Mikor és miért fontos a babamasszázs?
Az újszülött – csecsemő - kisgyermek megfelelő testi – lelki - érzelmi fejlődéséhez nagy szerepet tölt be az anyához való kötődés. Erre az egyik legjobb módszer a baba masszázs.
olvass továbbAz újszülött – csecsemő - kisgyermek megfelelő testi – lelki - érzelmi fejlődéséhez nagy szerepet tölt be az anyához való kötődés. Erre az egyik legjobb módszer a baba masszázs.
olvass továbbAz emberi szervezet egyik legfontosabb alkotóeleme a víz. A csecsemő szervezete nyolcvan százalékban, a felnőtteké hatvan százalékban, az idős szervezet, pedig ehhez képest már csak ötven százalékban tartalmaz vizet. Testünk megfelelő működésének, fejlődésének, egészségmegőrzésének alapvető feltétele a folyadékháztartás egyensúlya.
olvass továbbSzülőként az első hónapok rengeteg kérdéssel és még több aggodalommal járnak, függetlenül attól, hogy az első gyermek vagy kistesó érkezéséről van szó. Így teljesen természetes, hogy a szülők megpróbálnak minden olyan szükséges eszközt beszerezni, amelyek segítségével kisbabájukat biztonságban tudhatják. Nagyon fontos, hogy a légzésfigyelő és a bébiőr is a „kezdőcsomag” része legyen, hiszen ezek a csecsemő életének megmentésében segíthetnek, azonban ehhez a szülők felkészültsége és lélekjelenléte is elengedhetetlen. A Pelenka.hu szakértői összegyűjtötték, hogy mire érdemes figyelni, és mit érdemes tudni ezekről a készülékekről.
olvass továbbA nyári időszak sok szabadban töltött időre ad lehetőséget, amit nagyon szeretnek a gyermekek, azonban ez az időszak veszélyeket is hordoz magában. A kánikula a felnőtt szervezet számára rendkívül megterhelő, és ez fokozottan igaz a kisbabákra, a kisgyermekekre, illetve a várandós kismamákra is. A Pelenka.hu a Magyar Védőnők Egyesületének (MAVE) szakmai segítségével összegyűjtötte, hogy hogyan lehet védekezni a hőség ellen a szülőknek és kismamáknak.
olvass továbbA Benedetto Gyermekvédelmi Szolgálat Apák napja alkalmából nemcsak az édesapákat, a nagypapákat köszöntötte, hanem a hálózat nevelőapukáit, és a gyermekvédelemeben dolgozó férfi kollégáit is! Az Apák napján az apaságot, és az apai szülői szerepet ünnepeljük. Ma már számos kutatás bizonyítja, hogy az apák szerepe, az apai minta a gyermekek életében rendkívül fontos már csecsemőkortól kezdve. Az „apai agyat” elemző vizsgálatok pedig arra is rávilágítottak, hogy az apaság, az anyasághoz hasonlóan egy genetikailag meghatározott biológiai- és pszichológiai szerep. Az apák napját Magyarországon 1994 óta ünnepeljük.
olvass továbbA gyermekvállalás életünk egyik legfelelőségteljesebb döntése, mellyel végérvényesen elköteleződést vállalunk, hogy a párunkkal egy új embernek adunk közösen életet, akit szeretetben, boldogságban nevelünk majd fel. Mielőtt azonban erre az új szintre lépnétek, érdemes néhány dolgot még megtenned, mielőtt megfontolt, tudatos szülő válna belőled.
olvass továbbSétáltam az utcán, és én voltam a szerelmes pár velem szemben. Mindkettejük egyszerre. Az, aki kicsit jobban szereti a másikat, és az, aki valójában még magát keresi. Én voltam a kislány a zebránál, aki csillogó szemekkel nézett fel az Édesanyjára. És az Anya, aki látta őt felnőni, aki az egész világot meg akarta neki mutatni. A veszekedő pár a boltban, a sértett és a védekező egyszerre. Én voltam a keservesen síró csecsemő, és a magányosan olvasó, fáradt férfi. Mind én voltam, vagyok, vagy leszek.
olvass továbbUltrahangos vizsgálatokra nemcsak a várandósság alatt, hanem utána is szükség van: ezekkel olyan születési és fejlődési problémákra derülhet fény a csecsemőnél, amelyek még nem okoznak látható bajt, korai felismerésük azonban alapvetően fontos a baba későbbi egészséges fejlődése érdekében.
olvass továbbA csecsemő számára a legegyszerűbb, leghigiénikusabb és a legjobban emészthető táplálék az anyatej. Régen , mikor még nem voltak megfelelő tápszerek, rettegtek az anyák attól, hogy nem lesz elég az anyatej és a baba számára nehezen megemészthető tehéntej hígítást kell alkalmazniuk. Ma is úgy véljük, hogy a legjobb az anyatej, legalábbis 6 hónapos korig optimális, és elegendő utána elkezdeni a vegyes táplálkozás bevezetését.
olvass továbbAz ősz nem csak az iskolakezdés , a betakarítás ideje, de bizony ilyenkor születik a legtöbb csecsemő is. A gyermeket vállaló nők nemcsak teljesen új élethelyzettel szembesülnek a kis jövevény megérkezésével, mindemellett átalakul a testük, új kozmetikai igények merülnek fel. A Cikkünkben utánajártunk azoknak a natúr praktikáknak, amiket érdemes megfogadni már akár a várandósság ideje alatt, de a szülést követően is.
olvass továbbÉletünk legmeghatározóbb, legkorábbi részét szüleink befolyása alatt éljük, amikor nagy szerepe van a tőlük kapott mintáknak abban, hogy milyen felnőttekké válunk. Minden életkorban – csecsemőként, kisgyerekként és serdülőként is – más-más feladatunk van, melyeknek sikeres teljesítésében szüleink segítenek bennünket. Így kiegyensúlyozott felnőttekké válhatunk, készen bármilyen probléma megoldására és az öröm befogadására. De mi van akkor, ha úgy érezzük, nem vagyunk harmóniában önmagunkkal?
olvass továbbA WHO, a La Leche Liga, a Szoptatásért Magyar Egyesület is az első félévben az igény szerinti és kizárólagos szoptatást javasolja, majd a szilárd ételek fokozatos bevezetése mellett az anyatej meghatározó maradjon az étrendben az első életévben - mi is egyet értünk ezzel. Betöltött hat hónapos korban válik lassanként képessé a csecsemő a szilárd ételek megemésztésére és hasznosítására. Tápszeres csecsemőknél sem érdemes ennél korábban kezdeni a hozzátáplálást, mert az ő emésztőrendszerük sem érettebb. Cikkünkben abban segítünk mire érdemes odafigyelned, ha eljött az első falatok ideje.
olvass továbbAmikor még elfértél a karomban, akkor én anya is voltam, és szülő is. Szülő voltam, mert megvettem a digitális csecsemőmérleget, hogy pontosan nyomon követhessem, mennyit gyarapodik a súlyod. De nem raktalak rá soha, talán egyetlen egyszer csak, mert ruháidból kibontva, mindig keservesen, vigasztalanul sírtál. Akkor anya voltam, mert nem akartam a könnyeidet, és fájdalomtól torz, sírástól vörös arcocskádat látni. A szülő, tudod, pontosan feljegyzi egy füzetbe a súlygyarapodást, és a babáját a három óránkénti szoptatásra kondicionálja, mint a kutyákat, akik pavlovi reflexszel topognak az etetőtál előtt, ha a csengőt hallják. Ó, én nem kondicionáltalak semmilyen reflexre, hanem inkább félálomban végtelenszer megetettelek, fityiszt mutatva az összes gyermekgondozás-gurunak, hahó, doktor Spock és Suttogó, a mi tüdőnk úgy erősödik, hogy nem sírunk feleslegesen, kár a rengeteg felesleges feszültségért, Önök nem tudták?
olvass továbbA kórházból való hazatérés után feleszmélünk, hogy mostantól mindent nekünk kell megoldani a babával kapcsolatban. Nincsenek ott a csecsemőgondozók, akiktől bármit meg lehet kérdezni, jobb esetben az elején segít egy tapasztalt Nagymama vagy egy Testvér, esetleg a védőnő, de a hétköznapokban egyedül kell ellátnunk gyermekünket. Ott fekszik a pelenkázón az a pici emberke, akit mindentől óvunk, hát még attól, hogy esetleg megrántsuk a karját vagy a lábát, mert nem megy bele rögtön a hosszú ujjú body-ba, vagy a rugdalózóba. A szoptatásról, köldökápolásról, pelenkázásról információk hada talál meg bennünket – főleg első gyerekes Anyaként -, de arról, hogy a baba öltöztetésének és vetkőztetésének mi a leggyorsabb és legkíméletesebb módja, keveset lehet olvasni. Pedig köztudottan ez a két dolog a baba által nem kedvelt tevékenységek közé tartozik.
olvass továbbAz ekcéma a csecsemő- és kisdedkor leggyakoribb krónikus bőrbetegsége. Gyakorisága 8-15 százalék és ez az arány egyre nő. Dr.Vincze Ildikó, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusának segítségével utána jártunk, mi okozhatja a panaszokat és hogyan kezeljük a tüneteket.
olvass továbbA Bobath terápiát főleg neurológiai betegségek kezelésére használják, alkalmazzák. Alkalmazható csecsemőknél és idős korban is. A Bobath módszert alkalmazni lehet komoly neurológiai betegségeknél cerebral paresis vagy csak enyhe izomtónus eloszlási zavarokban is.
olvass továbbApák szoptatják a babákat? Szerepcsere képekben a támogatás jeleként. Félmeztelen férfiak pózolnak karjukban csecsemővel, épp úgy, ahogy egy Édesanya tenné. A képeken a következő szöveg jelenik meg: „Szoptatási projekt. Ha tudnám, megtenném.”
olvass továbbA most uralkodó enyhe tél sajnos a kórokozóknak is kedvez, így lépten - nyomon orrfújós, torkát fájlaló emberekkel találkozhatunk. A nátha nem kíméli a szoptató anyukákat és gyakran csecsemőjüket sem. Mai írásunkban szeretnénk veletek egy-két praktikát megosztani, hogy könnyebben átvészelhessétek ti is, és szopizó gyermeketek is a náthás időszakot. A gyermekeknek a felnőttekhez képest sokkal szűkebbek az orrjáratai, így sajnos könnyebben el is dugulnak.
olvass továbbMivel a babaúszást legtöbben szinte még csecsemőkorban kezdik el, észre sem veszik és gyermekük eléri az első dackorszakot, nagyjából egy évesen. De még, ha észre is veszik, akkor sem gondolják úgy, hogy fegyelmezni, nevelni kellene a gyermeket. – Hiszen még olyan kicsi! Mit fegyelmezzek egy 1-2 éves gyereken? - Hangzanak a szülők szájából felháborodott és értetlen kérdések.
olvass továbbAz őszi-téli időszak egyik legismertebb kórokozója a Rotavírus. Csecsemőkben, kisdedekben okoz hányással, hasmenéssel járó kórképet, a szüleikben pedig félelmet. Ezt azért tudja tenni, mert hamar okoz kiszáradást a fent említett korosztályban és az ezzel járó kórházi kezelés nyilván ijesztő lehet a család számára.
olvass tovább