Szerelem kolera idején
Művi angol akcentus + nemzetközi színészgárda + kitűnő rendező = Nobel díjas regény? Ez a nem éppen lényegtelen kérdés merülhet fel a nézőben, miután megnézi Mike Newell legújabb filmjét.
A Nobel díjas spanyol író, Gabriel Garcia Márquez feledhetetlen regényét feldolgozó művel az amúgysem színtelen palettával bíró rendező egy új kategóriában próbál alkotni. Newell jegyezte többek között a Keresztapát, a Négy esküvő és egy temetést, illetve a Harry Potter és a tűz serlegét.
Ám egy könyv adaptációja sohasem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik. Főképp, ha egy olyan regényről van szó, amelynek cselekménye 80%-ban a szereplők fejében játszódik.
A történet dióhéjban a |Te meddig várnál az igaz szerelemre?| - a film szlogenjével könnyen leírható. A fiatal szerelmeseket a zord anyagias apa szétválasztja, majd a lány is úgy dönt, hogy jobb lesz neki, ha gazdag orvossal lép frigyre, mint a szegény távírásszal. Ám ennek ellenére betartja hűség esküjét Florentino Ariza (azért ez nézőpont kérdése), majd a pár élete alkonyán újra egymásra talál.
A női főszerepben Giovanna Mezzogiorno olasz színésznőt láthatjuk (legismertebb filmje a Szemközti ablak) aki remekül játssza el a fiatal és idős Fermina Dazát egyaránt, tényleg nem rajta, hanem a sminkesen múlt, hogy 16 évesnek és 72 évesnek se volt mondható a 33 éves színésznő. Ez tűnhet kukacoskodásnak, ám ha megnézzük az Edit Piafot megformáló Marion Cotillard (ezért az alkotásért Oscar díjat kapott) színésznő változásait, bizony nagyot csalódunk a Szerelem kolera idején sminkesében. Fermina férjét az elfeledett tiszavirág életű amerikai sztár Benjamin Bratt alakítja, felejthetően. A további szerepekben tehetséges spanyol színészek láthatóak.
A film egyik legnagyobb kérdése, hogy miért kellett erőltetett spanyolos akcentust használni (párszor felmerül az alámondás gyanúja), ha például a Passiót is le lehetett forgatni óarámiul..
Hogy azért szépet is mondjunk: a film képi világa elég látványos, a helyszínek hitelesek, a zenéjét pedig nem véletlenül jelölték Golden Globe díjra.
A film a fentiek tükrében nem sikerült rosszul, de főképp azoknak nyújt maradandó élményt, akik nem olvasták a könyvet.
Hittner Krisztina
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez