VoRi-t, azaz Vörös Editet a színház kedvelői már jól ismerhetik a Budapesti Operettszínház művészeként, most azonban a popszakma felé kacsingat, jelenleg is debütáló albumán dolgozik. Editet eddig olyan darabokban láthatta a közönség, mint az Abigél, a Szépség és a Szörnyeteg vagy épp a Szentivánéji álom.
VoRi-t, azaz Vörös Editet a színház kedvelői már jól ismerhetik a Budapesti Operettszínház művészeként, most azonban a popszakma felé kacsingat, jelenleg is debütáló albumán dolgozik. Editet eddig olyan darabokban láthatta a közönség, mint az Abigél, a Szépség és a Szörnyeteg vagy épp a Szentivánéji álom. A színházi sikerek után azonban most elérkezett az ideje, hogy saját felvételekkel, VoRi néven hódítsa meg a rádiók világát a művésznő. VoRi-t kávézás közben faggattam az új irányról, terveiről és egy kicsit még a magánéletébe is beavatott.
Volt a családodban korábban, aki zenével foglalkozott? Nem próbáltak rábírni arra, hogy inkább “normális”, hétköznapi szakmát űzz?
Én vagyok az első, legalábbis tudomásom szerint nem volt a felmenőim között senki, aki énekléssel vagy színészettel foglalkozott volna. Ilyen szempontból az úttörő voltam, utánam a húgom és az öcsém is zenei pályára lépett, úgyhogy most már családi vonásnak számít. Szerencsém volt, nekem éppen anyukám hívta fel a figyelmemet egy újonnan induló, szigetszentmiklósi musical stúdió hirdetésére. Tulajdonképpen ő terelt a pályám felé.
Hány éves korodtól volt jelen a színészet az életedben és hogyan kerültél a Budapesti Operettszínház színpadára?
Tizenöt éves voltam, amikor elkezdtem játszani Pintér Tibor társulatában, a Sziget Színházban, mellette természetesen tanultam és igyekeztem a szakma minél több fortélyát elsajátítani. Jazz konzervatóriumba jártam és elvégeztem az Operett Akadémiát. Hat évvel ezelőtt pedig részt vettem az Akadémia egy meghallgatásán, és onnantól kezdve folyamatosan kaptam szerepeket az Operettszínházban.
Ez mindig így van, hogy az Akadémia növendékei az Operettszínház darabjaiban szerepelnek később?
Igen, előbb-utóbb, hiszen minket éppen erre készítenek fel, a szerepek betanulására, a színpadi megjelenésre.
Az első szereped az Abigél c. darabban Torma Piroskáé volt. Azóta kiknek a bőrébe bújhattál még a színpadon, és kinek a megformálása volt számodra a legkedvesebb, vagy ami a legnagyobb kihívást jelentette?
Nagy kihívást jelentett a Miss Saigonban Gigi karakterét megformálni, ugyanis ez egy viszonylag kis szerep, epizódszerep, mégis egy olyan volumenű dalt énekel, amit a drámaisága miatt nehéz felhozni egy pillanat alatt. Előtte még ugrálunk, táncolunk a színpadon, és a következő pillanatban el kell énekelnem ezt a mély, drámai dalt. Nem egyszerű feladat. A legkedvesebb A Szépség és a Szörnyetegből Belle szerepe, amit játszhatok. Ez óriási dolog számomra, főként amiatt, mert Németországban játsszuk a csapattal, és éppen emiatt, ez jelentette a legnagyobb kihívást is, hiszen nem az anyanyelvemen játszom, az egész darabot németül kellett betanulni, és az sem mindegy, hogy milyen akcentussal, kiejtéssel dolgozik az ember.
Ez a darab csak német színpadokon látható?
Jelenleg igen, de ha minden terv szerint halad, akkor ősztől visszakerül az Operettszínházba, de ott nem Belle-t, hanem Babette-et, a tollseprűt fogom játszani.
Kacsingatsz a prózai színészet felé?
Igen, szeretném magam minél több területen megmérettetni, minél több tudást magamba szívni, éppen ennek köszönhető, hogy már kipróbáltam magam musicalben, operettben, jazzben, sőt operát is tanultam, és most a pop következik. Igyekszem mindig nyitott lenni a világra, és ez a színház világára hatványozottan érvényes, úgyhogy mindenképp örömmel töltene el, ha prózai szerepben is kipróbálhatnám magam.
Jó is, hogy említed a popot. Hogyan kanyarodtál ebbe az irányba? Volt egy meghatározó pontja az életednek, amikor eldöntötted, hogy váltani szeretnél?
A pop mindig is nagyon közel állt a szívemhez, és régóta titkos álom volt, ami most valóra válni látszik. Három-négy évvel ezelőtt egy beszélgetés alkalmával, Mészáros László barátommal, szóba került, hogy közösen írnunk kellene egy dalt. Én egy könnyed, popslágerre voksoltam. Az ember azt gondolná, hogy ez a világ legkönnyebb dolga, pedig ez óriási tévedés. Idestova három éve dolgozunk a dalokon, csiszoljuk, finomítjuk őket, hogy igazán ütősek legyenek. Ő zeneszerzőként más irányban kezdett, de mára például Laci Cserpes Laurának is írt már dalokat. Vannak terveink, szép lassan haladunk, A dal című műsorra is gőzerővel készülünk.
|
Eddig három dalod készült el, mindhárom teljesen más hangulatot és dallamvilágot tükröz. Ebben is megmutatkozik, hogy valóban mindig a változatosságra törekszel. Készül valamelyikhez a közeljövőben videoklip?
Igen, augusztus végén ‘A szívem vár’-hoz szeretnénk készíteni.
Ezek a számok hallhatóak rádióban? Mitől függ, hogy egy-egy előadótól játszanak-e dalokat a különböző rádiók?
A ‘Két út közt’ c. dalt küldtük el több rádióhoz is, melyek közül a Juventus rádió kapott rá és szokta adásba tenni. Illetve egy promó anyag is kiküldésre került, amit a kimutatások alapján kedvező letöltési adatok jellemeznek a rádiók által. Reméljük, hogy tetszeni fog nekik és hallható is lesz a különböző állomásokon, de ezt nem tudjuk előre biztosan, majd csak akkor, ha halljuk már, amint játsszák őket.
Elárulhatsz valamit arról, hogy milyen dallal készültük A dalra?
Egyelőre csak a tervezés szintjén vagyunk még. Mészáros Laci felel a dalszerzésért és a hangszerelésért, a szövegírás pedig mindig közös munka, ez most is így lesz, ennyi, ami eddig biztos.
Hogyan született meg a VoRi művésznév?
Sokat gondolkoztunk, mivel a Vörös Edit nem tartozik kifejezetten a mai fiatalos, popos hangzású nevek kategóriájába. Régen Vörinek becéztek, innen ered az alapötlet. Egy alkalommal valamilyen internetes oldalon regisztráltam, ahol nem lehetett ékezetet használni, így jött a VoRi, megtetszett, és azóta ez a művésznevem.
Az eddigi munkáid nem sínylik meg a változást, azt, hogy most a popkarrieredet helyezed előtérbe? Nem veszi el túl sok energiádat?
Egyelőre szerencsére nem volt semmilyen negatív hatása. Több a feladat, de olyan boldogsággal tölt el, hogy valóra válik az álmom, hogy egyáltalán nem teher a munka, és a színházi teendőimet sem hanyagolom el. Bízom benne, hogy a következő évadban is lesznek szerepeim, szóval egyelőre nem befolyásolta sem a karrieremet sem a magánéletemet.
Ha már szóba hoztad, érinthetjük a magánéleti témát?
Persze. Boldog párkapcsolatban élek a párommal Debrecenben, aki a Debreceni Egyetemen dolgozik, mint genetikus. Most tervezzük a lakásvásárlást, szóval minden rendben ezen a téren is.
Budapesten játszol, de Debrecenben élsz, hogyan oldod meg az ingázást?
Amikor játszom, autóval szoktam feljönni Budapestre, a családom pedig Szigetszentmiklóson él, hozzájuk szoktam menni éjszakára az előadások után, szóval így a távolság sem jelent problémát.
A nőknek, akik karriert építenek, nagyon nehéz döntés, hogy mikor vállalhatnak babát, a Te szakmádra pedig ez különösen igaz. Befolyásolja a jövőbeli tervezést a gyermekvállalás gondolata?
Ilyen szempontból sokkal kedvezőbb, ha az ember popkarriert csinál, hiszen ott könnyebb egy időre kiszállni a mókuskerékből, ha egy nő anyai szerepek elé néz. A színházban ez sokkal összetettebb kérdés, hiszen az évadok, a darabok, a megformált karakterek által valamilyen szinten meg van kötve a kezünk, alaposan át kell gondolni, hogy mikor szeretnénk gyereket szülni. Azt elárulhatom, hogy a közeli terveim között szerepel a családalapítás, az életre bízzuk, hogy mikor válik valóra.
VoRi egyébként ránézésre is igazi sztáralkat, maximálisan a pozitívan vett értelemben. Divatos, stílusos megjelenése megkapó bájjal és kirobbanó energiával párosul, ami nagy eséllyel lehet a siker záloga. Izgatottan várom a róla szóló híreket a jövőben, bízom benne, hogy hamarosan lesz még alkalmam vele beszélgetni a sikereiről.
Krajnyik Cintia
|
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez