Whisky az éltető víz. Első rész.
Annak ellenére, hogy a whisky egészen egyszerűnek mondható ital meglehetősen rendkívüli és megmagyarázhatatlan érzést kelt. A jó whisky titkát megismerni éppoly nehéz, mint felfedni a szív rejtelmeit. Mégis akad néhány bátor ember aki nem átallja mindkét tan mesterének vallani magát.
Egy palack whisky szinte üvegbe zárt történelem lehet, amely milliónyi tósztból és százezernyi koccintásból formálódott.
Uszkujebő- mondták első készítői valahol Skóciában, amikor fűszerekből és brandyből készült likőrjüket megkóstolták. Dreghda usquebaugh- ez volt a század divatos elődje. A kelta eredetű usqubeaugh vagy uisge beatha (az élet vize) később whiskyvé rövidülve ugyanazt jelenti, mint az életvíz, éltető víz. Európa egyik legősibb kultúrájával büszkélkedhető vidéken, Skóciában kezdték el gyártani. Hogy mikor, senki sem tudja pontosan, de mivel az erre valló írásos bizonyíték egy 1494-ből származó dokumentum, érthető, ha Skóciában 1994-ben ünnepelték a whisky előállításának 500. évfordulóját. A fél évezreddel ezelőtt készített ital, a középkori skót és angol királyok sem vetették meg, noha az előbbiek féltékenyen ügyeltek arra, hogy titkuk nehogy az utóbbiak tudomására jusson. A skótok ellenérzésnek oka, hogy ősi ellenségeik, az angol valamikor a skót whisky lepárlására kivetett kemény adókkal próbáltak pénzt szerezni.
A whisky rabjai
Francois Rabelias a következő szavakkal fogalmazta meg a whisky filozófiáját: „Iszom, amikor gondolkodom, s amikor gondolkodom mindig iszom”. A The Doors együttes frontembere, Jim Morrison is élt-halt a whiskyért: „Oh, show me the way to next whisky bar”. A híres dalban Morrison meg akar halni, ha nem viszik az ital közelébe. Van, aki frigyre akart lépni a whiskyvel. Egy bohém Los angeles-i hölgy három utolsó évtizedét mulatta át egy whiskyklubban, amit Smokye Robinson meg is énekelt a majdnem identikus című Whisky a Go Go dalában. A country szerelmesi az unalomig éneklik a slágert. One Scotch, One Beer, amely a whisky sörrel való keveredésének és a szervezet dúsgazdag reakciójának várakozásáról szól. A filmvilágban is majdnem minden színésznek lejátszódott a maga kis epizódja a whiskyvel, kezdve Humprey Bogart-tól- aki egyetlen pillanatra sem eresztette el poharát- az örök másnapos Bruce Willisig, aki gyakran néz a pohár fenekére, mint azt láthattuk is, jópár filmjében...
A rockereknek és harleyseknek
Egyik másik híres whiskyfajta az USA-ban található Tennessee államból származó Jack Daniel’s. 1848-ban egy prédikátor tizedik gyermekeként világra jött, bizonyos Jasper Newton Daniel nevéhez fűződik. 1904-ben Daniel whiskyje megnyerte a St. Louis-i fogyasztói vásár nagydíját. Ettől kezdve a Jack Daniel’s Old, no.7 Tennessee Whiskey Amerika számára legendává vált, mint a Coca-Cola, vagy a Levi’s. Találmánya különösen nagy népszerűségre tett szert a rockzenészek körében. A 60-s és 70-es években azt is mondták, hogy Jack a Rolling Stones hatodik tagja. Az együttes ugyanis majdhogynem függővé vált a legendás tennessee-i italtól. Szintén Daniel’s- rajongokká váltak a harleyesek is. Mint tudjuk, whiskyből számtalan fajta létezik. Leggyakrabban- hasonlóan a Johnnie Walkerhez- különböző whiskyk keverékeiből tevődnek össze. Egyre népszerűbb lesz a Chivas Regal, szintén öreg és jó, mint a Johnnie. Ebben a csapatban lépked a Ballantines, a Shoutern Comfort, a Passport Scotch és a Black and White, valamint az összes, Amerikából származó fajta, mint a Four Roses, Jim Bean, Wild Turkez- hogy csak a világon és Magyarországon legnépszerűbbeket említsük.
Arannyal mérve
Érdemes elkerülni a skót whiskyt csupán ’skót”-nak nevezni, mivel a hozzáértők körében ez az elnevezés meglehetősen rossz ízlésre vall. Hasonló a helyzet a malátawhiskyk esetében is. A „skót” elnevezés ebben az esetben nem csak rossz ízlésről, de tudatlanságról is árulkodik, ugyanis ilyen fajtát még nagyon sok helyen gyártanak Skócián kívül. A whisky fogalmát az 1908-ban a Királyi Bizottság által kiadott hivatalos definiálás tükrözi leginkább: „A whisky átmosott gabonamagok desztillálásának eredményeként létrejött alkohol”. Igaz, nem hangzik túl kívánatosan, de a meghatározás helyes. Azt, hogy a whisky mennyire reprezentációs ital a skótok számára, mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény miszerint az Egyesült Királyság pincéiben levő whiskykkel teli hordók piaci értéke meghaladja a Bank of Englandban felhalmozott állami aranytartalék értékét. Egyesek azonban voltak oly bátrak, és nem csak erről az oldaláról jellemezték az italt. Az egyik leghíresebb reklámszöveg a következőképpen hangzott: „a malátás whisky jobban érzékelteti Isten művét, mint Milton.” Szintén jó fogásnak bizonyul az analitikus, C. Montauge életigazságát ismételgetni: „Az én világrajövetelem megéri két pohár whisky elfogyasztását”. Visszatérve azonban a jobb hangvételhez,ű valószínűleg a sznobizmus csúcsának számít az eredeti skót köszöntők mondása, amelyek közül a leghíresebb így hangzik: „Sliante mhath, sliante mhor”, kiejtve: „Slangri war, slangri var”, jelentése pedig: „Jó egészséget, nagyszerű egészséget.”
Egészségére
Ellentétben a vodkával és a tequilával a whiskyt lassan kell inni, nem szabad a pohár egész tartalmát a torkunkba önteni, hacsak valaki nem iszákos. A whiskyt henger alakú, csiszolt kristálypohárból illik fogyasztani, körülbelül a pohár háromnegyedéig megtöltve. A szakértők nem ajánlják a whiskyt fémből készült, lapos üvegben tárolni, ugyanis átveszi a fém ízét. A whiskyt gyakran isszák jéggel- nagy fagyok idején akár a kertből is hozhatunk magunknak. Ami a whisky keverését illeti, csakis vizet szabad hozzáönteni. A legtöbb üdítőital szentségtörésnek számít, kivéve a kólát, bár sokak szerint ez csak a faragatlan, zöldfülű amerikaiak agyszüleménye, és az igazi hívek semmi pénzért nem vennék a szájukba. Egyes fogyasztók szívesen isszák, az úgynevezett whisky macet, ami bármilyen skót whisky és gyömbérbor keveréke. Ezt az italt elsősorban nem az élvezetek miatt, sokkal inkább a hideg skót estéken, meghülés és nátha ellen szopogatják.
(folytatjuk)
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez