Tudatosan az egészséges életért
Egészséges életmód, tudatos táplálkozás. Már a csapból is ez folyik, minden wellness magazin ezt szajkózza. De fogadjunk, hogy most is valami egészségtelent majszolsz, és egy hamburgerről fantáziálsz. Pedig ha végre rászánnád magad és egészséges életmódot folytatnál, akár több mint tíz évet is nyerhetnél magunknak az életből. Egyes kutatások szerint az egészségesen táplálkozó emberek tizennégy évvel is tovább élhetnek. Jól hangzik nem? Miért ne akarnád akkor te is ezt? Még nem késő változtatni, vágj bele!
Nem csak testsúlyunkra van hatással, hogy mit eszünk. Az egészséges étrend hozzásegít a jobb közérzethez, és szervezetünk is meghálálja a törődést, javul az emésztőrendszerünk, ellenállóbb lesz az immunrendszerünk. Biztos veled is előfordult már, hogy egy könnyed ebéd után sokkal felszabadultabbnak érezted magad, mint amikor megettél egy fél disznót. A zsíros ételek okozzák az ebéd utáni álmosságot, ami elég kínos, ha még előtted áll egy fél nap és rengeteg a tennivalód.
Nehéznek tűnik feladni az eddigi étrendünket, lemondani kedvenc hamburger és sült krumpli menünkről. Az egészséges életmód drágább, és több odafigyelést is igényel. Ezért általában anyagi szempontok miatt vesszük rá magunkat nehezebben a változásra. Lehet, hogy ijesztőnek tűnik ez az egész hercehurca, de nem az! Könnyen elérhető, csak egy kis odafigyelést és tervezést igényel.
Ami a legfontosabb, hogy ne büntessük magunkat, főleg ne koplaljunk! Sokan tévhitbe esnek azzal, hogy ha éheztetik magukat, majd fogynak. Pár napig lehet. De utána bekövetkezik a jojó effektus, és még több rakódik vissza. Koplalás során lelassul az anyagcserénk, csökken a fizikai teljesítőképességünk is, hiszen legyengülünk. Ha sikerült átállni az egészséges étrendre, ne tiltsunk meg magunknak mindent. Élvezzük az ízeket, ki-ki kedve szerint. Nem arról szól a történet, hogy répát rágcsálunk minden egyes nap. Néha lehet bűnözni.
Minden nap sok folyadékra van szükségünk ez alapvetően ásványvíz (1,5 liter ) legyen, de a gyógyteának is örül a szervezetünk.
Étkezési alapszabályok:
1. A zöldség-gyümölcs legyen a legalapvetőbb tápanyagod, hiszen tele vannak vitaminnal.
2. Húsból válasszunk csirkét, vagy halat.
3. Ne főzzünk zsírosan. Lehetőség szerint párolva készítsük el a menünket, vagy süssünk vajjal. A túl sok zsír fogyasztása túlsúlyhoz vezethet.
4. Teljes kiőrlésű gabonákat vásároljunk. A barna kenyeret emeljük le a polcról.
5. Kerüljük a cukrot. Ne ess abba a hibába, hogy édesítőszerrel pumpálod tele a reggeli kávédat. Az még rosszabb, mint a cukor. Válaszd a barna cukrot vagy a mézet.
6. Méregtelenítsünk legalább hetente egyszer.
7. Rágjuk meg az ételt! Szánjunk rá elég időt.
8. Tápanyagban gazdag és egészséges élelmiszereket fogyasszunk.
9. Kerüljük a mesterséges élelmiszereket, főleg az olajas nasikat, úgy mint a chips, kóla, hamburger.
Igyekezzünk napi fél óra mozgást beiktatni a teendőink közé. Egy kis mozgás segít abban, hogy leküzd a rossz közérzetet és jobban bírd a gyűrődést.
Tegyük le a cigarettát és az alkoholfogyasztást is mérsékeljük, de legjobb az lenne, ha teljesen kiiktatnánk.
Végezetül ez a mondóka lebegjen a szemed előtt: „Reggelizz úgy, mint egy király. Ebédelj úgy, mint egy polgár. Vacsorázz úgy, mint egy koldus”. Tehát napi három étkezésre van szükséges, a reggeli legyen kiadós, hiszen a szervezet energiaszükséglete 9-11 óra között a legmagasabb. Ideális esetben este hat után már tényleg ne egyél semmit, maximum egy kis gyümölcsöt, de ideális esetben azt is mellőzni kéne.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez