Rácz Gergővel egy kevésbé frekventált bevásárlóközpont egyik kávézójában találkoztam, éppen csak pár nappal A Dal döntője után. A Fool Moon acappella együttessel a legjobb négyig jutottak, It can’t be over c. dalukkal. Megmagyarázhatatlan, miből fakadt az érzés, amivel az interjúra érkeztem. Úgy gondoltam, pedig nem is ismerem, hogy egy nagyon szerény, visszafogott fiatal sráccal fogok találkozni és beszélgetni az életéről, a munkájáról, a sikereiről, és egy percig sem kell azon aggódnom, hogy nehézkes lesz a beszélgetés. Jól gondoltam. Fel sem kell tennem az első kérdést magától kezdett el mesélni A Dal utáni napokról.
Rácz Gergővel egy kevésbé frekventált bevásárlóközpont egyik kávézójában találkoztam, éppen csak pár nappal A Dal döntője után. A Fool Moon acappella együttessel a legjobb négyig jutottak, It can’t be over c. dalukkal. Megmagyarázhatatlan, miből fakadt az érzés, amivel az interjúra érkeztem. Úgy gondoltam, pedig nem is ismerem, hogy egy nagyon szerény, visszafogott fiatal sráccal fogok találkozni és beszélgetni az életéről, a munkájáról, a sikereiről, és egy percig sem kell azon aggódnom, hogy nehézkes lesz a beszélgetés. Jól gondoltam. Fel sem kell tennem az első kérdést magától kezdett el mesélni A Dal utáni napokról. Jó, hogy ma találkozunk, ez az első olyan nap a döntő óta, hogy kipihenten ébredtem. Aznap éjjel nem nagyon tudtam aludni, sokat gondolkoztam, akkor még nagyon el voltam kenődve. Másnap aztán vidáman ébredtem, az egész napom vidám hangulatban telt, éjszaka pedig megint nyugtalan voltam. Végre most tudtam éjjel aludni.
Fel is írtam a kérdéseim közé, hogy miként éltétek meg ezt az eredményt? Az első négybe jutni hatalmas teljesítmény, ugyanakkor nehéz lehet éppen a cél előtt kiesni. Sikerként vagy kudarcként könyveltétek el az eredményt?
Nehéz ezt megmondani. Nyilván mindenképpen siker, hiszen 450 dal közül jutottunk el ideáig. A közönség részéről elképesztő mértékű támogatást és rengeteg pozitív visszajelzést kaptunk, így benne volt a pakliban, hogy akár sikerülhet is. Nagyon boldogok lettünk volna, ha Európának is megmutathattuk volna ezt a dalt, hiszen valami nagyon új, nagyon egyedi dologgal álltunk elő, és bár az acappella éneklés egy létező dolog, ebben a formában, úgy, ahogy mi csináljuk, máshol ezt még nem nagyon láthatta a közönség. Mi a fontosabb egy ilyen versenyben nektek, mint előadóknak, inkább a szakmai, a zsűri általi elismerés, vagy a közönség visszajelzései?
Most már elmerem mondani, amiről a műsor alatt eddig nem nyilatkoztam, nehogy téves következtetések vagy félreértések szülessenek. Nekem Kovács Kati gyerekkori kedvencem, ő az abszolút etalon bárki közül. Annyira a szívéből énekelt mindig is, őszintén azt gondolom, hogy a világ egyik legjobb énekesnője. Az ő dicséretei a munkánkat illetően, az hogy nekünk ítélte a legtöbb pontot, ezt sosem fogom elfelejteni, ezt nem versenyeztetném meg a többi dologgal. Számomra ez hatalmas dolog. Emellett lépten-nyomon azt tapasztaltam amerre jártam a verseny alatt, hogy az emberek biztosítottak a támogatásukról, biztosítottak arról, hogy büszkék lennének erre a produkcióra, túlmutatva azon, hogy milyen a dal. Egy nagyon különleges színpadi produkció jött létre, ami számomra azért külön öröm, mert a Fool Moon alapvetően nem így szokott színpadra lépni. A csapatnak eleinte voltak is kételyei, pláne amikor a színpadi mozgás is felmerült, de aztán mindenki teljes erőbedobással dolgozott és nagyon szépen összeállt a produkció, amire nagyon büszke vagyok.
Be kell vallanom, rettentően meglepődtem, amikor készültem az interjúra, hogy már 37 éves vagy és gyakorlatilag lassan 20 éve a pályán vagy. Mi annak a titka, hogy ennyi idő után is még mindig sikeres vagy és nem koptál ki a köztudatból. Illetve tudatos döntés volt, hogy valóban csak a zene kapcsán emlegetik a neved? Soha nem szerepeltél a bulvár magazinok hasábjain, nem volt hangos a sajtó a botrányaidtól, nem vettél részt celebműsorokban. Valószínűleg ez a személyiségemből fakad. Én akkor szeretek szerepelni, ha tudok mutatni valamit, ami új és értékes. Nem olyan alkat vagyok, aki beülne bármilyen műsorba, hogy vezesse azt, pedig voltak ilyen felkérések. Mindig inkább zenéltem, és a zene kapcsán mindig örömmel is vállaltam szereplést. |
A V.I.P. feloszlása után én egy ideig háttérben maradtam, pontosan azért, mert az együttes fennállása alatt terhessé vált, hogy egy tipikus boy bandként azonosítottak minket, holott azt nem vették számításba az akkori újságírók, hogy mi magunk írtuk a zenéinket és mi építettük fel a produkcióinkat. Utólag is azt gondolom, hogy 20 évesek voltunk, profi producerekként dolgoztunk, ez tényleg nagy dolog volt, de sajnos be lettünk sorolva a “megcsinált” együttesek közé. Mindannyian azt éreztük a csapatban, hogy nem aszerint kezelnek minket, mint amit igazából képviselünk. A Bennünk a világ c. dal volt, amivel úgymond visszatértem, és nagyon jó érzés volt, hogy nem a V.I.P. egykori tagjaként aposztrofáltak, hanem mindenki arról beszélt, hogy egy újfajta zenei stílust sikerült átvinni a rádiókba. Az akkori kiadóknak, akiknek megmutattam ezt a dalt, mind azt mondták: Gergő, óriási lenne, ha ez a dal átmenne a rádiókon, de mi nem merjük bevállalni. Végül elkezdték játszani a dalt, és akkor egy nagy kiadó mellém állt.
A többiek pedig verték a fejüket a falba…
Ez volt az első alkalom, amikor tényleg sikerült a széllel szembe mennem, és azt éreztem, hogy igen, végre sikerült azt a szeretet átadnom, amivel én állok a zenéhez, egy dalnak az elkészítéséhez. Ezután ugyanúgy készítettem számokat másoknak és magamnak is, és egyszer csak felhívott Viktor, hogy mivel már a V.I.P. idején is nagyon eredményesen dolgoztunk együtt és írtunk számokat, mi lenne ha A zene szól c. projektet együtt valósítanánk meg a VIVA TV-nek. Óriási falat volt, sok énekessel, de hatalmas siker lett a dal, és olyan pozitív fogadtatásban részesült, mint a Bennünk a világ. Innentől kezdve pedig rendszeresen dolgoztunk együtt, így születtek meg olyan dalok, mint a Szerelem miért múlsz, a Lásd a csodát, Őrizd az álmod.
Hogyan zajlik az, ha valakinek írtok egy dalt? Ők kérnek fel erre Titeket, vagy nektek lapul a tarsolyotokban egy jó szám, amivel felkerestek egy előadót? Hogyan kell ezt elképzelni?
Hál’ Istennek az országunk rengeteg tehetséges énekessel van megáldva, és a tehetségkutató műsoroknak hála, van is lehetőségük megmutatni, hogy mire képesek. Ebből fakadóan szükség van dalokra, sok a felkérés. sok énekes elmondta, hogy az volt az álma a kezdetek kezdetén, hogy egyszer mi írjunk nekik dalt. Mi azt szeretjük a legjobban, ha szabad kezet kapunk, nincs megszabva a téma. Ilyenkor tanulmányozzuk az előadót, hogy mit látunk kívülről, milyen típusú ember, milyen tulajdonságokkal bír az, akinek írnunk kell egy dalt. Az előadóból indul ki minden, hiszen rá kell szabni a produkciót. |
Nem fordult elő olyan, hogy elkészültetek egy dallal, és azt éreztétek, hogy ez a tiétek, ezt nektek kellene inkább előadnotok? De, az Őrizd az álmodnál ez történt. A dalokat mindig feléneklem demo változatban, és már akkor megjegyezte Viktor is, hogy hű ez olyan jó lenne, ha mi ketten adnánk elő. De ez akkor már meg volt beszélve, és nagyon jó helyre is került a Vastag-testvérekhez. olyan régóta dolgozunk már együtt Viktorral, hogy már szinte testvérként tekintünk egymásra, és mivel ez a dal eleve egy testvérpárosnak íródott, így éreztük mi is az összhangot és szinkront a dallal kapcsolatban. De pl. a Szerelem miért múlsz?-t is imádtuk, de eszünkbe sem jutott, hogy akár mi is előadhatnánk. Minden egyes hangját Wolf Katira írtuk. Visszakanyarodva az eredeti kérdésedre, szép lassan gyűltek a dalok, és jött egy megkeresés a Pannon Filharmonikusok részéről a Kodály Központból egy szerzői est ötletével, ami egyébként már bennünk is megfogalmazódott korábban. Rengetegen dolgoztunk ezen az estén, külön kiemelném Bella Mátét és Solti Árpádot, akik a szimfonikus átiratokat készítették. Óriási siker volt, egyből két egymást követő estén adtuk elő teltházas közönség előtt, ismert hazai előadókkal. Nagyon megható volt. Ilyen zenei élményben nem volt még részünk. Májusban a Magyar Televízió is le fogja adni, nagyon várjuk, hogy megtekinthessük.
Lesz folytatása? Igen, nagyon szeretnénk elhozni Budapestre is, vagy akár egy turnét csinálni belőle. Több mint egy évnyi munkánk van benne, és az eredményt tekintve, azt érezzük, hogy szeretnénk minél több embernek ezt megmutatni.
Elképesztő, hogy mennyi energiád van! Hogy tudsz ennyi munka között lavírozni, mindenhol ilyen nagyszerűen helyt állni? A szólókarrieredet egyengeted, zenét szerzel, a Fool Moonnal dolgozol, az átlagember néha egy helyen is nehezen állja meg a helyét.
Tavaly nagyon nagy élmény volt a Csak állj mellém c. dal kapcsán újra szólistaként ekkora sikereket elérni, a mai napig kitartóan játsszák a rádiók, és ez leírhatatlan érzés. Szerencsésnek érzem magam, és el is gondolkoztam, hogy miért nem fektetek több energiát abba, hogy magamnak írjak dalokat, hiszen…
Hiszen érdemes… Érdemes, és olyan jó érzés. De nagyon szeretek a Fool Moonnal együtt dolgozni, vagy más bőrébe belebújni és neki készíteni egy dalt. Szeretem azt érezni, hogy fontos, amit csinálok és adhatok. Most is tele vagyok tervekkel, készül majd egy A Dalban hallott Fool Moon dalból egy remix, saját számmal is készülök. Rengeteg dolog van a fejemben, jó lenne, ha egy nap nemcsak 24 órából állna.
Végszóként, mit csinálsz, ha épp nem dolgozol, van egyáltalán szabadidőd? Olyankor mivel töltöd az idődet szívesen? Imádom a filmeket, ez látszik is a mostani klipjeimen, hogy szeretem a valóságtól elrugaszkodott látványvilágot. Valószínűleg, ha nem zenész, akkor grafikus lennék. Sokszor inkább azért járok moziba, hogy lássam hol tart a technika. Szívesen tanulnék erről is, de sajnos ennyi időm már tényleg nincs.
Rácz Gergő személyében egy végtelenül szerény, és valóban a hivatásának szívvel-lélekkel élő embert ismerhettem meg. Nem tekint magára sztárként, hírességként, csak egy egyszerű srác, aki imádja azt, amit csinál. És ráadásul tehetséges is. Felemelő élmény volt vele beszélgetni, és meggyőződni arról, hogy valóban lehet, és érdemes ebben a szakmában is a legfontosabb értékeket előtérbe helyezni.
Szöveg: Krajnyik Cintia Fotó: Siető Gábor |
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez