Kulcsszó keresés /


Amit a gasztroenterológiáról tudni érdemes

  • 2022. szeptember 22.

Napjaink egyik leggyakoribb egészségügyi problémáját a gyomor és bélrendszeri panaszok jelentik. A Medcity Egészségközpont gasztroenterológus szakorvosával arról beszélgettünk, hogy mi áll ennek a növekvő tendenciának a hátterében és melyek azok a gasztroenterológiával kapcsolatos kérdések, amit érdemes tudnunk.

olvass tovább

Csodafegyver: a kókusz

  • 2019. február 22.

A kókuszfa az élet fájaként is ismeretes, nem véletlenül. A kókusz bármilyen formában igen jó hatást gyakorol a szervezetre. Természetes formában való fogyasztása feltölt energiával, a kókuszvíz a bőröd ragyogását, a kókusztej az emésztésedet, míg kókuszolaj a hajad egészségét szolgálja.

olvass tovább

Frissítő zöld smoothie

  • 2018. február 07.

Ez a zöld méregtelenítő turmix energetizál, megtisztítja a szervezetedet a káros anyagoktól, és az emésztésre is jótékony hatással van. Ne rettentsen el a zöld szín, és a zöldségek ízétől való félelem. A gyümölcsök hozzáadásával készült smoothie-t még a gyerekek is örömmel fogyasztják, anélkül, hogy tudatában lennének, hogy valójában mennyi zöldséget fogyasztanak éppen.

olvass tovább

Szilvás pite, ahogy nagyanyánk csinálta

  • 2016. augusztus 27.

Miért szeretjük a szilvát? A szilva a bélrendszer kéményseprője, az emésztés segítője, a székrekedés népi ellenszere, úgy frissen, mint aszalva. Magas a B-vitamin tartalma miatt képes nyugtatni az idegrendszert, tanulásnál segíti a koncentráltságot és karban tartja a memóriát. Csökkenti a vérnyomást, kiváló vértisztító, így jól hat a reumás és köszvényes bántalmakra. Magas kálium tartalma normalizálja a szívritmust, beállítja a vér lúg-egyensúlyát. A piacon édes, magvaválót vásárolj, ezeknek kisebb a savtartalma.

olvass tovább

Hozzátáplálás - Nem lóverseny

  • 2015. december 27.

A WHO, a La Leche Liga, a Szoptatásért Magyar Egyesület is az első félévben az igény szerinti és kizárólagos szoptatást javasolja, majd a szilárd ételek fokozatos bevezetése mellett az anyatej meghatározó maradjon az étrendben az első életévben - mi is egyet értünk ezzel. Betöltött hat hónapos korban válik lassanként képessé a csecsemő a szilárd ételek megemésztésére és hasznosítására. Tápszeres csecsemőknél sem érdemes ennél korábban kezdeni a hozzátáplálást, mert az ő emésztőrendszerük sem érettebb. Cikkünkben abban segítünk mire érdemes odafigyelned, ha eljött az első falatok ideje.

olvass tovább

Turbózd fel az emésztésed!

  • 2015. november 13.

Az emésztési zavaroknak számos hátránya van: hasfájás, rossz közérzet, de akár elhízáshoz is vezethet. Oda kell tehát figyelni rá, amikor csak lehetséges, és ha súlyos a baj, akkor tanácsos mihamarabb felkeresni az orvost. Persze a gondokat jobb megelőzni, így most adunk néhány tippet, amivel könnyen karban tarthatod magad!

olvass tovább

Májtisztító-kúra

  • 2015. június 27.

A hétvégi bulikban ledöntött koktélok távolról sincsenek jó hatással a májadra és a szervezetedre. Bár a test önmaga is előállít olyan anyagokat, melyek az emésztést segítik elő, de azért nem árt rásegíteni olyan ételek fogyasztásával, melyek felgyorsítják az anyagcserédet. Az alábbi ételeket mindennapos fogyasztásra javasoljuk annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb toxikus anyag garázdálkodjon a szervezetedben.

olvass tovább

8 ok, amiért szeretjük a cickafarkfüvet

  • 2015. január 16.

A közönséges cickafark igen régóta használt gyógynövény: Homérosz írásából kiderül, hogy a trójai harcokban vérző katonák sebeit a segítségével gyógyították, de a növény a kínai kultúrának is szerves része. Az elmúlt évszázadokban előszeretettel alkalmazták fertőtlenítésre, teáját pedig emésztési problémákra, görcsökre, de a népi gyógyászatban még a TBC vagy a tüdőrák ellen is bevált. Manapság a női bajok szakértőjeként emlegetik. Lássuk, mit kell tudnunk róla!

olvass tovább