VinCE 2011
Idén már második alkalommal költöztek be egy hétvégére (2011.március 19-20.) a hazai és külföldi borászok, borkereskedők, és a gasztronómia képviselői a budapesti ötcsillagos Corinthia Grand Hotel Royal patinás épületébe. A VinCE 2011 minden részletében megtervezett professzionális boresemény a borvilág, a gasztronómia, a borkereskedelem és a borszerető közönség számára.
A rendezvény nevében a CE rövidítés Közép-Európa angol nevére utal, mert a szervezők hosszú távú célja, hogy e régiónak vezető borszakmai eseményévé váljon. A VinCE-én a kiállítás mellett ültetett kóstolókon-mesterkurzuson-, előadásokon és interaktív workshopokon kóstolhatott, tanulhatott a borkedvelő közönség.
Az eseményen 120 borászat vett részt, többségük magyar, de jelen volt egyéb régióbeli pincészet is, illetve borkereskedők és importőrök akik távoli országok boraival színesítették a kínálatot. A borok mellet a pálinka is jelentős szerepet kapott, a legjobb pálinkafőzdék termékeivel is megismerkedhetett, aki a Pálinkacsarnokba ellátogatott. Egyéb gourmet termékek kóstolására is nyílt lehetőség, például: sajtok, olívaolajak, különleges kolbászok, sonkák, csokoládék, de még két kávés standon is ízlelhették a különlegességeket a vendégek.
Ha már az ízlelésnél tartunk a kóstolást a Heinemann Testvérek Kft. teraszán kezdtem. Ők külföldi borokkal foglalkoznak ezzel színesítve az eseményt. Először egy cavát ízlelhettem a Codorníu Rose Brut-t (pinot noir és chardonnay). Cava Spanyolország palackos erjesztésű pezsgője, mely technológiát a franciáktól vettek át. A bizsergető nedű könnyed, friss, kicsit a málnás íz világra emlékeztet, jól behűtve fogyasszuk. A kóstolási sort francia borokkal folytattam. A Laroche pincészet Chablis (2009) fehér borával, mely intenzív illatú, szép savakkal rendelkező harmonikus, zamatos, almás, mezei virágos ízérzettel. A második Chablis Premier Cru (2006) komoly testtel rendelkező telt, hosszú ízérzetű bor. Következő borom a Syrah (2008) volt, mély rubin színű, gazdag gyümölcsös íz világgal rendelkező fajtajelleges bársonyos ital. Még mindig Franciaországnál maradva a Lafite Rothschild pincészet Légende (2007) borát kóstoltam, ami cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc, petit verdot szőlőfajták házasítása. Szájban a bor lágy, kerek, komplex gyümölcs jegyekkel, hosszú utóízzel. Majd a Chateau d’Aussiéres (2007) borral folytattam ennek összetétele Syrah, Grenache, Mourvedre. Ez a nemes nedű limitált mennyiségben készült, a bor 40%-a tölgyfahordóban érlelődik 12-16 hónapot. Itt kóstolhattam a Cecchi Toscanai pincészet bio Natio Chianti borát is. Portugáliát se hagyhattam ki, teszteltem egy-két Oportót, a Royal Oporto (Douro) Rosét önmagában és koktélként és egy Quinta Carvolhes Reserve Tawnyt (7 éves).
Külföldi borokat magam mögött hagyva rátértem kis hazánk borainak ízlelgetésére. Borbély Pincészet Gabriella Muscat Ottonel (2010, borba a muskotályra jellemző intenzív parfümös illat érződik, ízében fűszeres zamatok, közepes savérzet, telt, hosszú lecsengésű, friss elegáns. Balatonnál maradva a Figula Pincészet két olaszrizlingjét ízlelgettem. Az Arácsi Olaszrizling (2009) szőlője 80-100 éves kisfürtű tőkéről származik. Finom, intenzív rezeda illatú, fajtajelleges, kicsit minerális karakterű, telt, harmonikus ital, utóízében a fajtára jellemző keserű mandulás jegyekkel. A Sáfránykert (2009) Olaszrizling dűlő válogatás, fahordós érlelésű, szinte olajos testű bor, illata a vadvirágra emlékeztet, ízében némi citrusosság felfedezhető, keleties fűszerekkel. Harmonikus elegáns bor. Az Istvándy Pincészettől ajánlom mindenki figyelmébe a Kéknyelűt (2010). Illatát virág, méz és banán jellemzi, ízében mineralitás és kicsit a gyümölcsös jegyek érződnek, magasabb savérzettel. A Bizsergés (2010) hordóminta, sárgamuskotályból készült gyöngyöző bor. Intenzív, jellegzetesen muskotályos jegyek érződnek illatban és ízben is. A nyár egyik hűsítő, frissítő bora lehet. A Pálffy Pince (Köveskál) borait sem hagyhattam ki a kóstolásból. Az Olaszrizling (2009) jobban ízlett, mint a korábbi évjárata, színe világos aranysárga, illatában felfedezhető némi ásványosság, de a citrusok és barack is érződik. Ízében elegáns lendületes savak, barackos, körtés ízek, krémes jelleggel, de a talaj sóssága is felfedezhető.
Áttérve a vörös borokra a Bodri Pincészet Optimus Cuvée (2007) borát szemeltem ki, ami jó választásnak bizonyult. Merlot, cabernet sauvignon és cabernet franc házasítása, a Selection sorozat egyik tagja. A három fajta bor külön-külön tartályban erjedt 12 hónapig, utána első töltésű kis tölgyfahordóba kerültek érlelésre szintén 12 hónapra. Utána házasították össze a tételeket és így is 12 hónapot érlelődött hordóban, mely után még 1 év palackérlelés következett. Dúzsi Tamás asztalánál a 2010-es roséit kóstoltam (kékfrankos és cabernet), mind a két bor nyári kedvenc lesz. A Vylyan Pincészet Dobogó (2006) bora, Cabernet Sauvignon válogatás a Dobogó dűlőből. Hamarosan az üzletek polcain láthatjuk ezt a csomagolásában elegáns küllemű bort. A külső forma mellett a palack tartalma is elegáns. Hosszú hordós és palackos érlelés, mély sötét rubin szín, telt gyümölcsös (feketeszeder, aszalt meggy) csokoládés, kávés jegyek uralják az italt. A határozott tanin és élénk savérzet hosszú életűvé teszi a bort.
A szívemnek kedves két pincészet borainak kóstolását hagytam utoljára. Vida Pincészettől az egyik nagy kedvencem a La Vida sorozat Merlotja (2007).Ezt a bort választották a VinCE 2010 borának. Színe mély rubin, illata kissé töppedt szőlős jellegű. Ízét meleg, telt, vörös húsú gyümölcsök jellemzik, csokoládés, kávés aromákkal. Az egyensúlyban lévő sav, a finom cserzőanyag, egy igazi gyümölcsös merlot íz világát mutatja. A másik kedvenc borászom Maul Zsolt Villányból. Tőle először a Solar (2010) sauvignon blanct ízleltem, mely illatában és ízében a szőlőfajtára jellemző füves jegyek dominálnak. Fiatalos, könnyed, de van benne valami izgalom. Megint egy újabb évjáratát kóstolhattam a Víziónak (2009). Pinot Noir, merlot, kékfrankos házasítása egyenlő arányban. A három nemes szőlőfajta minden kedvező tulajdonságát magában foglalja a bor. Komplex erőteljes íz világ, érett szeder, szelídebb sav és tanin jellemzi ezt a telt gyümölcsös Víziót. Végül egy igazán meglepetésre okot adó borral zártam a” Virgo” Hedonistával melynek az alkohol tartalma 17 %. Színében a vörös minden árnyalata felfedezhető, illata mámorító. Ízében erőteljes a tanin, de emellett intenzíven érződnek a gyümölcsök (fekete ribizli, szilva), kis vaníliás, csokis jelleg. Különlegesen érlelt, sűrű, harmonikus bor.
Ismét egy csodálatos délutánt, illetve estét tölthettem el a Hotel konferencia részlegének termeiben élvezve a hazai és külföldi borokat. Az exkluzív környezet méltóságot adott a rendezvénynek. A szervezőket dicséri, hogy minden asztalnál volt borkiöntő, és 1-2 kancsó víz, amivel a poharakat lehetett kiöblíteni, vagy esetleg aki megszomjazott ihatott is belőle. Sőt kis rágcsálni valóval is semlegesíthettük ízlelőbimbóinkat két bor között. Ajánlom mindenkinek, hogy látogasson el a következő VinCE rendezvényre. Megéri!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez