Miért mindig csak a menyasszonyokról és az ő ruhájukról van szó az esküvői blogokon? Na, ezt a kérdést pont nem tettük fel a hazai stílus szakértők koronázatlan királyának, Schiffer Miklósnak, de ezen kívül szinte mindenre kíváncsiak voltunk, ami a vőlegény megjelenését illeti.
Bride&Co.: A szertartáson mellettünk álló férfi - ha már bevállalta ezt az egész hajcihőt - legalább annyira főszereplője kellene, hogy legyen a napnak, mint a menyasszony. Hiszen hiába a méregdrága, egyedi tervezésű hófehér álom, ha a vőlegény nem nyújt méltó keretet ahhoz, hogy menyasszonya ragyoghasson az oldalán. Mi a legfontosabb, amit egy vőlegénynek mindenképpen tudnia kell, ha stílusosan szeretne megjelenni az esküvőjén?
S.M.: Véleményem szerint a menyasszony megjelenése ma már sokszor inkább divat, mint stílus kérdése. A nők szívesen követik az éppen aktuális trendeket, felkapott irányzatokat. A férfiak ezzel szemben általában a klasszikus iskolát követik. Nem a feltűnésre, hanem a besimulásra vágynak, de sajnos gyakran az öltözködési előírások követése nélkül. Így fordulhat elő, hogy szmokingot vagy frakkot látni délelőtti szertartáson, illetve olyan utcai darabokat, mint a barna cipő vagy a mintás ing. Általában elvárható lenne, hogy a férfi és nő egymáshoz öltözzön, ne pedig különböző stílusokban. Ez persze nem jelenti azt, – a sajnos gyakori szokást- hogy ugyanazon anyagból készülnek egyes öltözeti elemek. A férfiak körében az egyik gyakori félreértés a fekete öltöny délelőtti vagy kora délutáni viselése. Hisz ez a ruhadarab klasszikus alkalmi vagy esti viselet, ezért aki normál öltönyben kíván ünnepelni, viselje a kék vagy a szürke (közel 50 árnyalata) közül a számára legelőnyösebbet. A magam részéről a modern ceremónikus irányzatokat sem kedvelem, amikor a férfiak erőltetett szabású zakókat viselnek ékszergombokkal, és sokszor csicsás brokát mellényekkel. Egy férfi jobb, ha a klasszikus elemeket követi, azokkal nem lehet hibázni.
A világos öltönyös esküvőkről, ekrü ingről már nem is beszélve. Az elmondottakból az látható, hogy a férfiak megjelenésében még sajnos rengeteg kivetnivaló van. Szerintem a lényeg, hogy a vőlegény is adja meg a módját az öltözékének, ha már házasodásra adta a fejét. Amúgy nem csodálom, hogy ezt az egész felhajtást ma utálják a férfiak, hiszen az ünnepélyesség mindenkinek mást jelent. Függ attól is, hogy a mindennapjaiban hogyan öltözködik valaki, hiszen aki rendszeresen öltöny-nyakkendőt visel, az esküvőjén valószínűleg szeretne ennél tovább lépni egy hagyományosan szabott zsakett (fekete kabát, szürke mellény, csíkos nadrág - a szerk.) vagy annak könnyedebb változata, az egyszínű morning coat irányába. Míg a farmer-pulcsis hétköznapokból nézve egy öltöny is éppen elég nagy falat lehet. Minden esetben nagyon fontos a minőségi anyagok, méretre készített vagy igazított öltözékek választása, és a stílusok helyes időben és helyen való alkalmazása
B&Co.: A Nagykönyv szerint milyen egy protokolláris esküvő?
S.M.: A protokolláris esküvő délelőtt van, és morning coatban zajlik le. Szokott lenni még kora este szmokingban egy fogadás, és este frakkban történik a vacsora, de itthon ilyen jellegű esküvő nincsen. Manapság igazából addig lehet egy esküvőt szabályok közé illeszteni, amíg lezajlanak a ceremónikus dolgok, utána úgyis a szórakozás kap főszerepet.
B&Co.: Mi a nyerő színösszeállításod, amivel egy vőlegény sem tud hibázni? |
S.M.: Igen, az órája és egy gomblyukdísz (boutonnier). A gomblyukdísz nagyon elegáns, de ne legyen túl nagy és mellé már nem szükséges hangsúlyos díszzsebkendőt is tenni, a kevesebb több elv itt is érvényesül. Én például nagyon szeretem a gomblyukvirágot a hétköznapokban is, de ma Magyarországon, ha valaki ilyet hord, akkor azt hiszik, hogy vagy elment az esze, vagy azt, hogy esküvőre megy. Ennek itthon, más alkalmakkor nincs meg az a fajta üzenete, ami külföldön, például Londonban, Párizsban vagy New Yorkban.
B&Co.: Mellény? Mehet vagy felejtsük el?
S.M.: A mellény viselése szintén elegáns, tartást adhat viselőjének, de ha a vőlegény idegenkedik tőle, akár a nagy meleg miatt, akár azért mert túl merevnek érzi, ne erőltessük. Ahogy a díszes anyagokból készült mellényeket se. Ha mellény, legyen az is fehér, esetleg a zakó anyagából készült, vagy azzal harmonizáló színű.
B&Co.: Következő sarkalatos pont: a cipő. Milyen a stílusos esküvői férfi lábbeli?
S.M.: Lehet fekete vagy mélybarna, de csakis bőr, természetesen a talpa is, és mindenképpen legyen új! Nincs kiábrándítóbb az első sorokban ülő násznép számára egy kicsit már széttaposott cipőben az oltár előtt térdelő vőlegény látványánál. A khaki oroszlánvadász cipők is kerülendők, főleg oroszlán nélkül.
B&Co.: Ha a fentiek alapján egy vőlegény elgondolkozik azon, hogy felkeres Téged, stílustanácsadás és az öltözet kiválasztása céljából, körülbelül mennyi idővel az esküvő előtt érdemes, és mekkora összeget szánjon erre?
S.M.: Egy kézzel készített, méretre szabott öltöny ára, a legkiválóbb minőségű anyagokból, a Schiffer Upper Class üzletben kb. 300.000-350.000 Ft-tól kezdődik, és egy hónap alatt készül el. Érdemes belegondolni, hogy a menyasszony ruhájával ellentétben a vőlegény, ha sokáig az esküvői formájában tartja magát, nagyon sokszor hordhatja még ezt az öltönyét. Az anyagokon legalábbis nem fog múlni.
B&Co.: És a kérdés, amit nem hagyhatunk ki: Miklós, Te miben nősülnél?
S.M.: Ha újra ilyesmire adnám a fejem, amit mostanában nem tervezek (nevet), akkor nem vennék fel ceremónikus ruhát. Nálam mindenképpen egy szép sötétkék selyem (természetesen nyers selyem) öltöny lenne a befutó. Ha szembejön egy selyemöltönyös férfi, azt mindenki észreveszi, mert szinte suhan. Utána felülnék egy repülőre a feleségemmel. Mert ami utána következik, az a miénk. De ez én vagyok.
B&Co.: Végezetül, mit üzennél a vőlegényeknek a Nagy Napra?
S.M.: Természetesen egyéni ízlés, vagy esetleg az esküvő különleges helyszíne, témája (pl. tengerparti esküvő) szerint el lehet térni az itt elmondott klasszikus viseletektől, a lényeg, hogy a vőlegény is jól, és elegánsnak érezze magát. Dóri&Rita – Bride&Co.
|
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez