Az érdeklődők egy digitális időutazás során egyszerre fedezhetik fel az épület egykori lepusztult állapotát és a felújított kastélyt.
Egy egyedülálló virtuális sétának köszönhetően bárki számára digitálisan látogathatóvá és bejárhatóvá vált a BOTANIQ Turai Kastély gyakorlatilag minden szeglete. Az egység weboldalán elérhető 360 fokos sétának köszönhetően egyaránt megtekinthető a kastély és annak botanikus kertje, miközben ugyanabból a nézőpontból fedezhető fel a felújítás előtti romos állapot, illetve a helyreállított épület.
A turai kastély állapota a megfelelő karbantartás hiánya, valamint a természeti elemek okozta viszontagságok miatt a 2000-es évekre már jelentősen leromlott, a BDPST Group által 2016-ban megkezdett felújítás gyakorlatilag az utolsó órában mentette meg a páratlan építészeti értéket a pusztulástól. A beruházás és a koncepcióalkotás során mind a külső, mind pedig a belső terek kialakításánál fontos szerepet kapott az értékmegőrzés, vagyis a kastély eredeti elemeinek helyreállítása.
A 30 hónapig tartó felújítási munkálatok során 12 restaurátor-szakterület munkatársai tudásuk maximumával dolgoztak a kő elemek, gipszstukkók, falfestmények és fa épületelemek helyreállításán. A teljes tetőszerkezetet felújították, ráadásul ugyanannak a természetes palának a felhasználásával, amely a kastélyt az 1883-as építtetése óta fedte, miközben 20, összeomlás szélén álló kéményt is tégláról téglára építették újra. A kastély falain található gyönyörű díszítő festés is helyreállításra szorult, amit az Operaház megújulásán is dolgozó Herling Zsuzsa festőrestaurátor és csapata 5 hónapig tartó folyamatos munkájának köszönhetően ma már az eredeti pompájában láthatnak a webséta látogatói is.
A fizikai rekonstrukción túl fontos szempont volt a kastélyhangulat újradefiniálása azzal a céllal, hogy az építtető Schossberger család ízlésére és a kor szokásaira építkezve egy kortárs, jól érzékelhető hangulat születhessen meg, ennek megfelelően a BOTANIQ Turai Kastély szobáiba műgonddal válogatott tárgyak, dekorelemek és apró kiegészítők kerültek több korszakból. Az eklektikus tárgykultúrának köszönhetően az eredmény mégsem muzeális, hanem barátságos.
A kastélyt rehabilitált kastélykert öleli körül, amely szintén bejárható a virtuális fejlesztésnek köszönhetően. A felújítás tájépítészeti részét a Pagony Iroda tervezte - a 2020-ban megvalósult ökologikus és reprezentatív kiültetés keretében 40 darab idős fa, illetve több ezer cserje, díszfű és egyéb fűféle kapott helyet a park változatos növényállományában. Az átadást követő évben a kert elnyerte a legjobbnak járó díjat a Tájépítészeti Nívódíj örökségvédelmi projektek, történeti kertek kategóriájában.
A 2020-ban átadott, felújított épületet és kastélyparkot a szálloda nyitását megelőző hétvégén elsőként a turai lakosoknak mutatták meg, a két napon át tartó bejárásokon több mint 400-an vettek rész.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez