Somogyország ízei I. rész
Koppány utódai Somogy lankái között sajátságos gasztronómiai környezetet teremtettek. Az első részben a föld és az erdő terméseit, és az ezekből készített ételeket mutatjuk be.
Az elmúlt ezer év alatt rengeteget változott a somogyi ember étrendje, mégis tradicionális szokásokat, hagyományokat találhatunk itt.
Honfoglalás kori hőseink, nagyobbrészt kását, kelesztelen lepénykenyeret készítettek. A vizimalmok megjelenésével nő meg az "igazi" kenyér szerepe. A fő gabonanövények: rozs, búza, kukorica, és a múlt századtól a rízs is. Természetesen itt is fontos a burgonya, amit gyakran a kenyértésztába is kevertek.
Népszerű a kása, amely kölesből, kukoricából és hajdinából készítettek. Kolbásszal, káposztával, szalonnával tálalták, vagy töpörtyűvel és hagymával. Kását főként kölesből, kukoricából és hajdinából készítettek s tálalták káposztával, szalonnával, kolbásszal főtt húsokkal, töpörtyűvel, hagymával. E kásák másik változata a különféle gánicák. Ilyen a krumpligánica, vagy más néven dödölle, illetve a sütött prószák. Ismerték a különféle keletlen pogácsákat, lepényeket is. A legegyszerűbb pogácsa a sóspogácsa volt, amelynek alapanyaga csupán liszt, só és víz.
A főzelékek is igen elterjedtek voltak. Így a Somogyban borsónak hívott babból, lencséből, káposztából, sárga- és fehérrépából, pasztinából, tarlórépából is készítettek főzeléket. A burgonya elterjedéséig a szegény ember "kenyere" a káposzta volt. A vermekben, padlásokon tárolt, savanyított káposztát elsősorban levest készítettek, de hússal együtt is elterjedt volt. A vitamin szükséglet kielégítésére tökmagolajjal locsolták meg. A káposzta mellett savanyatottak még tarló-, burgundi- vagy marharépát is. A hüvelyes közül a már említett bab és lencse, de a nemesi birtokokon elterjedt volt a zöldbab, zöldborsó is. A sütőtök a burgonyával együtt jelent meg, s hamar igen kedvelt téli étellé vált, elsősorban a magjában található magas e-vitamin tartalma miatt. A vadon növő tormát előszeretettel keverték tejföllel, s főként főtt húsokkal fogyasztották. További kedvelt zöldség volt az uborka, a karalábé, a retek. A tormához hasonlóan vadon növő és gyűjtött lósóska tojással kevert mártása is kedvelt volt. A somogyi erdő áldásai közül kiemelendőek az erdei gyümülcsök, gyökerek, gyógynövények, de mindenekelőtt a számos gombafajta.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez