Ha a zöld legelők országában jársz, ne csak a tájban gyönyörködj, de a nemzeti ital készítésébe is „kóstolj" bele.
Whiskytúra Skóciában
|
||
Valószínűleg itt a legnagyobb az egy főre eső lepárlók száma Európában. Többségük szívesen látja a kíváncsiskodó látogatókat. Az összes üzemet persze lehetetlen végigjárni, de azért meg lehet próbálkozni vele.
Skócia természeti adottságait mintha egyenesen whiskykészítésre találták volna ki. Az ország lakói ezt mindig ki is használták: már a régi kelták is mesterien értettek a lepárláshoz, ám a folyamat eredményét ők az uisge beatha, azaz az élet vize névvel illették. Az évszázadok során tökéletesedett a technika, a whisky pedig elválaszthatatlan rész lett a skót kultúrának és szokásoknak.
Tiltott örömök |
A szesz szigete
Hegyen-völgyön lepárlók |
Az igazi Skócia
Tulajdonképpen egykor a felföldön koncentrálódott minden, ami ma Skóciáról az emberek eszébe jut: skót duda, skót szoknya, skót kocka, klánok, skót népitánc- és malátawhisky. Na meg itt található Skócia legkisebb és legrégebbi lepárlója is, az Edradour, illetve Glenturret, amely a legtöbb látogatót vonzza. Jura szigetén pedig azért alapított két földtulajdonos lepárlóüzemet, hogy munkalehetőséget teremtsen a helybelieknek. A felföldi whiskyk általában füstösek és szárazak, de nem ritkák a virágos, mentolos, gyümölcsös jegyek sem. Sík, de nem lapos Edinburg és Glasgow. Az utóbbi környékén vannak a legnagyobb üzemek, amelyek ipari méretekben készítenek whiskyt, mégpedig gabonából. Évente több millió litert adnak el belőlük, hiszen ezek adják a blended whiskyk alapját, amelyből a Ballantine’s, a Chivas Regal, a Johnny Walker és más híres márkák készülnek. Az edinburghi whiskyüzletekben kizárólag skót whiskyket árulnak. Legtöbbjük malátawhisky, de akad közöttük miniüveges és 2000-3000 fontba kerülő is. Ha itt jársz, mindenképpen érdemes beülni a Scotch Whisky Heritage Centerbe, ahol sínen közlekedő járgányokon visznek körbe és mindenbe betekintést engednek. |
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez