Rekreáció II.- Mert jó Neked!
Bármilyen hihetetlen a rekreáció legnagyobb előnye, hogy rendszeres gyakorlása esetén az ember életének minden területén pozitívan fejti ki a hatását. Szóval lássuk miért is érdemes aktivitásra cserélni a henyéléssel töltött órákat.
Elég egyetlen üzemen kívül helyezett lift ahhoz, hogy ráébredjünk: nem vagyunk megfelelő kondícióban. A levegő után kapkodás és az elnehezülő végtagok megbízható jelei annak, hogy ránk fér némi állóképesség fokozás. Az ilyen esetekben a legkézenfekvőbb valamilyen monoton, egész testet átmozgató sporthoz nyúlni, mint amilyen a futás, a biciklizés vagy az úszás. Ezek előnye, hogy magunk határozzuk meg az intenzitást és a rá szánt időt. Egyedül, de akár társasággal is szembenézhetünk a kihívással, társakkal könnyebb a harc, legyen szó akár állóképesség fejlesztésről, testsúlycsökkentésről, izomépítésről, a lehetőségek száma óriási.
Az állóképesség fokozása kihat a légző – és keringési rendszer működésére, az izmok generális teherbírására és a mentális teljesítőképességre egyaránt. Tehát a rendszeres testedzés javítja a fizikai-szellemi kapacitást. Az immunrendszer is végre kap egy ébresztő pofont, ha pedig mégis betámad valamilyen aljas kórság abból is könnyebb kilábalni, ha amúgy a fizikailag és lelkileg kiegyensúlyozottak vagyunk.
Igen, lelkileg is. Talán nem is gondolnánk, de rendszeresen sportot űző barátaink kevésbé hajlamosak a téli depresszióra, a bármilyen depresszióra, az étkezési rendellenességekre, és még sorolhatnám. A mozgással ugyanis endorfin szabadul fel az agyban, amely boldogsághormon, de megjelenik az adrenalin is, amelyről köztudott, hogy hozzá lehet szokni, nem véletlen, hogy az extrém sportok kedvelői már-már megszállottan űzik a nyaktörő tevékenységeket. Így lehet „rászokni” az egészséges életmódra, ez a szenvedély azonban nem káros, sőt!
Persze az ilyen programok főleg nagyobb társasággal (esetleg szabadtéri bográcsozással) megfűszerezve az igaziak, így felpezsdíthetjük baráti körünk vérkeringését éppúgy, mint párkapcsolatunkat vagy családi életünket. Egy újabb pontot szerez a rekreációnak a szociális megmozdulás lehetősége.
És hogy miért tartjuk olyan fontosnak, hogy ne egy edzőterem zárt ajtóin belül folytassanak embertársaink sporttevékenységet? Mert jó! Kiszabadulni a város zajából és mocskából már egy katarzis. De újra szembesülni a természettel, megtapasztalni az erőit (kenuzás a Dunán, lovaglás, barlang-túrák, hegymászás) alázatra tanít, a sokféle szín, forma és illat amihez nincsen hozzászokva a nagyvárosi agytekervény üdítően hat. Az egész olyan mint egy mozgással egybekötött terápia, ahol stimuláljuk agyunk elfeledett részeit. Fizikailag fáradtan, de szellemileg és érzelmileg frissen térhetünk haza a túra végén azzal a biztos tudattal, hogy ma is tettünk valamit a jobb életminőségünkért.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez