World Press Photo 2011 – a megrázó képeket díjazták
Péntektől látogathatók a World Press Photo nemzetközi fotópályázat díjazott képei - köztük Lakatos Péter munkája -, amelyeket az idén rekordszámú, több mint 108 ezer nevezett felvételből válogatott a nemzetközi fotópályázat zsűrije.
A budapesti közönség a 177 díjnyertes képpel találkozhat a Néprajzi Múzeum kiállításán, amelyhez idén a Dunát, illetve a Tomasz Gudzowaty különleges sportfotóit bemutató kísérőtárlatok kapcsolódnak.
Rendkívül erős az egész anyag, nagyon tömény információ a világról" – méltatta a World Press Photo 2011 győztes képeit a magyarországi kiállítás szervezője. Révész Tamás elmondta, hogy a versenyre 125 országból 5691 fotóriporter pályázott összesen 108 059 képpel, melyek értékelésével 13 napot töltött a nemzetközi zsűri. Mint a fotográfus megjegyezte, tartott attól, hogy az idei fődíjas Jodi Bieber felvétele túl riasztónak bizonyul, de a kép történetét megismerve megváltozott a véleménye. A dél-afrikai fotós portréja egy megcsonkított afgán lányt ábrázol.
Bibi Aisát 12 évesen feleségül kényszerítették egy férfihez, aki aztán kegyetlenül bánt vele. Mikor a lány megszökött férjétől, annak rokonai büntetésül levágták a fülét és az orrát" – idézte fel a tragikus történetet a WPP projektmenedzsere. Femke van der Valk azonban hangsúlyozta, hogy szörnyű sebe ellenére a fiatal lány tekintete erőt és méltóságot sugároz Jodi Bieber fotóján. "Ez a kép azt teszi, amit egy sajtófotónak tennie kell: felrázza a nézőt, így hívja fel a figyelmet a nők elleni erőszakra" – vélekedett a WPP munkatársa. Mint Révész Tamás elmondta, immár ötödik éve szerepel magyar fotográfus a WPP díjazottai között, 2011-ben Lakatos Péter, az MTI munkatársa nyerte el a Hírkép (Spot News) kategória első díját.
"Ez a kép a 2010. május 23-ra virradó éjszaka készült, mikor egy férfi öngyilkossági szándékkal felmászott a Szabadság-hídra. Sokat járok tűzoltókkal, ekkor is úgy indult, hogy egy sikeres mentést fogok megörökíteni, de két órányi hiábavaló próbálkozás után a férfi felgyújtotta, majd levetette magát a híd turulszobráról" – emlékezett a díjnyertes felvétel elkészültének körülményeire a fotográfus.
Lakatos Péter az MTI-nek elmondta, napokba telt, mire feldolgozta az esetet, ma sem szeret azonban átmenni a Szabadság-hídon. "Egy fotósnak némileg meg kell keményítenie magát, hogy dolgozni tudjon, de vannak olyan esetek, amelyek ennek ellenére megviselnek. Ilyen például, ha egy gyereket ér baleset" – árulta el. A díjnyertes fotográfus hangsúlyozta a technikai felkészültség fontosságát; mint rámutatott: nem lesz mindenkiből fotós, aki rendelkezik egy tükörreflexes fényképezőgéppel. "Azt a pillanatot kell megmutatni, amely mellett amúgy elrohanunk. Persze egy ilyen nagy díj elnyeréséhez nem árt a szerencse sem; jókor jó helyen kell lenni" – fogalmazott.
A kiállítás október 31-ig látogatható.
(forrás: MTI)
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez