Hullik a hajad? Makacs pattanások csúfítják el a bőrödet? Ízületi gyulladás gyötör, ami nehézkessé teszi a mozgásodat? Furcsa módon ezeknek a különböző jellegű panaszoknak akár fogászati góc is lehet az oka.
Ki gondolná, hogy a fogorvoshoz kell rohanni, ha csúnya az arcbőrünk?... Persze az első lépés a kozmetikus vagy a bőrgyógyász, ám ha a csúf kis pöttyöktől egyik kezelés sem szabadít meg, előbb-utóbb előkerül a góckutatás gondolata.
De hogyan árthatnak a gócok, vagyis krónikus gyulladások a bőrödnek vagy a hajadnak?
A góc azért veszélyes, mert a krónikus gyulladást okozó baktériumok (vagy azok méreganyagai) elkezdenek vándorolni a szervezetben, és a test más pontjain válthatnak ki egy sor teljesen különböző betegséget.
A bölcsességfog a leggyanúsabb!
A fogak körül, az ínyben gyakran alakulnak ki gyulladások. Az egyik kritikus fog a bölcsességfog, amely több kárt szokott okozni, mint hasznot. Legkésőbb kibújó fogaink ugyanis ritkán érnek össze a párjukkal, vagyis harapni, ételt őrölni nem tudunk velünk. Ugyanakkor gyakran elő sem tudnak törni, félúton megrekednek, ferdén fekszenek, vagy nyomják a mellettük lévő fogat. Ezen helyzetek mindegyike könnyen gyulladáshoz vezethet, főleg, mivel még a legelszántabb fogmosók is csak nehezen férnek hozzá a szájüreg mélyében elhelyezkedő bölcsességfoghoz. Ezért aztán a tisztítás sem lesz tökéletes, ami további táptalajt ad a gyulladásnak.
Mindent összevetve, a bölcsességfog körül jó eséllyel kialakul egy krónikus gyulladás, amely alattomos módon többnyire nem is fáj, és különösebb tüneteket sem okoz. Ám egyszer csak azt veszed észre, hogy kipattogzott a bőröd, foltosan hullik a hajad, vagy fájnak az ízületeid, és fogalmad sincs, miért nem segít az a sok kencefice, és csodaszer, amelyet a kozmetikus, a fodrász vagy a masszőr ajánlgat.
Mi gyógyítja meg a góc okozta tüneteket, betegségeket?
A góc egész sor kellemetlen tünetet vagy betegséget okozhat. Bár a szépség nagyon fontos az életben, a hajhullás, a bőrkiütés vagy ízületi gyulladás majdhogynem a legkevésbé ártalmas azon jelenségek közül, amelyet gócos gyulladásra lehet visszavezetni.
A lista hosszú és félelmetes.
Szívbetegségek, krónikus vesegyulladás, májtályog, nyombélfekély, Crohn-betegség, memóriazavarok, koraszülés…
A tünetek hosszú távú enyhülését vagy a végleges gyógyulást csak az eredeti gyulladás megtalálása és megszüntetése hozza meg. Ezért kell mihamarabb kideríteni, hogy hol található a szervezetben egy makacsul fennálló (noha sokszor tünetmentesen megbújó) gyulladás.
Az első állomás a fogászatra szokott vezetni
A fogászati gócok viszonylag gyakoriak, és könnyű őket felfedezni, valamint megszüntetni. Ezért a góckutatás első állomása többnyire a fogászat. Egy röntgen- vagy fogászati CT-felvétel mindenképpen szükséges ahhoz, hogy kiderítsék, hol van a gyulladás, valamint a szájüreget is alapos meg kell vizsgálni.
Mint már említettük, sokszor a bölcsességfog körül alakul ki gyulladás, de egy régi, rossz gyökértömés is okozhat ilyen jellegű gondot, és az elhalt fogak is gyanúba kerülhetnek. A fogágy szöveteinek gyulladása (ínygyulladás, fogágybetegség) is viselkedhet gócként.
Nincs univerzális kezelés a góc megszüntetésére. Ha ínygyulladás okozza, akkor fogkő-eltávolítás lehet a megoldás. A rossz gyökértöméseket gyökérkezeléssel és a tömés kicserélésével orvosolják. Az elő nem tört bölcseségfogak, bent rekedt gyökerek esetén szájsebészeti műtétre kerülhet sor. Kis túlzással: ahány góc, annyi kezelés!
Léptesd elő a fogkefét szépségápolónak
Mivel a fogászati gócok kialakulását leginkább a rendszeres fogápolással lehet kivédeni, ezentúl tekints úgy a fogkefédre, mint eddig a szemspirálra. A fogkefe ugyanúgy jó barátod a szépséged kiteljesítésében, mint a többi sminkkedvenc!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez