Soma Mamagésával Tiszta Szex című könyve megjelenése alkalmából beszélgettünk tabuk nélkül szexről, divatról, férfiakról, nőkről, és arról, hogy örömre születtünk!
Te vagy a második férfi, akitől visszajelzést kapok ugyanis eddig csak nőtől, nőtől, nőtől kaptam. A kiadó elmondása szerint a nők vásárolnak több könyvet, előadásokra is ők járnak, színházba is elcipelik magukkal párjukat. Alapvetően nagy nőtáborom van, és nagyon kíváncsi vagyok a férfiak véleményére. Te vagy a második, aki azt mondja, hogy Köszönöm, és ez jó dolog, hiszen ez nem egy ledorongoló, hanem egy férfiakat szerető könyv.
Ez számomra azonnal kiderült, és jó érzéssel tettem le, amikor elolvastam. Kíváncsi vagyok, hogyan érzik majd magukat a könyv után férfitársaim!
Nem könnyű ma férfinak lenni, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a konkrét statisztikai eredmények. Magyarország Európai viszonylatban az első a férfiak korai halálozásában. Ez azt jelenti, hogy öt férfiből három nem éli meg a hatvanötödik életévét. Riasztó a szám, a két fő halálozási ok pedig a szívinfarktus és a prosztatarák. Na most ugye mindennek van lelki oka, ugyanis ép testben ép lélek ép lélek ad ép testet, ma már hál Istennek, egyre jobban boncolgatják, hogy nem egy gép vagyunk, amit meg kell szerelni.
Mi állhat valójában a szomorú statisztikai adatok mögött?
A szívinfarktus mögött a holisztikus gondolkodók szerint a szeretethez való viszony áll, az önszeretet, szeretetáramlás, és hasonló dolgok. Szeretem e magam eléggé? Engem szeretnek-e eléggé? Tudok-e elég szeretete adni-kapni? A prosztatarák, mint minden nem szerv probléma, a saját szexualitás, szexuális erő, tehát, hogy elég jó pasi vagyok-e, elég vagyok-e a nőmnek? Most jött el az idő, hogy a nők kihúzták a gerincüket, körbenéztünk, és a fiúk egy kicsit megijedtek, ugyanis kinyitottuk a szánkat és elkezdtük követelni a minőségi szexet, ami eddig nem volt divatos!
A rendszerváltással jött a dolog, vagy korábban de a nők jobbak szinte mindenben, aminek nekifognak. Ami nem feltétlen férfimunka, abban egyértelműen jobban teljesítenek! A kötet ennek ellenére éppen abban segít, hogy a hölgyek a férfiakat ne lefelé, hanem egyértelműen felfelé húzzák.
Egyértelmű, hiszen együtt csináljuk, és nekünk sem érdekünk, hogy korán meghaló mindenféle testi-lelki problémával küszködő férfiak legyenek körülöttünk, hanem olyanok, akik jól megszeretgetnek minket. Ketten vagyunk egyek-egészek. Biztosan nagy próbatétel férfinek és nőnek ez a hatalmas változás. Többször is utalok a Tiszta szexben az előző könyvemre (Új egyensúly), hiszen az a könyv alapozta meg a jelenlegi gondolatokat. Évekig tanulmányoztam, kutattam-kerestem, ugyanis hatalmas a változás. A mi generációnk látta a szüleinket, akiknél szűzen kellett férjhez menni, ugyanis oda a becsület, ha nem így történt, elvárták, hogy egy életet egy férfival éljenek le.
És mit látsz egy generációval utánunk?
Látom a fiamat, aki húszéves a lányomat, aki tizenkilenc, és a generációk közti különbséget. A gyermekein már a sokadik szerelmen túl vannak, eszük ágában nincs megházasodni, a szüzességet már rég bukták. A változást magunknak - akiket Híd-generációnak neveztem – fel kell dolgoznunk, hiszen elkezdődött az individualizáció. Ameddig az őseink azt tették, amit elvártak tőlük, - és mindegy hogy kommunizmus vagy vallás - mind a kettő arról szólt, hogy ne gondolkodj, ne kételkedj! Ehhez képest itt a New Generation, aki azt mondja nincs két egyforma ujjlenyomat, nincs két egyforma ember, nincsen recept!
Mi a legfontosabb üzeneted a férfiaknak, és a nőknek?
A Tiszta szexszel fel szeretném szabadítani a nőket és a férfiakat, hiszen jöttünk ki egy elfojtással, szégyennel teli korszakból. Ahhoz, hogy a következő generációk, gyermekeink unokáink, felszabadultabb, örömtelibb emberek legyenek, nekünk kell a saját életünkben végigmenni, végigvájni.
Mit jelent ez nemekre lebontva?
A férfiaknak különösen fontos, hogy merjenek az érzelmeikkel foglalkozni, hiszen ők nagyon sokáig arra lettek kondicionálva, hogy ne sírjanak, ne csajosodjanak. Egy fiú nem nyavalyog, nem fejti ki azt, amit érez, miközben a férfinak ugyanúgy lelke van, mint a nőnek. Pontosabban ugyanúgy kellene a saját érzelmeivel foglalkoznia. A nőknek pedig azt üzenem, legyenek sokkal türelmesebbek, elfogadóbbak és melegebbek. Mert a szemrehányás és a követelőzés csak lehúzza a férfit. Legyenek megértőek, mert oka van annak, ha esetleg a férfi bezárul, és nem képes az érzelmeiről beszélni. A nőknek türelem, elfogadás, megértés! A férfiaknak bátorság, higgyék el, hogy akkor is férfiasak, ha akár sírnak, és mindkét nemnek azt, hogy örüljünk, örüljünk, mert örömre születtünk!
Az önmegvalósításban segíthet-e a divat? Hogyan öltözzön egy nő, hogyan egy férfi, hogyan függ össze a ruha a kisugárzással?
Egyértelmű az összefüggés. Amikor meglátunk egy kisbabát, amit csinál, vagy amit tesz, teljes egységben látszik. Azután mindez elmúlik, mert meg akarunk felelni. Itt kezdődik a probléma. Amikor azt gondoljuk, nem vagyunk elég jók, és mindenfélét magunkra aggatunk, hiszen azt hiszzük, attól leszünk menőbbek, csinosabbak, ilyenebbek-olyanabbak. Miközben a szépség éppen az egységben levésben van. Amikor felismeri az illető, hogy az ő alkatához, személyiségéhez, karakteréhez mi passzol. A mi kultúránkban hiba, az hogy egységesíti a szépet, miközben a keleti és a nyugati kultúrában is volt különbség.
Létezik-e másféle felfogás?
A keletiek azt mondták, van pitta, vatta, kappa alkat, addig a nyugatiaknál piknikus, atletikus, leptoszom. Van egy alkatod, ezt dobta a gép. Aki alkatilag egy Mézga Géza, az nem lesz Máris Szomszéd. És ez nem jó vagy rossz. Az oviban is lehet látni, hogy egy gyermek őzike vagy maci, és ha ki akar magából fordulni, az nem fog működni, csak betegség árán. És azt fogod látni, hogy ez egy diszharmonikus nem jó kisugárzású ember.
Nagy bátorságra van szükség, hogy az ember észrevegye mi a jó! Mire van szükségünk ahhoz, hogy természetesen működjünk?
Igen bátorságra, mert az önismeret bátorság is egyben. Érdemes elővenni a gyerekkori képeket, amikor nem akartál semmilyen lenni, hanem az voltál, ami. Az alapkaraktered megvolt, mégsem akartál megfelelni. Önvizsgálatot kell tartani, hiszen akkor marad meg az alapkaraktered, és csak akkor leszel pozitív kisugárzású ember. Ha magadat szereted, akkor tud más is szeretni. Becsempészném ide a divatot is, a Pajori mondatot, miszerint "Neked a divat mondja meg, hogy ki vagy!". A divatot lehet másképpen is nézni, hiszen minden színnek megvan a szimbolikája, így annak is, hogy melyik kor melyik színt dobja fel. Jelentéssel és üzenettel bír. Nem véletlenül gyógyítnak színterápiával, nem véletlen hogy milyen szín van divatban. Most éppen a sárga. A napfonat solar-plexus központja, ahol az ego lakik, ami azt üzeni, hogy találd meg azt, ami te vagy, individualizálódj, legyél az, ami vagy!
Ebben is láthatjuk a kettősséget, ami az egyéniséget, valamint párhuzamosan a megfelelni vágyást jellemzi!
Annak ellenére, hogy divat, mégis azt üzeni, hogy indulj el magad felé. Az is fontos, hogy milyen formák vannak, hogy meddig érnek a szoknyák, hogy mit rakunk ki magunkból. Aki ért a szimbólumok nyelvén, az emberiség globális üzeneteit olvassa. A gond az, ha végletesen a divat irányít valakit, hiszen ha így van, az azt jelenti, hogy az a valaki egy irányított ember, akit majd éppen így irányít a főnöke, a vallás, vagy a korszellem, így magát veszti el. A pszichológia azt mondja, hogy minden felettes irányító egyfajta apaminőség, tehát még valahol nem váltál le apuról, hogy ez vallás vagy trendapu, az teljesen lényegtelen.
Az ember csak akkor érheti el a tökéletes kisugárzást, ha senkinek sem kar megfelelni?
Igen, itt nagyon fontos az énhatárkeresés és a kamaszkori leválás. A lázadás, amikor megvan a pillanat, amikor nem akarok sem anyámnak, sem apámnak megfelelni. Ez persze nem azt jelenti, hogy egy felnőtt ember ne akarna örömet szerezni szüleinek, hanem a végletek az ártalmasak. De lám, milyen szép a magyar nyelv! Ön-mag-ad! A mag a középpont, és innen csak egy ugrás a mandala. Jung utolsó éveiben mandalákkal gyógyított, amikor is azt mondta, hogy van egy középpontod a Selbst, és minden más eköré rétegződik, tehát légy ön-mag-ad.
A női olvasók hogyan reagáltak a könyvre?
Akadt, aki sokkos állapotba került, elmesélte, hogy ez egyszerre rengeteg információ volt. Azt álmodta, hogy kelt tészta volt a lábai között, és azt dagasztotta, és a kelt tészta darabjait adta át nőtársainak. Mindezt úgy, hogy a valós életben keresztény-konzervatív nevelésben részesült. Az egyik oldalon a tény, hogy hűségben egy emberrel éli le az életét. Én vitába szálltam vele, hogy a hűség önmagában nem rossz és nem jó, ahogyan a hűtlenség sem, hanem adott helyzeteket kell megtapasztalni. És ettől függ, hogy az egyik vagy a másik visz előbbre. És most visszakanyarodunk, ahonnan elindultunk! Csak egy hűség létezik, az önmagamhoz való hűség, és minden más hűség csak innen lehet hűség, mert ami nem ilyen az csakis önbecsapás és elfojtás lehet!
Miről szól majd a következő könyved?
Több alternatíva van. Az első, ami a Tiszta szexből kimaradt, főleg gyakorlati oldalról. Lehetne az egésznek az egy kiegészítő könyve. De mindenek előtt a nyolcas szimbolikájába szeretnék belemenni. A nyolcas egy gazdag kibontatlan lehetőségtár, amit épphogy csak érint a könyv. Nagyon fontos hogyan lesz alsó szárból a felső. A fekvő a végtelen, függőlegesben, ami fent úgy lent, minden küzdelem trauma egy lehetőség, hogy legyen mit átadni. Ami még érdekes hogy valójában csak a jelenidő létezik, és mindig csak a jelenben beszélünk a múltról, a jövőről. A jelenből nem a történést, hanem az arra adott érzelmi reakciót változatjuk meg, így kvázi a múltat is. Tehát a múltban való kesergés, a másra való harag, az önmagam korbácsolása aktiválja a múltat, így nincs esély hogy a nyolcas felső zónájába legyünk, mert ugyanott szkreccselünk az alsóban. Ehhez szükségünk van meditációra, és mivel nem csak tanácsot, hanem kalácsot is szeretek adni, a szellemi dolgokat a gyakorlatba is át kell ültetnünk, hiszen csak akkor lesz boldog, kiegyensúlyozott életünk!
Írta:
Bokros László
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez