Nagyon fontos a hölgyek köszöntése, az évnek nemcsak ezen az egy kiemelt napján, hanem folyamatosan. A nők megbecsülését, tiszteletét mint lányos apa, férj, felsővezető-munkatárs tartja kiemelten fontosnak Feller Antal, a Hungaropharma Zrt. vezérigazgatója, az 1 éve működő 21 Nő az egészségügyért alapítvány alapítója.
Hogyan szólítja Önt a legfontosabb hölgy az életében, az édesanyja?
El sem merem mondani, hogyan...Így, a 60. életévemhez közeledve, az édesanyám otthonában én „kisfiam” vagyok, ezer becézést kapok, azt a bensőséges szeretetet, amit egy anya adhat a szülői házban mindig gyerekké váló felnőtt fiának.
Egy nagy és sikeres vállalat vezetője, sok nő veszi körül a munkahelyén. Hol vannak a férfi főnök határai?
Távol állnak tőlem a modernkori szabályok. Néhány hete egy régóta Amerikában élő barátom felesége jött haza, szokás szerint előre engedtem az ajtónál, erre ő megjegyezte, hogy ugye, tudom, hogy ez San Franciscoban nem így működik. Lehet, hogy nem így működik, de én még nem találkoztam nővel, aki megsértődött volna azon, hogy kinyitom előtte az ajtót. Ha ezeket a női és férfi szerepeket a „píszí” nevében kiírtjuk az életünkből, akkor biztosan szegényebbek leszünk mindannyian – férfiak és nők egyaránt.
Köztudott, hogy az egészségügy, különösen a gyógyszerágazat a kevés helyek egyike, ahol nincs férfi dominancia. A vezetők között sincs?
Mi ebből a szempontból valóban jól állunk, a két vezérigazgató-helyettes közül az egyik hölgy, és a vezetőink között is többségben vannak a hölgyek.
Érzékeny kérdés a férfiak és nők fizetése közötti különbség, a férfiak javára. A Hungaropharmában mi a jellemző?
Nincs különbség a két nem fizetése között, fel sem merül. Számunkra teljesen természetes, hogy ugyanabban a munkakörben dolgozó férfi és nő pontosan egyforma fizetést kap kézhez.
Az utóbbi időszakban a #metoo kampány megrázta az embereket, egy férfi vezetőnek erre hogyan illik reagálni?
Engem végtelenül zavar, ha valaki visszaél a helyzetével! A szexuális visszaélés, de a hatalommal való gyalázatos visszaélés bármilyen formája teljességgel elfogadhatatlan. A főnök-beosztott viszonyt sem határozhatja meg az alá-fölé rendeltség, a kiszolgáltatottság. Nagyon bátor dolognak tartom, ha a nők ki mernek állni a nyilvánosság elé és megosztják megalázásuk szomorú történetét, de úgy tűnik, a #metoo mozgalomban is megjelentek a szélsőségek. Fontos megtalálni az egyensúlyt, ami megakadályozza a visszaélést, viszont a normális férfi-nő együttélését nem korlátozza. Ha egy férfi-nő kapcsolatot a kölcsönös tisztelet és az udvariasság határoz meg, a visszaélés még csírájában sem tud megjelenni. Én szeretném a jövőben is mondani a kolléganőmnek, hogy csinos, anélkül, hogy azt gondolná bárki, túlléptem egy határt. És nyugodtan legyen büszke egy hölgy, ha férfi kollégája megdicséri.
Vajon a kollégák ezektől a gesztusoktól jól érzik magukat?
Elsősorban attól érzik jól magukat, hogy kiegyensúlyozott a munkájuk, stabil és kulturált körülmények között dolgoznak az irodáktól a raktárakig, hogy mindig időben megkapják a fizetésüket és a különböző juttatásaikat. De van egy érzelmi motiváció is nálunk, amiről ritkábban szoktunk beszélni. Mi a kézzelfogható sikerért dolgozunk - a siker számunkra az a pillanat, amikor a beteg ember megkapja a szükséges gyógyszerét. Néha ez nem is olyan egyszerű, mint amilyennek kívülről látszik. Előfordul, hogy egyetlen szem gyógyszerért szó szerint felforgatjuk a világot, hogy aztán az eljusson a kis település egyetlen gyógyszertárába. Természetesen egy csokor virág, egy kedves gesztus kiemel egy-egy napot a többi közül, és ez mindannyiunknak jót tesz, de azért ez nem elég.
Nem látja úgy apaként, férjként, vezetőként, hogy túlságosan leterheltek a hölgyek?
De így van. Alapvetően a nők a család motorjai, ki merem mondani, hogy a gyermeknevelésben ők vállalják a feladatok oroszlánrészét, miközben ugyanolyan keményen dolgoznak, mint férfi társaik. A leterheltség itt, a Hungaropharmánál is óriási, sokkal nagyobb, mint ahogyan azt szeretnénk. Munkaerőhiánnyal küzdünk, mint megannyi cég az országban, és ez komoly kihívást jelent számunkra. Bővültünk, több lett a feladatunk, ami jó hír persze, de egy vállalatnak jól kell gazdálkodnia a munkatársak erejével. Nem éppen a nőnap kapcsán, de itt elárulhatom, hogy sokan dolgozunk azon, hogy csökkentsük az itt dolgozók terheit, és felvegyünk új munkatársakat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez