A Baby Life Care magzati élet biztonsága program, a világon jelenleg létező egyik legkorszerűbb várandós gondozási módszer, amely a magzat egészségének és életének megóvása érdekében jött létre, magyar innovációként. Magyar tudósok (orvosok) és mérnökök – a modern kor technikai vívmányait beépítve adtak a nagyvilág számára egy olyan új készüléket, amivel otthoni körülmények között is észlelhetővé válhatnak az olyan méhen belüli állapotok, amelyek a magzat életét (egészségét) veszélyeztethetik. A „Magzat hangja” program célja a születést megelőző méhen belüli halálozás számának csökkentése! Dr. Dervalics Bernadettet, a Baby Life Care Hungary Kft. Operatív igazgatóját kérdeztük a programról és a rendszerről.
A Baby Life Care magzati élet biztonsága program, a világon jelenleg létező egyik legkorszerűbb várandós gondozási módszer, amely a magzat egészségének és életének megóvása érdekében jött létre, magyar innovációként. Magyar tudósok (orvosok) és mérnökök – a modern kor technikai vívmányait beépítve adtak a nagyvilág számára egy olyan új készüléket, amivel otthoni körülmények között is észlelhetővé válhatnak az olyan méhen belüli állapotok, amelyek a magzat életét (egészségét) veszélyeztethetik. A „Magzat hangja” program célja a születést megelőző méhen belüli halálozás számának csökkentése! Dr. Dervalics Bernadettet, a Baby Life Care Hungary Kft. Operatív igazgatóját kérdeztük a programról és a rendszerről.
Meséljen nekünk magáról a programról. Hogyan jött létre?
Minden ország egészségügyének egyik legfontosabb mutatója a születés körüli halálozási szám (ebbe beletartozik a méhen belüli halálozás is). Az egyre korszerűbb orvostechnológiákkal ma már kis születési súlyú babákat tudnak megmenteni. A műtéti technológiák fejlődése pedig a szülés közbeni halálozást minimalizálta. Sajnos a méhen belüli halálozások érdemi csökkentése ma is nagy kihívást jelent minden társadalom számára. Magyar mérnökök, kutatók téma iránt elkötelezett csapata Dr. Török Miklós professzor orvos szakmai vezetésével 2007-ben fejlesztett egy olyan készüléket, mely érdemi áttörést jelenthet ezen a területen is. A ma már CE tanúsítvánnyal rendelkező orvostechnikai eszköz elterjedéséhez tőkebefektetésre volt szükség, hogy a készülékek megfinanszírozása révén egy sokak számára megfizethető konstrukcióban legyen elérhető. 2013 végén a Baby Life Care Hungary Kft. magyar magánszemélyek és a Kairos Kockázati Tőkealap együttműködésével jött létre azért, hogy 1000 készüléket egy éven belül elérhetővé tegyen a magyar kismamák számára és ehhez állandó szakorvosi hátteret teremtsen. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a készülék csak akkor tud hatékony lenni, ha a tapasztalt orvosi tudás biztosítja a leletezést.
Hogyan működik? A kismamák ezzel a rendszerrel kiválhatják a kórházi CTG használatát, vagy azért az emellett is kötelezővé válik?
Azon várandós anyák számára, akiknek hetente két-három alkalommal, vagy akár minden nap indokolt a CTG vizsgálat nagy könnyebbséget jelenthet a szolgáltatásunk, hiszen a napi 2 órás ingázás a kórház és az otthonuk között és a várakozás helyett otthonukból, kényelmesen elvégezhetik ezt a 20 perces vizsgálatot. Az általunk használt készülék a Fetaphon CE tanúsítvánnyal rendelkező orvostechnikai eszköz. A készülék pontosan ugyanazt a mérést végzi el, amit a terhesgondozásban heti egyszer írnak elő, illetve olyan monitor, amelyet a szülőszobán is használnak megfigyelésre. A különbség az, hogy itt naponta, vagy naponta többször, már a szülés előtti hetekben is megtörténhet a CTG vizsgálat. A modern információ technológia és telekommunikáció adta lehetőséggel élve, a megfigyelést a háttérben dolgozó orvosok végzik. Tehát nem a készülék, vagy az édesanya dönti el, hogy van-e probléma vagy nincs, hanem az a szakember, aki az internetes zárt portálon kielemzi a CTG görbét és üzenetet küld vissza a várandósnak. A kórházi CTG vizsgálat a terhes gondozás része. A hazai várandós gondozás előírja, hogy a várandósnak heti egy alkalommal meg kell jelennie egy un. CTG ambulancián. Ezt nem akarjuk kiváltani. Mi azt mondjuk, hogy többet tesz az a család a gyermekért, aki nem hetente egyszer, hanem naponta végzi el az un. Non-Stress CTG tesztet.
Honnan tudja a kismama, hogy megfelelő ütemben dobog- e a baba szíve, vagy honnan veheti észre a rendellenességet?
A kismama a mérés során is hallja a babája szívhangját. Ez már önmagában is megnyugtató tud lenni, diagnosztikus ereje azonban nincs. Az anyának nem kell értenie a CTG görbék elemzéséhez. A távgyógyászat lényege, hogy a készülék a CTG görbét egy szakorvoshoz továbbítja, aki azt kielemzi, és üzenetet küld vissza a várandós otthoni készülékére arról, hogy mi a mérés eredménye A vizsgálat végeztével a készülék az elektromos hálózathoz csatlakoztatását követően felcsatlakozik a szerverre és átküldi a mérési eredményeket az Orvosközpontunk számára. Itt nagy tapasztalattal rendelkező orvosok kiértékelik a megjelenített görbéket és azok eredményéről válaszüzenetet küldenek egyrészt magára a készülékre, mely annak kijelzőjén jelenik meg, másrészt a várandósok zárt portál hozzáférést kapnak, melybe saját felhasználó nevükkel, jelszavukkal tudnak belépni és itt idősorosan megjelenítésre kerülnek az orvosilag validált leletek. A kismama rendelkezhet úgy, hogy leleteit kéri megosztani kezelőorvosával. Kényelmi szolgáltatásként az sms értesítés is megrendelhető. A mérési eredményeket és ez alapján az üzeneteket négy csoportba soroljuk: Normális: Minden rendben. Gyanús: Kérjük a mérést 12 órán belül ismételd meg! Kóros: További vizsgálatok szükségesek! Mindenképpen vedd fel a kapcsolatot orvosoddal! Sikertelen mérés: Kérjük, ismételd meg! A többszöri, egymást követő „gyanús” eredmények esetén, illetve a „kórós” esetekben azonnal orvoshoz irányítjuk a kismamát. Riasztási rendszerünk működését call center segíti azzal, hogy ilyen esetekben a megadott telefonos elérhetőségen felkeresi a várandóst és értesíti a további teendőkről. Tehát nem az anyának kell felismernie, hogy valami nincs rendben a babával, hanem a távolban őt figyelő orvos csoportnak. |
A készülék magát a Szívhangot vizsgálja csupán, vagy egyéb tényezőket is fel tud tárni?
A rendszer a méh spontán fájásait és a magzat mozgásait is figyeli. A magzati pulzus változásait ezekkel vetik össze az orvosok. Azt is tudjuk már, hogy a magzatmozgások számában bekövetkező tendencia változások is jelezhetik, hogy a magzat hogy érzi magát a méhen belül. A méh spontán fájásainak figyelése pedig a 37. terhességi hetet megelőzően jelezheti a fenyegető koraszülést. A megfelelő kezelés bevezetésével így a koraszülések egy része is elkerülhető, vagy értékes napok nyerhetőek a koraszülés tényleges megindulásáig. A szívhang bármennyire is megnyugtató a laikusok számára nem jelent teljes biztonságot. Azt összefüggéseiben kell vizsgálni.
Van- e valamilyen káros hatása a magzatra nézve a használatának? Korlátlan ideig bármikor használhatjuk, vagy van egy limit, ami felett már nem ajánlott?
A Fetaphon egy passzív készülék, használata biológiai kockázatoktól mentes. A szívhang érzékelő feje csupán egy mikrofon, mely semmilyen sugárzást nem bocsát ki sem a babára, sem az édesanyára. A készülék tervezése során a magyar mérnökök azt a feladatot kapták, hogy olyan készüléket fejlesszenek, amelynek nem lehet semmilyen biológiai kockázata. A kezdeti kísérletek során, több lehetőség is felmerült. Végül a "hallgatózás", a mikrofonos módszer mellett döntöttek. Ezáltal a készülék használatának semmilyen kockázata az anyára és a magzatra nézve sincs. Bármilyen sok alkalommal használja is a várandós a készüléket sem őt, sem gyermekét nem érheti semmilyen káros hatás!
Mit gondolnak, kiszűrhető a rendszer által nagyobb arányban, ha baj van? Könnyebben észreveszi a kismama, hogy mikor kell azonnal orvoshoz fordulnia?
Ezért fejlesztette ki ezt a készüléket a feltaláló csapat és adtuk hozzá a riasztási rendszert! Természetesen az volt a cél, hogy időben kiszűrhetőek legyenek a gyermek életét veszélyeztető állapotok és azok elhárításával a magzat életét megmentsük. Hazánkban évente körülbelül 400, már életképes gyermek hal el a szülés előtti hetekben az édesanyja hasában, kétharmaduk már a 32. terhességi hetet követően! A méhen belüli elhalás valószínűsége a 32. terhességi hetet követően három ezrelék Magyarországon, de hasonló a helyzet a világ más fejlett országában is. Ez azt jelenti, hogy hazánkban minden nap meghal így egy gyermek! Másképpen végiggondolva, minden 330. kívánt gyermek nem jut el élve a szülés megindulásáig. A hivatalos statisztikai adatok szerint 2007-2012 között 2533 gyermeket vesztettünk el. Ugyanebben az időszakban már több mint 1300 várandós használta az otthoni monitort és közülük egyiknél sem halt el a gyermek a méhen belül. Azt mondhatjuk, hogy a különbség a "várható elhalási gyakoriság" és a talált nulla halálozás között "matematikailag szignifikáns", ami azt jelenti, hogy valamilyen pozitív hatás következménye. Ez a pozitív hatás a naponta elvégzett otthoni CTG vizsgálat. Vannak ugyanis olyan gyermekek, akiket "az utolsó pillanatban" emeltek ki az életet veszélyeztető állapotból és egészségesen ma is élnek. Az nem állítható egyetlen diagnosztikus módszernél sem, hogy minden esetben helyes diagnózist ad. Több mint ezer sikeres szülés után sem állíthatjuk, hogy az otthoni CTG-vel az összes méhen belüli elhalás megelőzhető lesz. Az eddigi klinikai adatok alapján azt viszont remélhetjük, hogy a gyermekek jelentős része megmenthető. Nem a kismamának kell észrevennie, ha baj van! Ő egy üzenetet kap az otthoni CTG készülékére, ha szeretné, akkor a telefonjára is, hogy mit kell tegyen.
Mennyire ad hiteles visszajelzést a rendszer? Egyáltalán azt a rendszer adja, vagy kapcsolatban áll valamilyen orvosi kontrollal is?
A Baby Life Care rendszere összetett. Célunk az volt, hogy valamennyi szereplőt összekapcsoljuk és minden esetben orvosilag ellenőrzött és jóváhagyott leletet adhassunk a minket választó kismamák számára. Minőségbiztosítási, orvosi és jogi szempontokat is figyelemben véve hoztuk létre az Orvosközpontot és az azt irányító orvos szakmai vezető instrukciói alapján fejlesztettük ki a munkájukat segítő informatikai rendszert. Ebben priorizálásra kerülnek azok az anyák és magzatok, akiknél a rizikófaktor magasabb. Gondolok itt egy sajnálatos korábbi méhen belüli magzatelhalásra, koraszülésre, vagy akár a terhességi diabéteszre, de kockázati tényező a magas vérnyomás is. Az informatikai rendszer figyelemmel kíséri a leletezési tevékenységet és az egyes értékelési pontoknak megfelelően aktiválja a call center riasztást, az sms és e-mail küldő automatizmusokat.
|
Magyar találmányról beszélünk, ami kiemelkedő a hazai sikerek tekintetében. De vajon a magyar várandósok bizakodóak-e a hazai találmányokkal szemben? Mekkora sikerre számítanak a felhasználók körében? (Itt meg kell jegyezzem, hogy a kismamáknak sokszor még a magzati mozgásokat is nehéz észlelniük, így talán minden kismamának megnyugvást adhat már maga a készülék is)
Azt gondolom, mi magyarok büszkék vagyunk a hazai sikerekre, ugyanakkor sokszor panaszkodunk, hogy a tudósok és találmányaik külföldön kerülnek csak piacra és számunkra nehezen vagy csak jóval később válnak elérhetővé. Itt van ez a remek találmány és a lehetőség, hogy éljünk vele. Az anyák számára a gyermekük a legfontosabb. Amikor valaki gyermeket vár, mindig elhangzik: Mindegy kisfiú vagy kislány lesz, csak egészséges legyen! Ha végiggondoljuk, hogy a várandósság és a gyermek születését követően mennyit költünk kényelmi szolgáltatásokra vagy berendezési tárgyakra, ruhácskákra, és mennyit a kisbabánk egészségének védelmére, biztonságára megdöbbentő adatokkal találkozunk. Ebben az időszakban 1 – 1,5 millió forintra tehető a családok költekezése és jó esetben is ennek csupán töredékét 100 ezer forint körüli nagyságrendet tesznek ki a babák életének és egészségének védelmét szolgáló kifizetések. Az eddigi klinikai tapasztalatok jók. A várandósok szívesen fogadják a szolgáltatást és a párjukkal, családjukkal együtt élvezik a leendő gyermek szívhangjának kockázatoktól mentes hallgatását otthonukban. A "magyar módszer" már külföldön is terjedőben van. Jelenleg a világ több nagy városában elérhető már a Fetaphon. Kijelenthetjük, hogy a várandósok kedvelik.
A terhesség mely szakaszában lehet használni a készüléket?
A terhesség 32. hetétől javasoljuk a CTG monitorizálást, de már a 28 héttől alkalmazható, mivel a méhen belüli elhalások kétharmada ez után a terhességi kor után következik be, és a terhességi korral egyre nagyobb annak valószínűsége. Amennyiben a cél minél több gyermekélet megmentése, úgy ezt a terhességi kort kell határpontnak tekintenünk.
Mennyi ideig tart egy mérés?
A klasszikus un. Non-Stress Test 20 percig tart. Ezzel megegyezően 20 perces méréseket végzünk. Ennek ideje nyomon követhető a készülék kijelzőjén is, ahol egyfajta visszaszámlálás kezdődik a mérés indításával. Németországban 30 perces Non-Stress Testeket végeznek a hosszabb megfigyelési idő érdekében. A mi protokollunk úgy került meghatározásra, ha a húsz perces mérés eredménye gyanús, inkább egy újabb 20 perces mérést javasolunk 12 órán belül.
Mi a teendője a kismamának, ha az eredmények ne adj Isten rossz kimenetelűek?
Mihamarabb keresse fel kezelőorvosát annak érdekében, hogy az általunk észlelt tünetek okát minél hamarabb kideríthessék és amennyiben az immár kórházban elvégzett vizsgálatok alapján indokolt a szükséges beavatkozásokra még időben sor kerüljön. Amennyiben a mérés „kórós” eredménnyel zárul, call centerünk telefonon felkeresi a kismamát, hogy azonnal keresse fel a gondozó orvosát. Hangsúlyozzuk, hogy egy kóros mérés általában nem jelenti azt, hogy a baba egészsége vagy élete azonnali veszélyben lenne. Persze vannak kivételek, amikor a mérési eredmények egyértelműen arra utalnak, hogy bizony a baba nagy bajban van odabent. Ez azonban rendkívül ritka! Sokkal jellemzőbb, hogy a komoly bajt megelőzően már napokkal korábban jelentkeznek pulzus rendellenességek a magzatnál. Ilyenkor van idő arra, hogy egyéb orvosi eljárásokkal igazoljuk, vagy kizárjuk azt, hogy a magzattal baj van. Amennyiben más módszerek is arra utalnak, hogy gond van, akkor a gondozó szakember megteheti a szükséges ellenlépéseket, és a baba biztonságosan növekedhessen tovább. Például kiderülhet, hogy az édesanyánál váratlanul, hirtelen, rendkívüli vérnyomás emelkedés állt be és ez tükröződött a rossz méh/lepényi keringésen és áttételesen a magzati pulzus eltérésben. Az édesanya állapotának rendezése ilyenkor megelőzheti a magzat méhen belüli elhalását. Az állapot normalizálódhat. Az is előfordulhat, hogy az egyéb orvosi módszerekkel olyan elváltozásokat diagnosztizál a gondozó szakember, amelynél a gyermek élete már csak az áldott állapot befejezésével lehetséges és így születik egészséges gyermek.
Milyen eddigi tapasztalatokkal rendelkeznek a készülék használatát illetően?
A készüléket a mai napig több mint 1300 kismama használat és örömmel mondhatjuk, hogy ezen terhességek mindegyike élve születéssel végződött, ami egyedülálló eredmény. A világ legfejlettebb országaiban sem dicsekedhetnek nulla méhen belüli halálozással. Volt olyan baba, akinek az életét ez a készülék mentette meg!
Hogyan juthatunk hozzá a készülékhez?
A szolgáltatás elérése előzetes regisztrációt igényel. A www.magzathangja.hu oldalon a nyilatkozat kitöltésével és az átvételi pontként működő partner patikákban történő leadásával történik. A patikák folyamatosan bővülő listája és a szolgáltatási díjak a honlapon elérhetők. A szolgáltatási díjat átutalással lehet rendezni. A kismama az általa előjegyzett napon, választott patikájában veheti át a készüléket, melynek betanítását már ott elsajátíthatja, de természetesen használati utasítást is adunk a készülék mellé. A használata nem bonyolultabb egy vérnyomásmérőnél.
Szöveg: Mosolygó Bernadett |
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez