Trapezunt, a Fekete-tenger gyöngyszeme
Trapezuntnak, vagyis mai nevén Trabzonnak igen változatos történelme van. Jelene viszont - mint a Fekete-tenger partjának egyik legjelentősebb városának - a fejlődésről, a napsütésről és a turizmusról szól.
Trapezost a Kr. e. 8. században alapították milétoszi kereskedők. Lokális központ volt mind a Római, mind a Bizánci birodalom idején. A negyedik keresztes hadjárat során Konstantinnápolyt elfoglaló keresztesek képtelenek voltak az egykori Bizánci birodalom határterületeire is kiterjeszteni hatalmukat, így számos, görög nyelvű utódállam alakult. Ezek egyike volt a Trapezunti császárság, amely 1204-től 1461-ig állt fenn, ily módon nyolc évvel túlélte a Bizánci birodalmat is.
Azóta Törökország része. A rengeteget szenvedett vidéknek (hiszen kis túlzással ezer év óta folyamatos háborúk dúltak) végre nyugodalmasabb évei jöttek. Fordulatos történelmének köszönhetően a többnyelvű város (görög-török-örmény-láz) képén a ma napig meghatározó a görög és török, a keresztény és a muzulmán építészet.
Trabzon a róla elnevezett körzetnek a székhelye. 300 ezer lakosa főleg halászatból, idegenforgalomból, illetve a jelentős tea, dohány és földimogyoró termesztésből élnek. A város a tengerpart és a meredek hegyoldal közé ékelődve festői környezetben helyezkedik el. Gyönyörű tengerpartja kiválóan alkalmas strandolásra, a hegyekben remek túrázási lehetőségek vannak. A város legfőbb látnivalói magából a bizánci korszakból származnak. Így a legszebb templom a Hagia Sophia bizánci templom,az óvárost védő erőd, vagy a keresztény monostorok a hegyekben. De megcsodálhatjuk az újkori Törökország létrehozóját, Atatürk villáját, a Boztepe parkot, vagy egy jót sétálhatunk a város bazárjában.
Magyar állampolgár megfelelő anyagi fedezet és vízum birtokában léphet be Törökországba. Határon felvett vízum esetében az útlevélnek a belépéstől számított legalább 30 napig érvényesnek kell lennie.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez