Quentin Tarantino
Quentin Jerome Tarantino korunk egyik legmeghatározóbb filmes személyisége. Lehet isteníteni, lehet utálni, de egy dolgot nem lehet: elmenni mellette. Legutóbbi munkájával a Becstelen Brigantykkal ismét beírta magát a filmtörténelembe.
Ez a film lett eddigi legjövedelmezőbb és sokak szerint legkifinomultabb alkotása, ami talán a pénzügyi problémákkal küszködő Weinstein Co.-t is kihúzza a pácból.
Tarantinonak már a neve is a filmekhez köthető. Anyja a kultikus western sorozat, a Gunsmoke Quint nevű karaktere (akit Burt Reynolds alakított) után nevezete el Quentinnek. Az ifjú Tarantino, ha lehetett kerülte az iskolát és inkább filmeket nézett vagy képregényeket olvasott. Az iskolát nem fejezte be, inkább elszegődött videotékásnak a kaliforniai Video Archives-hoz. Egy fiatal, pénz nélküli, filmes rajongónak ez egy álommunka volt, hisz annyi filmet nézett meg amennyit csak akart és még fizettek is érte. A rengeteg film közül leginkább az ázsiai harcművészeti filmek érdekelték, amiknek emléket is állít Kill Bill c. alkotásában. Ezekben az időkben tett szert hatalmas filmes ismereteire.
Első filmes próbálkozása a My Best Friend’s Birthday volt, amit hétvégenként, saját pénzből jó három évig forgatott. Ez idő tájt írta meg Tiszta Románc c. forgatókönyvét, amit a hatalmas terjedelme miatt kénytelen volt átdolgozni, és amit pár évvel később 50 000 dollárért adott el, amiből Tony Scott készített filmet. Scott a történetvezetést és a film végét változtatta meg a filmben, ami kezdetben nem tetszett Tarantinonak, végül megbékélt vele, mondván, hogy Scott „tündérmese” szerű történetéhez jobban illik ez a befejezés.
Tarantino mindent megtett azért, hogy filmszínész legyen. Egyik önéletrajzában, hogy magát jobb színben tüntesse fel, azt írta, hogy szerepelt Jean Luc Godard Lear király c. filmjében és George A. Romero Holtak hajnala c. filmjében. Az egésznek azonban nem vette túl nagy hasznát, így szerencsénkre visszatért a forgatókönyvíráshoz. Azonban még napjainkban is vállal filmes szerepeket, sorra feltűnik saját filmjeiben, de szerepelt a Desperado-ban, a Sátánkában, az Alias c. sorozatban és legutóbb a japán Takashi Miike Sukiyaki Western Django c. easternjében is.
Tarantino a Kutyaszorítóban c. filmjével lett ismert, amit 1992-ben a Sundance-i filmfesztiválon mutattak be. A film stílusával, zenéjével, humorával, erőszakosságával és nem-lineáris történetvezetésével bombaként robbant a köztudatba. Máig felejthetetlen az a bizonyos füllevágós jelenet, vagy a film végén lévő mexikói felállás. Már ennél a filmnél is számos utalást tesz kedvenc filmjeire. Elsősorban Ringo Lam City on Fire c. filmje, de Pekinpah Vad Bandája, illetve Kubrick The Killingje is hatással volt rá. A Kutyaszorítóban filmes hadjárata során ismerkedett meg egy másik tehetséges fiatal filmrendezővel Robert Rodriguezzel, aki El Mariachi c. filmjével volt körúton. A két rendező máig elválaszthatatlan barát, amit az is mutat, hogy több közös filmes munkájuk volt. Közösen készítették az Alkonyattól pirkadatig c. horror-vígjátékot, Tarantino besegített Rodriguez Sin City-jében, sőt nemrégiben egy dupla filmet is összehoztak Grindhouse címmel, amiben Rodriguez a Terrorbolygóval, Tarantino a Halálbiztossal emlékezik meg az exploitation filmekről.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez