Tévhitek a tej és tejtermékek emberi szervezetre gyakorolt hatásairól
A tejben lévő nagy kalciummennyiség hozzájárul az erős csontok képződéséhez - így tudjuk. Ez sajnos tévhit.
A tapasztalatok pontosan az ellenkezőjét mutatják. Csak összehasonlításul; az emberi tejben van a legkevesebb fehérje és 4-szer kevesebb a kalcium, mint a tehéntejben, azaz egy fejlődésben lévő szervezetnek csak ennyire van szüksége.
Szakemberek állítják, hogy a tejtermékek összefüggésbe hozhatók a csontritkulással, szívpanaszokkal, elhízással, rákkal, cukorbetegséggel és az allergiákkal. A tejtermékek mindennek mondhatók, csak egészségesnek nem.
Az emberi test 4-5 éves korig termel tejcukrot lebontó enzimeket, majd erősen beszünteti az ilyen enzimek termelését. Ki az az épeszű emlős, aki még ezután is |szopni| akar? Az állatvilágban ez ismeretlen, csak az ember az egyetlen, aki felnőtt korában is tejet fogyaszt, más emlősfaj tejét!
Lássunk egy röpke összehasonlítást.
Minden tej összetétele fajspecifikus. A természet pontosan úgy alkotta meg, hogy az adott faj fejlődési ütemének, testösszetételének legmegfelelőbb legyen.
összetevők | anyatej | tehéntej | kecsketej |
fehérje (g/dl) |
2,4 | 9,0 |
10,0 |
kalcium (mg/dl) |
88,0 |
238,0 |
315,0 |
Vas (µg/dl) | 1,5 | 0,1 |
0,2 |
C-vitamin (µg/dl) | 4,9 | 2,0 |
2,0 |
A tehéntej és a kecsketej kb. négyszer annyi fehérjét és kalciumot tartalmaz, mint az anyatej. A borjúnak és a kecskegidának azért van szüksége ilyen sok fehérjére és kalciumra, mert közvetlenül születésük után kell megtanulniuk járni, futni. A fejődési üteme lényegesen gyorsabb, mint az emberi csecsemőé, akinek viszont szüksége van vasra és C-vitaminra, ami a tehén- és kecsketejben nem található meg elegendő mennyiségben.
A tej fő összetevői: a tejzsír, tejfehérje (pl. kazein), tejcukor (laktóz). A kazein lebontásához rennint termelnek a nyálmirigyek; a laktóz lebontásához laktóz termelődik a vékonybél nyálkahártyájában. A legtöbb emberben három éves kor után nem termelődik rennin és laktóz. Tehát a tej és tejtermékek emésztése felnőtt korban a megfelelő enzimek hiánya miatt eleve tökéletlen!
Az Amerikai Orvosok Egyesületének hivatalos szaklapja szerint a tejfogyasztásra vezethetők vissza az alábbi betegségek: vesekőképződés, csontritkulás, felszívódási zavarok, hasmenés, vashiányos vérszegénység, meszesedés stb.
Csontritkulás és meszesedés
Meglepő ezt a két betegséget együtt látni, hiszen az egyik a kalcium hiányra, míg a másik kalcium többletre utalhat. Mégis, az esetek 90 százalékában együtt fordulnak elő. Az ok részben abban keresendő, hogy az emberek a kalciumszükségletüket tejből próbálják pótolni. A tej valóban tartalmaz kalciumot, nem is kis mennyiségben, de egyrészt a megfelelő enzimek hiánya miatt, valamint a pasztörizált tejben a hőkezelés hatására olyan változások mennek végbe, ami miatt a kalcium nem tud hasznosulni a csontok, fogak számára, így lerakódik a csontokra, érfalakra, csigolyák közé, elindítva ezzel a meszesedést.
Ma már bizonyított, hogy a csontritkulás származhat alkoholizmusból és túl sok állati eredetű fehérjéket tartalmazó étrendtől, ez ugyanis savanyító hatással van a vérre és a szövetekre. A savasság ellensúlyozására a szervezet kalciumot áramoltat ki a csontokból. Így az állati eredetű fehérjére (pl. tejtermékek, húsok) épülő táplálkozás lassan „felfalja” a csontokat. A savas közeg ráadásul a vírusok és a baktériumok táptalajául szolgál, melyek lúgos közegben elpusztulnak.
A csontritkulás népbetegség. Csak az Egyesült Államokban tizenöt-húszmillió az érintettek száma.
A probléma nem szüntethető meg mesterséges kalciumpótlékokkal. A pasztörizált tej kalciumához hasonlóan, ezek is lerakódnak a csontokba épülés helyett. A szervezet egyszerűen nem képes kiválasztani, a véráramban a koleszterinnel együtt merevvé teszi az érfalat, ráncosítja a bőrt, az izületekben lerakódva nagy fájdalmakkal járó izületi gyulladást okoz, a vesében vesekőképződéshez vezet, a szemben a zöld hályog kialakulását segíti elő.
Ezzel szemben a növényi eredetű fehérjére épülő táplálkozásnál jelentősen erősebb lesz a csontrendszer keménysége. A növényi fehérjék felépítése sokkal egyszerűbb, ezért a szervezet könnyebben tudja hasznosítani. A kalciumot mák és szezámmag formájában tökéletesen be tudjuk juttatni a szervezetbe, kiváló természetes kalciumforrások, a tejnél is magasabb a kalciumtartalmuk.
A kalciumnak a foszforhoz viszonyított aránya meghatározóbb a csontok és fogak állapota szempontjából, mint a kalcium abszolút mennyisége. Az étrendben a kalcium és a foszfor ideális aránya: egy az egyhez.
Fontos megemlíteni a magnézium szerepét is a kalciumfelszívódásban, hiszen ennek segítségével tudja a szervezet a kalciumot a csontokhoz szállítani. Viszont a magnézium felszívódását gátolja a nagy mennyiségű kalcium, az ideális arány a kettő az egyhez, a kalcium javára. Kiderült, hogy a magnézium lényegesen jobban tudja végezni a feladatát kevesebb kalcium jelenlétében. A magnéziumhiány többek között gátolja a vese működését és vizelet-visszatartási zavarokhoz vezet. Gyakori oka a premenstruációs szindrómának. Megállapították, hogy vetélést is eredményezhet!
A csontokba beépülni nem tudó kalcium pedig lerakódik a lágy szövetekre, meszesedés és számos más betegség okozója lehet. Dr. M. Hegsted és munkatársai a fentebb leírtakon kívül azt is kimutatták, hogy a fölöslegesen magas kalciumszint visszaszorítja a kalciumforgalmat szabályozó enzim termelődését is, így abból kevesebb lesz jelen a keringésben, tehát a kalciumtöbblettől nemhogy javul, egyenesen romlik a kalcium anyagcsere!
Mivel lehet helyettesíteni a tejet?
Például kókusztejjel, ami meg a propagandával ellentétben nem káros, sőt nagyon is egészséges. Szóba jöhet még a rizstej és a zabtej is.
Hogyan lehet a csontokat kalciummal feltölteni?
1. Fogyasszunk csakis növényi eredetű kalciumdús ételeket, ilyenek a zöld leveles növények, salátafélék, (sótlan) mandula, szezám-magok vagy a belőle készült |tahini|, dióbél, mogyorók (de kivéve a földi mogyorót), szárított füge, mazsola, brokkoli, hüvelyes termések (borsó, bab stb), narancs, szőlő, karfiol, káposzta, retek, barna (hántolatlan) rizs, főtt burgonya, paradicsom, bogyók, alma, eper stb. Mint látjuk, széles a választék.
2. Rendszeresen mozogjunk, de az ne legyen leterhelő élsport.
3. A kalcium megtartásához a szervezetnek szüksége van D-vitaminra, ami egy kis napon való tartózkodásból képződik. Ha ez nem kivitelezhető, akkor tengeri halakkal, vagy D-vitamint tartalmazó (lehetőleg organikus) gyógykivonatokkal kell pótolni.
4. Minél kevesebb sót fogyasszunk, mert az megnöveli a kalciumveszteséget a vesék ingerlésén keresztül. A vesék tisztán tartása végett kerüljük a kávét, üdítőitalokat és fogyasszunk elegendő mennyiségű tiszta vizet, gyümölcs-, zöldségleveket.
5. Ne dohányozzunk! A dohányzás 40%-kal nagyobb rizikót is jelenthet a csontritkulásnál.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez