Találjuk meg a nekünk megfelelő kerékpárt
Bizonyára sokan vásároltak már kerékpárt és fognak is, de vajon milyen a számunkra ideális kerékpárváz? Ime néhány támpont az ideális biciklihez.
Alapvetően három csoportba lehet sorolni a cangákat; verseny, mounti és túra (comfort). A mountik váza kisebb, mint a többieké, ami a felhasználási terület miatt alakult így. Ezért a hegyi kerékpárokat leszámítva, ha vásárolunk, akkor el kell dönteni, hogy sportosabb vagy komfortosabb bicajt szeretnénk. Amennyiben sportosat, akkor kisebb, ha túrázásra alkalmasat, akkor nagyobb méretet kell választanunk.
Mi is a mi optimális méretünk?
Álljunk vállszéles terpeszállásba, és mérjük meg a medencecsont alsó pontja (szeméremcsont) és a talaj közti távolságot centiméterben. Ezt az értéket szorozzuk fel versenykerékpár esetén 0,66-tal, mountanbike esetén 0,57-tel, túra azaz komfort kerékpároknál 0,67-tel. A szorzat megmutatja, hogy mekkora vázú canga kell. Ha a számított érték két vázméret közé esik, ekkor kell dönteni a sportosabb vagy éppen komfortosabb kerékpár mellett.
Egyéb beállítási tippek a helyes üléspozíció eléréséhez
Az ülésmagasság a tekerés hatékonyságát nagymértékben befolyásolja, mivel az izmoknak nem mindegy, hogy mekkora a mozgásterük, és erőkifejtés szempontjából nem mindegy mekkora az erőkarunk. A túl rövid beállítás miatt könnyen fáradnak, és kisebb hatásfokkal dolgoznak lábizmaink. Ezért a jó beállítást akkor kapjuk meg, ha a térdben nyújtott lábunk sarka pont az alsó holtpontban található pedálon helyezkedik el.
A nyereg vízszintes pozíciója az izületek terhelését változtatja meg. Az
ülőfelületet vízszintesre állítva annyira kell előre vagy hátra tolni,
hogy a vízszintesen álló hajtókar esetén a térdkaláccsal függőlegesen
egyvonalban legyen a pedál tengelye.
Kormánybeállítások
A kormány helyzete a felsőtest pozícióját befolyásolja. A túra illetve
komfort beállításnál inkább feljebb és közelebb helyezkedik el a
kormány, míg a sportosabb beállításhoz inkább előrébb illetve lefelé
kell elhelyezkednie a kormánynak. Az előbbi esetben nem kap akkora
terhelést a hátunk, míg az utóbbiban jobban elfárad, mivel több izomnak kell dolgoznia, cserében jobb lesz a súlyelosztás és nagyobb lesz az erőkifejtés is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez