Milyen snowboardot vegyünk ?
Nehéz eldönteni, hogy milyen felszerelést vegyünk, mivel több irányzat is van, ezért nagyon sok deszka, kötés és cipő közül lehet választani. Fontos hogy ezek jó egységet képezzenek.Lássuk a lehetőségeket.
Deszka: Két jelentős kategória van; az alpine és a freestyle (szabadstílusú). Az előbbi stílus valamivel közelebb áll a síeléshez, mivel elsősorban karbantartott pályákra valók. A deszkák itt keményebbek és keskenyebbek, valamint egyenes hátsó résszel rendelkeznek. Az utóbbi (freestyle) a mozgásszabadságról és a változatos terepekről szól. Amellett, hogy ratrakolt (kezelt) pályán is remekül használhatóak, jobban viselkednek pályán kívül és változatos terepviszonyok között. A lapok puhábbak, elöl és hátul felhajlított véggel.
A következő deszka típusokat találhatjuk meg:
Alpin/race: azok részére, akik a sebességet és az élen való kanyarodást (karcolást) kedvelik. Stabilan kapaszkodnak a keményebb pályákon, jó az éltartásuk nagyobb tempónál. Ezek a lapok hosszabbak, keményebbek és keskenyebbek, mint a többi típusok, és csak az orruk van felhajlítva, hátul csapott egyenes kialakításúak.
Freecarve: az alpin lapok komfortosabb változata. Szintén az élen való karcolásra születtek, de valamivel puhábbak, így kevésbé fárasztó az ilyen deszkával való csúszás. Kicsit szélesebbek is mint előző társaik azért, hogy kisebb kötésszöget tegyenek lehetővé. Valamint megfigyelhető, hogy a hátuk is enyhén fel van hajtva, ami lehetővé teszi, hogy hátrafelé is lehessen velük menni.
Freeride: a pályán kívüli csúszáshoz fejlesztették ki. Általában nagy felülettel rendelkeznek, hogy könnyen felússzanak a szűzhó tetejére, ezért egyaránt hosszabbak és szélesebbek társaiknál. A deszka középpontja és az inzertek (a kötés rögzítési pontjai) hátrafelé eltoltak, így a súlypont hátrébb kerül ezzel elősegítve, hogy a deszka csőre a hó fölé emelkedjen. Továbbá kevésbé felhajlított farok résszel készülnek.
All terrain: általános használatra szánt szabadstílusú deszkák, közepes keménységgel, átlagos hosszal és szélességgel. Ezek a lapok a kötésszög változtatásával és a kötés előre-hátra mozgatásával jól átalakíthatók freeride és freestyle deszkákká.
Freestyle: ugratásokra, félcsövezésre és a snowboard parkokban való figurázásra kifejlesztett lapok. Kicsit rövidebbek, keményebbek, keskenyebbek a többieknél és szimmetrikus mindkét végük.
Slide: nevéből kitűnik, hogy ezeket a lapokat korlátokon, csöveken, peremeken és egyéb tereptárgyakon való csúszáshoz terveztek. Szélesebbek, puhák és a kantni (él) a talpanyag alá került besüllyesztésre azért, hogy nehezen akadjon el slideolás közben.
Következő lépésként az alábbi tulajdonságokat kell figyelembe venni deszkaválasztásnál:
Hosszúság: itt több tényezőt is figyelembe kell venni; tudásszintet, testmagasságot, súlyt. Kezdőknél vállmagasságig érjen a lap, haladóknál már a kiválasztott irányzattól függ a hossz, azaz ha az all terrain lapokat vesszük alapul, akkor a freestyle lapok inkább rövidebbek, míg a freeride és az alpesi deszkák hosszabbak, homlok vagy testmagasság fölé érjenek. A nehezebb deszkásoknak hosszabb lap ajánlott. A hossz a fordulékonyságot is befolyásolja. A rövidebbek fordulékonyabbak, míg a hosszabbak gyorsabbak és nagyobb sebességnél stabilabbak.
Szélesség: legfontosabb tényező a lábméret, mivel a bakancs nem lóghat túl a lapon, de nem is lehet sokkal rövidebb se. Az előbbinél a baki orra belekaphat a hóba, míg az utóbbinál nehezebb lesz a manőverezés.
Keménység: kezdők illetve kis testsúlyúak a puhább darabokat könnyebben tudják irányítani és megfelelő terhelést is kap a deszka, míg a gyakorlottabb és súlyosabb deszkásoknak keményebb lap az ajánlott. A keményebb deszkák dinamikus élváltást és nagyobb sebességű élen vezetett fordulókat tesznek lehetővé.
Rádiusz: a deszka orra és sarokrésze közötti oldalél egy görbületet ír le. Ennek a körívnek a sugara, ha kicsi (5-10 m), akkor kisívű élen vezetett kanyarokat, míg, ha nagyobb (11-15 m), akkor nagy ívű élen vezetett, nagyobb sebességű fordulókat tesz lehetővé.
Bakancs: A felszerelés összeállítását érdemes a snowboardcipő vásárlásával kezdeni, és ennek a talpméretéhez választani egy megfelelő szélességű lapot. A bakik két csoportja, a kemény és a puha.
Puha cipők a freeride és a freestyle. A boltokban manapság nagyon széles választékban találunk puha cipőket. A szabadstílusú bakik inkább rugalmasak és puhábbak, mint a freeride cipők.
Kemény cipőket az alpesi stílust kedvelők használják és ezek hasonlítanak a legjobban a síbakancsokhoz. Fémcsat és öntött műanyag külső héj jellemzi, ami biztos támaszt és irányíthatóságot tesz lehetővé nagy sebességnél is.
A step-in rendszerű bakancsok, mind softban, mind keményben is megtalálhatóak. Ezeket csak a megfelelő kötéssel együtt érdemes megvenni. Lényegük, hogy a síkötésekhez hasonlóan a bakanccsal itt is csak bele kell lépni a kötésbe. Eltérés viszont, hogy a kötés zárszerkezetének egyik fele a bakancsba van beépítve.
Mire figyeljünk cipő vásárlása közben? A kényelem mellett a cipő illeszkedése a legfontosabb. Ez azt jelenti, hogy a bekötött cipőben nem emelkedhet el a bokánk egy picit sem. Cipőnknek az egyéni kényelem és a boardozási stílus összhangját kell szolgálnia. A freeride bakinál nem baj, ha merevebb, mert jobb tartást ad. A freestyle bakancs viszont legyen puha a maximális rugalmasság érdekében. Mindkét cipőt próbáljuk fel, mert lehet eltérés a két lábunk között. A felpróbált bakik inkább passzentosak legyenek, mint nagyok, mert idővel ugyanis ki fognak tágulni.
Kötés: A snowboard kötéssekkel szemben támasztott követelmény mindössze annyi, hogy oldható kapcsolatot hozzon létre a cipő és a deszka között. A két stílusnak megfelelően (alpesi, szabadstílus) a kötések két csoportját különböztetjük meg:
Kemény kötés: az alpesi stílushoz. Itt a sícipőszerű bakancsot fémcsatok rögzítik a deszkához, és minél inkább haladók vagyunk, annál inkább merevebb szerkezetű kötést válasszunk.
Puha kötés: itt egy hótaposószerű bakancsot kell a deszkához kötni, úgy hogy a műanyag pántok egy háttámlához húzzák a cipőt. A pántokat racsnis szerkezettel húzhatjuk feszesebbre.
Belépős (step-in) kötés: Mindkét csoportban megtalálhatóak. Ezek inkább komplett rendszerek, mivel adott kötés csak adott bakanccsal használható.
Mindegyik kötésnél a biztos tartás alapfeltétel, mert gondoljunk bele, hogy ha az egyik kötés kioldana, akkor a másik lábunkat könnyen kicsavarná a deszka.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez