Vége a piaci pániknak
Úgy tűnik, a kormánykoalíció szétesése miatt elhúzódó piaci válságot, a nemzetközi nagytőke Hazánkból való kivonulását vízionáló elemzők jócskán eltúlozták a belpolitikai válság gazdasági hatásait. Kedd délutánra a tőzsde valósággal megtáltosodott, a forint köszöni szépen, jól van.
Míg a reggeli negatív nemzetközi befektetői hangulatban új kéthetes mélypontra lökték a forintot az euróval szemben, addig kora délutánra már jóval erősebb szinten mozog a közös európai fizetőeszközzel szemben. A kormányválság árnyékában mindez első ránézésre igencsak érdekes piaci fejleménynek tűnik. A tőzsdeindex szintén kirobbant, már több mint 200 pontos pluszban van.
Idióta piac
"Számomra érthetetlen" a piac mozgása – jegyezte meg egy globális szereplő budapesti devizakereskedője. A forinterősödéssel párhuzamosan az állampapírhozamok is intenzíven süllyedtek a reggeli emelkedés után. "Elég idióta a piac" – fejtette ki véleményét egy elsődleges állampapírkereskedő. Az értetlenség mellett azért néhány magyarázó tényezőt is megemlítettek a piaci szakemberek.
Reggel igen pesszimista nemzetközi befektetői hangulatot okozott a UBS és a Deutsche Bank felől érkezett nagy összegű, 19 milliárd eurós és 2,5 milliárd dolláros veszteségleírás. Akkor úgy nézett ki, egy újabb borús napnak nézünk elébe. Napközben azonban a befektetők egyre inkább úgy látták, hogy ennél már nem lehet rosszabb.
Ennek nyomán fokozatosan javult a kockázatvállalási hajlandóság, emelkedtek a nemzetközi részvényindexek, és a térségi devizák (török líra, dél-afrikai rand) erősödtek – magyarázta a furcsa piaci folyamatot a devizakereskedő. Az UBS például ma reggel a saját tőkéjének mintegy egyharmadát írta le veszteségként, aminek azért tiszta fejjel kevés szereplő örül alapesetben.
A forintnak emellett jól jött a Magyar Nemzeti Bank hétfői 0,5 százalékpontos kamatemelése is. Így tehát a reggeli botlás után, amikor 261,50-ig emelkedtek a forint/euró jegyzések, határozottan erősödni kezdett a magyar fizetőeszköz. Az erősödés azt követően is kitartott, hogy hétfő este óta valóban a kormánykoalíció összeomlásáról beszélhetünk.
Délután fél háromkor már ismét 258 forint körül járt az euró ára, ami ugyanolyan erős forintárfolyamot jelez, mint amikor Kóka János
SZDSZ-elnök tegnap bejelentette a liberális miniszterek visszahívásának tervét (amit este a párt ügyvivői testülete támogatott is).
Mégse Gyurcsány körül forog a világ?
A hétfői és keddi nap folyamán az elemzők szinte egyöntetűen állították: a piac gondolkodásában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hatalmon maradása összeforrt az úgynevezett "reformakarattal", és így a magyar eszközárak stabilitásával. Ennek jeleként fogták fel azt is, hogy azonnal gyengült a forint, amikor február elején Gyurcsány esetleges lemondásáról szóló pletykák kaptak szárnyra. Ezt a közkeletűvé vált vélekedést egyértelműen cáfolni látszik, hogy most, amikor Gyurcsány felajánlja lemondását, pozitívan reagál a piac.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez