Súlyos kárt okoz, ha túlságosan félted a gyermekedet
Ha olyan szülő vagy, aki egyfolytában aggódik a gyermekéért, akkor kezdhetsz bűntudatot érezni.
Az American Journal of Play folyóirat nemrégiben publikált írásában kutatók egy csoportja azt állítja, hogy „a köröző helikopter szülők, akik akadályozzák gyermekük strukturálatlan játékát, nem segítenek, hanem inkább kárt okoznak”.
Peter Gray, a Boston College pszichológiai professzora szerint az elmúlt 50 évben folyamatosan és jelentős mértékben csökkent a gyermekek lehetősége a szabad játékra. Ez a csökkenés napjainkban is folytatódik, és súlyos károkat okoz a gyermekek fizikai, mentális és társadalmi fejlődésére nézve. Gray esszéjében olyan kutatásokat mutat be, amelyek felfedik az összefüggést a szabad játék visszaszorulása és a depresszió, az öngyilkosság, a tehetetlenség-érzés és a nárcizmus között a gyerekekben, kamaszokban és fiatal felnőttekben.
Lenore Skenazy és Hara Estroff a közös tanulmányban elítélően ír a túlságosan védelmező szülőkről, a túlszervezett sportokról és az elektronikus játékok illetve a társas média vonzó hatásáról, amelyek a kutatók szerint együttesen visszaszorítják a szabad játék mennyiségét a mai gyermekek körében. Szabad kültéri játékok nélkül pedig a gyerekek hajlamossá válnak az elhízásra, testi egészségük meggyengül és képtelenek lesznek a társadalmi készségek kifejlesztésére.
Gray szerint ráadásul a gyermekek fejlődése szempontjából az sem ideális, hogy azonos életkorú csoportokba kényszerítik őket. A szakértő szerint a vegyes életkorú csoportokban az idősebb, ügyesebb résztvevők olyan keretet adnak, ami megemeli a fiatalabb gyerekek játékszintjét, és jobban fejleszti készségeiket.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez