Az olcsón elérhető, fapados ajánlatok teljesen felbolygatták az utazási szokásainkat. Egyre többen választják a rövid, pár napos utazásokat, spontán hétvégi városnézéseket, akár egy évben többször is. A jelszó ezeknél az utaknál egyértelműen a költséghatékonyság, de vannak tételek, amelyeken ilyenkor sem éri meg spórolni. Utasbiztosítás nélkül könnyen sokmilliós kiadások terhelhetik a bankszámlánkat.
Rengeteg történet kering külföldön szerzett horror összegű kórházi számlákról, és mindenkinek van olyan ismerőse, aki sérült már meg külföldi síelésen, nyaraláson. Valamiért mégsincs mindenkinél az utazási checklist elején az utasbiztosítás.
A kisköltségvetésű, rövid utaknál tényleg gyakran az ár diktál, sokszor az úticélt is azalapján választjuk meg, hogy éppen milyen akciókat kínálnak a fapados légitársaságok. Ilyenkor a legtöbben arra törekednek, hogy minél több járulékos költséget elkerüljenek. Sokan spórolnak a poggyászdíjon és sajnos az utasbiztosításon is. Az utóbbi elhagyása mellett leggyakrabban azokat az érveket sorakoztatják fel, hogy ilyen rövid időre felesleges, hogy városnézés közben nem lehet megsérülni. Csakhogy ételmérgezés, kisebb baleset, vagy poggyászkár ugyanúgy érhet minket egy pár napos kiruccanáson is, mint egy tíznapos, vagy több hetes utazás során.
Horrorárak Spanyolországban!
Országonként változik, hogy milyen költségei vannak a különböző egészségügyi ellátásoknak. Érdemes még az indulás előtt utána nézni, hogy mire számíthatunk a célországban. Fontos tudatosítani, hogy hasznos az EU-n belül érvényes Európai Egészségbiztosítási Kártya, amely azonban csak az adott ország alapellátására vonatkozik, így előfordulhat, hogy a mentést még fedezi, de egy esetleges műtétet, hosszabb kórházi tartózkodást vagy hazaszállítást, illetve az alapellátás igénybevételéért fizetendő önrészt már saját költségen kell megoldanunk. Spanyolországban például baleset esetén a mentés és a kórházi ellátás akár 10 millió forint is lehet.
Van-e a bankkártyánkhoz utasbiztosítás?
Sokan talán nem is tudják, vagy egyszerűen elfeledkeznek róla, hogy bankkártyájukhoz is sok esetben jár utasbiztosítás. „A bankkártyás utasbiztosítások előnye, hogy nem csak egy utazás ideje alatt, hanem egész évben, kiutazásonként akár 30 napra is védelmet nyújtanak. Bizonyos termékek esetében a fedezet akár a családtagjainkra is kiterjeszthető, és ehhez az sem feltétlen kell, hogy együtt utazzon a család. Tehát ár-érték arányban a bankkártyás utasbiztosítások jelentősen olcsóbbak lehetnek, főleg, ha évente többször is külföldre látogatunk.” – mondta el Balázs Károly, a Sberbank bankbiztosítási termékmenedzsere. Ők például az Allianz Hungaria Biztosító Zrt.-vel olyan megállapodást kötöttek, amely keretében bankkártyás biztosításuk a legnépszerűbb nyári és téli sportokra kiterjedő kiegészítő sportbiztosítást is magában foglalja.. Így ügyfeleiknek nem szükséges külön eseti utasbiztosítást kötniük, és egész évben, minden spontán utazásuk alatt biztonságban tudhatják magukat és családjukat.
Mit tegyünk, ha megtörtént a baj?
Ha baleset ér minket külföldön, netán megbetegszünk az utunk során, először a biztosító 24 órás asszisztencia szolgálatával kell felvennünk a kapcsolatot, ahol a diszpécser azonnal elmondja, hová fordulhatunk a problémánkkal, így rögtön olyan egészségügyi szolgáltatóval tudunk kapcsolatba lépni, amely képes az utasbiztosításunk terhére segítséget nyújtani. Amennyiben nincs ilyen egészségügyi szolgáltató, úgy a sürgősségi ellátás költségét a biztosító utólag téríti meg. Ez az információ különösen hasznos, ha olyan tájakat látogatunk meg, ahol nem ismerjük a nyelvet.
„Új bankkártya igénylésekor érdemes fontolóra venni az utasbiztosítás lehetőségét is, hiszen évi néhány ezer forintos ráfordítással egész évben, utazásonként akár 30 napon keresztül biztonságban érezhetjük magunkat és családunkat. Egy komolyabb utasbiztosítás a bokaficamtól kezdve az ellopott poggyászon át egészen a helikopteres hegyi mentésig többféle káresetet fedezhet, akármerre is induljunk kikapcsolódni“ – tette hozzá a Sberbank szakértője.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez