Cyberbullying és school bullying, vagy más néven internetes zaklatás és iskolai zaklatás. Két olyan kifejezés, amellyel egyre gyakrabban találkozunk. Ennek oka, hogy napjainkban az iskolai zaklatás egyre több tinédzsert érint Magyarországon is. A szakemberek szerint hazánkban minden második fiatal iskolai zaklatás áldozata, ami pedig leginkább elgondolkodtató, hogy gyakran még maga az áldozat sincs tisztában azzal, hogy Ő valójában zaklatás elszenvedője.
Rendkívül fontos, hogy a fiatalok kellő tájékoztatásban és támogatásban részesüljenek, hiszen a kutatások azt igazolják, hogy kellő edukációval és prevenciós, megelőző stratégiákkal, az esetek döntő többsége elkerülhető lenne. Alig néhány hete az országban egyedülálló módon Baján nyitotta meg kapuit a Bajai Ifjúsági Fórum egy fiatal pszichológus hölgy – Hal Melinda –vezetésével. A központ olyan személyeknek kíván segítséget nyújtani, akik valamilyen módon érintettek zaklatási ügyben. A központ fontosságáról, létjogosultságáról beszélgettünk Hal Melinda pszichológussal, közgazdásszal, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Alkalmazott Pszichológia tanszékének oktató és kutatójával, valamint a Bajai Szent Rókus Kórház pszichiátriai osztályának pszichológusával.
Mesélnél egy picit a munkádról?
A kutatócsoportommal közösen elsősorban a zaklatási ügyek visszaszorítására és a fájdalom- főként fejfájás - mérséklésére összpontosítunk. Olyan kutatásról van szó, amelyet ma már a gyakorlatban is alkalmazhatunk mint fájdalom csökkentését szolgáló módszert. Ez a módszer egyre nagyobb közönség számára elérhető. Új, innovatív, modern szemléletünk az országban egyedülálló kezelési eljárások kipróbálását teszi lehetővé bárki számára.
Mondhatjuk, hogy ez egy újfajta szemléletmód?
Akár azt is mondhatjuk. Azt tapasztaltuk, hogy a kutatás, a tudományos munka és a gyakorlati segítségnyújtás között felfedezhető egy óriási szakadék, amelyet kizárólag a modern technológia bevonásával és megújult, rugalmas gondolkodásmóddal vagyunk képesek áthidalni. Természetesen ez néha azzal jár, hogy korábbi, kipróbált módszereket formálunk, átalakítunk. Ha félnénk a változtatástól egy helyben toporognánk mind a fájdalomcsillapítás, mind a bullying területén.
Hogy függ össze a fájdalom és a zaklatás?
A kutatások kezdetén a két fő témát párhuzamosan, de egymástól függetlenül kezeltük, néhány évvel ezelőtt viszont összekapcsolódtak és immáron egyetlen helyen, egy óriási volumenű munkában öltenek testet. Az összefüggés abból ered, hogy saját tapasztalatainkból, vagy gyermekeink elmondásából is ráismerhetünk az „iskolaundor” jelenségére, a rejtélyes fej – vagy hasfájás élményére, vagy ha úgy tetszik hátterére.
Fontos tudni, hogy akár az iskolai, akár a munkahelyi zaklatás fennállásáról beszélünk az érintettek először fizikai tünetekkel, a leggyakrabban pedig valóban létező fájdalommal fordulnak háziorvosukhoz, esetleg szakorvoshoz. A fájdalomélmény ilyen esetekben extrém elhúzódó vagy borzalmasan erős lehet, ezért nem szabad félvállról venni, hiszen szövődmények, káros következmények alakulhatnak ki. A pubertás előtti korban a has – gyomorfájdalom, a korai serdülőkortól fokozatosan a fejfájás veszi át az első helyet gyakoriság tekintetében.
Jellemzően mely stádiumban fordulnak szakemberhez az érintettek?
A hétköznapi gyakorlatban sajnos azt látjuk, hogy klienseink már csak akkor vesznek igénybe pszichiátriai, pszichológiai vagy pszichoterápiás segítséget, amikor a fájdalom elviselhetetlenné válik. Amikor az életminőség jelentősen romlott a fájdalom következtében. Számottevő, hogy egy-egy zaklatási ügy szereplője a fizikai romlás mellett mentális problémák, zavarok kialakulását kockáztatja azzal, hogy nem időben keres fel szakembert.
Melyek a leggyakoribb tünetek a fájdalom mellett?
Leggyakrabban hangulatzavarokról és szorongásos zavarokról beszélhetünk.
A Bajai Ifjúsági Fórum hogyan tud segíteni?
A tudomány és a gyakorlat határvonalán, intézmények támogatásával és a munkacsoport tagjainak áldozatos munkájával létrehoztuk a Bajai Ifjúsági Fórumot, amely az országban egyedülállóan ötvözi a kutatást és a segítő gyakorlatot. Mondhatjuk azt, hogy egy multifunkcionális segítséget nyújtó központ a fájdalommal élők és a bullying jelenségében résztvevők számára. Valójában egy családi tudományos „játszótér”, high-tech közösségi tér, ahol családi programokkal, az önfejlesztés és önismeret eszközeivel, kortárs segítő szolgálattal támogatjuk a hozzánk fordulókat. Természetesen a kutatás, fejlesztés itt is megjelenik, ezeket a tapasztalatokat a munkacsoport tagjai rögtön a gyakorlatba forgatják vissza.
Milyen szakemberek segítik a központban a bullyingban érintetteket?
A Bajai Ifjúsági Fórum olyan, szakmákon átívelő szakember gárdával segít, amelyben pedagógusok, pszichológusok, orvosok, szociális és gyermekvédelmi munkatársak, jogászok és kutatók egyaránt részt vesznek.
Összegezve mi a központ legfőbb célja?
Hatékony szereplői kívánunk lenni a zaklatás megelőzésnek, ellátásnak és az ezzel kapcsolatos oktatásnak, edukációnak is. A kutatások szerint az esetek többségében megelőzhető lenne, hogy az áldozatok pszichiátriai, vagy klinikai pszichológiai szintű problémákkal, betegségekkel, zavarokkal érkezzenek meg az egészségügyi ellátórendszerbe. Nem titkolt célunk, hogy a saját bőrünkön tapasztalt egészségügyi leterheltséget csökkenteni tudjuk a központ által. Rendkívüli energiát emészt fel ugyanis, hosszú időt igényel mind a fájdalom, mind a zaklatás megfelelő kezelése akkor, amikor már nagy a baj.
Már látogatható a központ?
Igen, a központ működése a közelmúltban elkezdődött. Még 2019-ben minden funkciója életre kel és betöltheti az őt megillető helyet a tudomány és a segítő gyakorlat között. Már 2019 áprilisától Filmklub, oktatási és edukációs programok látogathatóak, valamint a kortárs segítő csapat kialakítása is megkezdődött. A fájdalommal élők nemsokára igénybe vehetik a legújabb, egyedülálló pszichoterápiás módszerekkel átitatott kezelési eljárást is a központ területén. Hamarosan karrier tanácsadással és tehetséggondozással egybekötött mentorprogram is érkezik a fiatalok számára.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez