Mindenki tudja, hogy egészségesen kellene étkezni. Ugyanakkor a mai rohanó világban sokszor nincs idő és lehetőség arra, hogy minden ebédet és vacsorát körültekintően oldjunk meg, és ilyenkor gyorsan elérhető, de nem túl egészséges ételeket fogyasztunk. Ezen segítenek az okosételek.
Szakácskönyvek és főzőműsorok magyarázzák el, hogyan kellene helyesen enni, de ha követni szeretnénk a tanácsokat, akár naponta 1-2 órát is eltölthetnénk az ételeink elkészítésével. Eközben értekezletek követik egymást a munkahelyen. Az egyetemről oda kellene érni edzésre. Fel kell venni a gyereket az óvodából, és elvinni táncórára.
Az eredmény a kompromisszum. Mivel enni kell, ezért azt szoktuk ilyenkor elfogyasztani, ami a legkönnyebben elérhető. Édes-savanyú leves a kínai büféből, gyros a sarki töröktől, tepertős pogácsa a péktől vagy rántott csirke az üzemi konyháról.
Az okosételek erre a helyzetre kínálnak egy alternatív megoldást.
Olyan vízzel, tejjel vagy növényi itallal felkeverhető porokról beszélünk, amelyeket a gyártók valódi és teljes értékű alapanyagokból készítenek el, és amelyek képesek arra, hogy egy teljes étkezést helyettesítsenek. „Űrhajós kaja” - mondhatnánk, de meglepően jó az ízük, és ha megiszunk belőlük egy egy adagot, akkor órákra elmúlik az éhségérzetünk.
Talán nem meglepő, hogy az okosételek története a Szilícium-völgyből indult, ahol 2014-ben Rob Rhinehart szoftvermérnök készítette el az első formulát, és tesztelte le magán. Később a Soylent porított változatát a Rosa Labs fejlesztette ki, amely jelenleg is forgalmazza és árulja a terméket.
Az elmúlt két évben számos európai márka is megszületett, és a vásárlók körében egyre népszerűbb a termékkategória. Azt általában egyetlen gyártó sem javasolja, hogy minden étkezést egy ilyen shake-el helyettesítünk, az okosételek viszont kiválóan alkalmasak napi egy étkezés kiváltására, amikor egyébként nem túl jó minőségű ételt fogyasztanánk.
Mit nyújtanak az okosételek?
- Az okosételek kiegyensúlyozott formában tartalmaznak minden makrotápanyagot – fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat. Ezt kiegészítik mikrotápanyagokkal is: rostokkal, ásványi anyagokkal és vitaminokkal, így teljes értékű módon lehet helyettesíteni egy étkezést.
- Az okosételek valódi összetevőkből állnak, a finn Ambronite termékben például 18 különböző anyag (többek között zabfehérje, mandula, alma, zabrost, lenmag, áfonya, fekete ribizli) van leszárítva, összedarálva majd összekeverve.
- Az okosételek hasonlítanak a fogyókúrás és a fehérje shake italokra annyiban, hogy egy port kell felrázni egy shakerben vízzel vagy tejjel. Így egyetlen perc alatt elkészíthetőek.
- Az okosételek használhatóak fogyókúrához is, mivel segítségükkel nagyon könnyen lehet számolni a kalóriákat.
- Végül az okosételek óvják a környezetet, mivel előállításuk és fogyasztásuk során is minimális ételhulladék keletkezik.
- Az okosételeket alapanyagként is használhatjuk hagyományos ételek – például egy palacsinta, egy gofri, egy smoothie tál – elkészítéséhez. Ilyenkor hasznos mikrotápanyagokat adnak az elkészített ételhez.
Magyarországon kapható márkák
Az amerikai Soylent példáját Európában is sokan követték. Magyarországon jelenleg a cseh ChiaShake, a spanyol Satislent és a finn Ambronite márkák érhetőek el, mindegyik forgalmazója az ASUM Superlife.
A ChiaShake egy gluténmentes okosétel, amely kapható laktózmentes vegán változatban, illetve magasabb fehérjetartalmú sport és slim változatban is. Többféle ízben – vanília, pisztácia, csokoládé, eper és banán – is elérhető.
A spanyol Satislent különleges összetevője a Kanári-szigetekről származó gofió (pirított kukoricaliszt) és a spanyol szűz olivaolaj. A 100%-ban vegán Satislent ízvilága lágy és kekszes, így mindennapos fogyasztásra is alkalmas. A vanília, kókusz, eper, citrom és tejeskávé ízek mellett kapható koffeinnel kiegészített kávés ízben is.
Végül a szintén vegán Ambronite egy zöld smoothie-hoz hasonló folyékony étel, de egy tipikus zöld koktélnál lényegesen lágyabb és kellemesebb ízvilággal rendelkezik. Banános, piros bogyós, valamint almás-gyömbéres ízesítéssel is elérhető.
A forgalmazó szerint míg a fiatalok inkább a ChiaShake ízvilágát preferálják, addig középkorúak a Satislentét, az Ambronite pedig a vegánok kedvence.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez