A karácsony közeledte egy jó apropó arra, hogy elgondolkodjunk azon, hogy mik a prioritások az életünkben. Mi az, ami igazán fontos. Van, aki szerencsésebb, van, aki kevésbé sikeres. De egy biztos adni mindig jobb, mint kapni. Ha többet kapunk az élettől, mint más, akkor pedig természetes érzés, hogy egy részét vissza is szeretnénk adni.
Sokak számára a jótékonyság annyit jelent, hogy valamely szervezet számára felajánlanak egy bizonyos összeget és rájuk bízzák annak megfelelő elköltését. Azt hiszem ez a lépés is jóval-jóval több annál, mint amit akkor teszünk, ha elfordítjuk a fejünket. De mi van akkor, ha éppen nem tehetjük meg, hogy a pénztárcánkhoz nyúljunk, vagy csak többet szeretnénk tenni egy egyszerű mozdulatnál, ami a pénztárcánk felé irányul?
Az egyik ilyen lehetőség, ha olyat teszünk, amit a napi rohanás mellett sajnos nem mindig tudunk megtenni, ez pedig nem más, mint, hogy odafigyelünk a másikra. Mert mindenkinek szüksége van néha arra, hogy odafigyeljenek rá, hogy meghallgassák, vagy éppen irányt mutassanak neki, ha eltéved az élet útvesztőjében.
Pont egy éve Karácsonykor indult útjára egy remek kezdeményezés Németh Kornél ötlete nyomán, az „Egy órányi jótékony figyelem”. Kornél úgy döntött, hogy egy szokásos alapítványi támogatás helyett többet szeretne tenni és adni. A gyerekeket nagyon sok szervezet támogatja, de mi a helyzet a felnőttekkel?
„E program abból a felismerésből született, hogy milyen nagy szükségünk van arra, hogy valaki értően figyeljen ránk. Arra, hogy kilépve a virtuális térből, a mindennapi mókuskerékből, rohanásból, megálljunk egy pillanatra és odafigyeljünk másokra.” – mondta Kornél – „Ez a projekt egy olyan díjmentes, karitatív tevékenység, aminek célja, hogy lehetőséget adjunk mindenkinek arra, hogy figyelmet, meghallgatást és támogatást kapjon, ami jóleső érzés. Akik eljönnek egy ilyen rendezvényre, azoknak lesz egy olyan órájuk, ami csak róluk szól.”
A 2018-ban indult kezdeményezés rendkívül sikeres volt és pár nap leforgása alatt 2 coaching szervezet, 40 szakember csatlakozott a programhoz. Több mint 70 embernek tudtak összesen 100 órányi jótékony, szakértői figyelmet nyújtani. Éppen ezért döntöttek úgy, hogy idén is megtartják a programot hasonló keretek között. A problémáink felismerése után, ami lehet munkahelyi, családi, életvezetési természetű, a legjobb lépés arra, hogy megoldjuk azokat, ha szakemberek segítségét kérjük. A program azoknak nyújt segítséget, akik nem tehetik meg, hogy ezért fizessenek. Egy órában, egy jó kávé vagy tea mellett meg tudják beszélni a gondjaikat, fel tudnak töltődni, hogy a 2020-as év jobban induljon.
Ahogy Kornél elmondta, a legcsodálatosabb az egészben, hogy azok a fantasztikus emberek, akik nem sajnálják az idejüket, hogy támogassák a kezdeményezést, ugyanolyan örömmel távoznak, mint azok az emberek, akiknek segítettek. Hiszen nincsen annál meghatóbb, mint amikor önzetlen segítségünkért cserében azt halljuk, hogy „köszönöm”.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez