Napjainkban egyre többet hallunk a fenntarthatóságról a divatipar és a lakberendezés vonatkozásában is. A fenntartható divat számos olyan dolgot magába foglal, mint például a slow fashion, a meglévő anyagok újrahasznosítása, vagy az új alapanyagok környezetkimélő módon történő előállítása. A divatcikkek mellett ma már a lakberendezési termékek és a lakástextiliák esetében is kiemelt figyelmet szentelnek a gyártók a fenntarthatóságnak.
Keresztes Szilvia enterieur-stylist naprakész a nemzetközi trendekben, rendszeresen részt vesz külföldi kiállításokon és szakmai konferenciákon.
Kíváncsiak voltunk, hogy mi jellemzi a lakástextil trendeket 2023-ban, így megkérdeztük ezzel kapcsolatban.
Vannak különleges jellemzői a 2023-as lakástextil trendnek?
Természetesen. A 2023-as trendek egyértelműen a fenntarthatóságot képviselik. A lakástextil piacon is egyre inkább foglalkoztatja a szakembereket, hogy felelősséggel vizsgálják meg munkafolyamataikat, hogy jó irányba történjenek a változások. Az is kardinális kérdés, hogy az anyagok beszerzése honnan, hogyan történik, és hogyan dolgozzák fel azokat. Ugyancsak fontos az is, hogy hová kerülnek a termékeink életük végén. Elengedhetetlen, hogy beszéljünk róla és edukáljuk az embereket, hogy hogyan építhetik be az életükbe, munkájukba az újrahasználatot és az újrahasznosítást. Ahhoz, hogy változást tudjunk elérni, segítség lehet, ha konkrét területekre vagy azon belül akár egyének szintjére lebontva is foglalkozunk a részletekkel, például, hogy a kollégák tudják, mi az, amit ők is meg tudnak tenni a hétköznapokban. A fenntarthatóság kapcsán hosszú távú jövőképre van szükség ahhoz, hogy megváltoztassuk a bolygóval való kapcsolatunkat, és pozitív jövőt alakítsunk ki.
/Munkája során ő maga is szem előtt tartja a fenntartható anyagok használatát. Hogy felhívja a figyelmet a téma fontosságára, nemrég előadást tartott a témában magyar lakberendezők és belsőépítészek részére./
Hogyan látja, milyen a szakmai hozzáállás ehhez a kérdéshez?
Szerencsére a szakemberek és a gyártók is egyre erőteljesebben képviselik a fenntarthatóságot, és egyre motiváltabbak abban, hogy egy tisztább, zöldebb, bolygóbarátabb textil- és lakberendezési ipart működtessenek. Nem könnyű a helyzet, hiszen köztudott, hogy a textilipar számos forrásból szerzi be a nyersanyagait, és különböző eljárásokat alkalmaz a végtelen számú termékek előállításához. És éppen ez a sokféleség az, ami igazán problémássá teszi ezt az iparágat.
Mit gondol, hogy érdemes kiválasztani az ideális lakástextilt?
Ahogy a ruha öltözteti és díszíti a testünket, úgy a megfelelő textília is kényelmessé, barátságossá és széppé varázsolja az otthonunkat, javítja a munkaterületünket, szűkebb és tágabb környezetünket. A textilek olyan tapintható kényelmet és stimulációt nyújtanak, amire az emberek vágynak. Ezért azt szoktam mondani, hogy a tökéletes textil az, amelyik illeszkedik a környezetünkhöz, aminek köszönhetően otthonosabbnak, kellemesebbnek érezzük a minket körülvevő közeget.
Említette a körkörösség felé való elmozdulás jelentőségét. Mit jelent ez pontosan?
Úgy vélem, hogy az egyik legfontosabb dolog, amit a textilipar tehet a jelentős, érdemi változás elérése érdekében, az a körkörösség felé való elmozdulás. Egy körkörös rendszerben az anyagok újra és újra felhasználásra kerülnek, olyan felhasználási körben, amely drámai módon csökkenti a Föld erőforrásainak kiaknázását. A technikai ciklus olyan szervetlen anyagokra vonatkozik, mint a nylon, poliészter, különböző műanyagok és fémek. Ezek az anyagok optimális újrahasznosítás esetén sokszor újra használhatók – minőségromlás nélkül. A biológiai körforgás azokra a szerves anyagokra vonatkozik, amelyek a természetből származnak, és hasznos élettartamuk végén visszatérhetnek a földbe.
Hogy látja Ön a jövőt?
Bizakodó vagyok, hiszen a lakástextilek eddig sem a gyorsfogyasztás, vagy a gyors elhasználhatóság jegyében készültek. Minőségi alapanyagokkal dolgozunk, amelyek évekig kifogástalan minőségben szolgálják a tulajdonosokat, legyen szó lakásról, házról, vagy akár egy szállodáról. Látva a trendeket, hogy minden gyártó különös figyelmet szentel a fenntarthatóságnak, még inkább optimistává tesz. Idén tavasszal a nemzetközi trendfórumon nagyon jövőbemutató képet vázoltak fel a trendügynökségek, a körkörösség megvalósítására négy kulcsfontosságú gazdasági modellt mutattak be, amely egyben a 2023-as év trendtémáit is felöleli, ezek a következők:
Make and Remake: Azt mérlegeli, hogyan hosszabbíthatjuk meg a meglévő anyagok élettartamát, továbbá bemutatja, milyen szépek, esztétikusak lehetnek az újrahasznosított és újrakészített textíliák.
Continuous: A zárt gyártási lánc innovatív megközelítésével foglalkozik. Fő témája a hulladékmentes textilregeneráció és az alacsony termékéletciklus kiküszöbölése.
From Earth: A biológiai körforgásra gondolva azt a textiltervezést kutatja, amely újra összeköt bennünket a természettel, és újra alkalmazza a hagyományos, természetes szálakat és festékeket.
Nature Engineered: Bemutatja, hogy a természet és a mérnöki tudomány hogyan tud együtt dolgozni olyan textilek és anyagok létrehozásában, amelyek egyszerre intelligensek, funkcionálisak és kompatibilisek a bolygó működésével.
Következő cikkünkben arról is írunk majd, hogy a négy trendtéma miként jelenik meg a hétköznapjainkban, milyen színek és anyagok jellemzik az egyes trendeket.
https://keresztesszilvia.com/rolam/
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez