ha ez nem működik, akkor fog minden kicsúszni a lábunk alól. Egymásra reagálunk. A barátság, egy szerelmi kapcsolat is két ember folytonos kommunikációja akkor is, ha a látható térben éppen csend van és káosz.

olvass tovább

3 dolog, amit titokban azért teszünk, hogy elkerüljük a fájdalmat

Amikor kapcsolatba kerülünk másokkal, mindannyian bizonyos (tudattalan) technikákat használunk arra, hogy elkerüljük a lehetséges veszélyeket. Még akkor is, ha természetesnek érezzük ezeket a dolgokat, ez egy program, egy megtanult válasz, amely védelmet nyújt a fájdalom, mint például az elutasítás, szégyen, lelepleződés, közelség ellen. Ezek az ellenállási mechanizmusok segítenek fenntartani a biztonságot - akár észrevétlenül vagy függő módon.

olvass tovább

A férfi tettekkel mutatja ki, hogy szeret

Az ifjúkori hév lanyhulása, és az eltűnt idő nyomában való menetelés mintha magával vitte volna a férfiak verbális kommunikációra való könnyed képességét is. Persze, ők is átestek jó pár súlyos szívtöréses baleseten, páncélt is növesztettek, védőruhát is hordanak, sőt álarcot, és legnépszerűbb védekezési technikái a vasálarcos macsó és az érzéketlen rosszfiú jelmezek.

olvass tovább

Mit tesz az az ember, aki nem akar újra sérülni lelkileg?

  • 2021. december 03.

Van, amikor valaki már annyiszor esett ugyanabba a hibába, hogy szinte sikítva fut a másik irányba, ha azt érzi, hogy érzelmek kerülhetnek a képbe az ő oldaláról. Ez nem azért van, mert nem akarna nyitni a másik felé, hanem mert fél. Fél, hogy újra visszaélnek a bizalmával. Néha ez a túlzott óvatosság ridegségnek, elutasításnak tűnhet. De van pár mód arra, hogy különbséget tegyünk az ignorálás és a sérüléstől való félelem között.

olvass tovább

Visszatérünk, azaz hoovering egy nárcisztikus fejével

Visszaporszívózás. Hoovering. Ez egy jól bevált és megbízható módszer a forrásunk visszaszerzésére és az áldozatok ellenőrzésére. Lehet jó és rosszindulatú is a hoover, de mindenképp a repertoárunk részét képezi. Gyakran annak az összehangolt cselekvési láncnak egy eleme, amelynek az a célja, hogy megtörjük az áldozat védekezését, majd visszahúzzuk őt, hogy újra kontrollálni tudjuk.

olvass tovább

Készülj velünk a télre!

  • 2017. szeptember 22.

Sejtek, szövetek és szervek együttese, melyek egy lehetséges fertőzéssel szembeni védekezésben részt vesznek. Ez az immunrendszer. Tulajdonképpen a testünk, szervezetünk védekező mechanizmusa.

olvass tovább

Vigyázat, támadnak a trollok!

  • 2013. augusztus 27.

Bunkók, tahók, energiavámpírok. Mindenhol ott vannak: a szomszédban, a munkahelyeden, a közösségi oldalon. Beszólnak, fanyalognak, a kákán is csomót keresnek, sértegetnek, mocskolódnak. És te vagy a célpontjuk. Hatásos védekezés? Van. Persze, nehéz, mert – hiszen érző szívű ember vagy – fáj, amit csinál.

olvass tovább