Sátor Kata Móni életében mindig fontos szerepet töltött be a sport, amelynek elengedhetetlen feltétele, a testünk ismerete. Az évek során kiderült, hogy mennyire megkerülhetetlen és hasznos része a mozgásnak a nyújtás, különösen akkor, ha helyesen kivitelezzük a gyakorlatokat. A Grounded Balance éppen ebben igyekszik segíteni.
Hogyan kezdődött a Grounded Balance története?
2001-ben végeztem a TF-en, mint aerobikoktató, de hosszú évekig nem dolgoztam a fitnesz pályán, 5 évvel ezelőtt kezdtem csak órákat tartani. Az én óráimnak mindig része volt a nyújtás, így az a tévképzet alakult ki bennem, hogy az emberek általánosságban hajlékonyak. Erre cáfolt rá a számos, nem az én csapatomnak tartott helyettesítő óra, ahol arra lettem figyelmes, hogy rendkívül merevek azok, akik még azt a pár perces nyújtást is elhagyják az edzések végén. Akkor gondolkodtam el azon, hogy vajon mi lehet a helyzet azokkal, akik nem mozognak és emellett ülő munkát végeznek.
Ekkor jött az ötlet, hogy elkezdjek komolyabban foglalkozni a stretchinggel, megszerettetni azt az emberekkel és felhívni rá a figyelmet, netalántán workshopokat tartani. Ebben az időben találkoztam egy fantasztikus fotóssal, Schóber Tamással, akinek felvázoltam, hogy milyen elképzeléseim lennének, és az első pillanattól kezdve tökéletesen tudunk együtt dolgozni. Életre keltette a fotóival az elképzeléseimet.
Ezután már csak a névválasztás maradt, a Grounded Balance név pedig úgy éreztük, hogy kifejezi mindazt, amit közvetíteni akarunk az embereknek.
Milyen szerepet játszik az életedben a sport és a mozgás?
Fiatal korom óta meghatározó szerepe van. Mindenféle sportot kipróbáltam már, de sikert hosszútávfutásban értem el. Sok évig maraton futó voltam, most már inkább hobbifutó vagyok, mert máshová helyeződött a fókusz az életemben. Természetesen mindenképpen szeretnék még valamikor rajthoz állni.
Miért fontos a stretching?
A stretchingnek számos pozitív hatása van, de elsősorban az egészséges mozgásszervrendszer fenntartásában játszik elengedhetetlen szerepet. Az izomzatunk ideális mozgástartományának egyensúlya felbomlik a mozgásszegény életmód, az egyoldalú terhelés, és nem utolsó sorban a minket érő stressz hatások következtében. A feszes izomszövetek korlátozzák a mozgást, ezáltal pedig nagyobb lesz a sérülés esélye.
A rendszeres nyújtás eredményeként javul az állóképességünk, a vázszerkezetünk visszaáll a helyes pozícióba, ezáltal helyet szabadítunk fel a rossz testtartás miatt összenyomódott belsőszerveinknek, javítva ezzel azok vérellátását és keringését. Mindemellett pozitívan hat az idegrendszerre, könnyebben vesszük a stressz helyzeteket, és egyes tanulmányok szerint csökkenti a vércukor- és koleszterin szintet is.
Kinek javaslod ezt a mozgásformát?
Nemtől és kortól függetlenül minden korosztálynak javaslom. Ez fontos azok számára is, akik nem mozognak, azoknak is, akik mozognak, de azoknak is, akik kifejezetten csak erősítenek, az élsportolóknak, mindenkinek. Hozzá kell tennem, hogy természetesen más módszert és más gyakorlatokat kell alkalmazni a fiatalabbaknál és az idősebbeknél, a mozgáshoz szokott, és a mozgástól elszokott testeknél.
Milyen rendszerességgel érdemes stretchinget végezni? Milyen eredményekre számíthatnak, akik belekezdenek?
Ez nagyban függ attól, hogy kinek mi a célja. Ha valaki egy kifejezetten hajlékony testet szeretne, esetleg a spárgát is szeretné megcsinálni, heti 2-3 alkalmat, tehát 4-5 óra nyújtást mindenképpen javaslok. Irodai- és egyéb ülő munkát végzőknek, akiknek csak az a célja, hogy ne romoljon az állapotuk, tanácsos akár minden nap, a munka végeztével egy 10-15 perces, különböző testrészekre ható nyújtásokból álló gyakorlatsort végeznie.
Itt meg kell jegyeznem, hogy én magam sem balett, sem RSG (ritmikus sportgimnasztika) múlttal nem rendelkezem, magamat közepes hajlékonyságúnak tartom, és nekem is megy a spárga.
Kitartással és persze rengeteg gyakorlással nagyon szép eredményeket lehet elérni, ezt a magam fejlődéséről is elmondhatom, és természetesen a fitnesz csapatom tagjairól is, akik nagy változáson mennek keresztül.
Amikor a jelenlegi vírus helyzet következtében bejelentették a kijárási korlátozást, sokan kezdtek el otthon mozogni. Mit gondolsz, mennyire lehet tartós a kezdeti lelkesedés, mennyire jellemző, hogy ilyenkor a sportolás az emberek életének szerves része marad?
Én optimista vagyok. A szokásaink alakítják az életünket. Több forrásból is tájékozódtam az után kutatva, hogy mennyi időbe telik új szokások beépítése a mindennapjainkba. 21 nap, 66 nap, 6 hét, ehhez hasonló eredményeket találtam, ami akárhogy is nézzük, megfelel a meglehetősen hosszúra sikeredett karantén időszaknak, így aki akarta, annak volt ideje arra, hogy a mozgást a szokásává tegye. Van a csoportomban több olyan tag is, aki velem kezdte az edzőtermi mozgást, és ebben a nehezített időszak sem mondott le a sportról, ott volt minden online órámon. Emellett voltak olyanok is, akik kifejezetten a „Maradj otthon!” időszak kezdetével csatlakoztak a csoportunkhoz, és azóta is folyamatosan ott vannak az online foglalkozásaimon. Bízom benne, hogy ők a kijárási tilalom feloldását követően is ragaszkodni fognak a rendszeres mozgáshoz, mint szokáshoz.
Mennyire lehet hatásos egy online megtartott óra? Milyen visszajelzéseket kaptál ezzel kapcsolatban?
Azt gondolom, hogy közel azonos mértékben tud egy online óra eredményes lenni, mint egy személyes, edzőtermi. Eleinte persze nehéz volt nekem is az online edzések tartása, hiszen a teremben tartott foglalkozásaimon mindig odalépek a résztvevőkhöz, segítek nekik, kijavítom a rosszul kivitelezett gyakorlatokat. Az online órákon ez nyilvánvalóan nem működik, emiatt sokkal több instrukciót adok, hogy egyedül is tökéletesen tudják megcsinálni a gyakorlatot.
Folyamatosan kapom tőlük a fotókat, hogy hol tartanak fejlődésben, és üzeneteket az elért eredményeikről. Eddig kivétel nélkül, csak pozitív visszajelzések érkeztek, ebből adódóan pedig úgy gondolom, hogy szeretik az óráimat, én pedig nagyon büszke vagyok a csapatomra, és arra, hogy micsoda eredményeket értek el eddig.
Az elmúlt években egyre több szó esik az egészséges életmód és a rendszeres mozgás szükségességéről. Milyen tapasztalataid vannak ezzel kapcsolatban, valóban többen figyelnek erre?
Én azt gondolom, hogy igen. Egyre többen próbálnak odafigyelni a helyes táplálkozásra, amelynek bizonyos esetekben az a célja, hogy egy általánosságban egészséges étrenden alapuljanak az étkezési szokások, vagy valamilyen intolerancia féken tartása.
A környezetemben azt tapasztalom, hogy egyre fontosabb szempont az elfogyasztott étel minősége, ugyanakkor a felgyorsult életvitel, az állandó kapkodás, a programok sokasága, sok esetben rákényszerítik az embereket az előre csomagolt élelmiszeripari termékek fogyasztására. A szívem mélyén bízom benne, hogy a kijárási tilalom következtében megritkult szociális programok és teendők, valamint a sok otthon töltött idő hozzájárul ahhoz is, hogy a főzés, a helyes táplálkozás is egy új szokássá alakuljon azoknál, akik eddig kapkodva kaptak be főétkezések helyett valamilyen tartósító szerekkel töltött, előre elkészített ételt. Ha a helyes táplálkozási szokások megvetették a lábukat a mindennapjainkban, előbb-utóbb a sport is valamilyen módon helyet kap az életünkben, de ez természetesen fordítva is igaz, mert a tudatos étkezés és a mozgás véleményem szerint kéz a kézben járnak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez