Papucs nélkül egy tapodtat sem!
Nyáron a felhőtlen fürdőzés mellett óvatosnak kell lenni, hiszen a közös zuhanyzók, a strandokon veszélyeket hordozhatnak. Ha az ember nem vigyáz, akkor az élmények mellett könnyen szerezhet még különböző szemölcsöket, herpeszt, vagy gombás fertőzést.
A tavakban, folyókban és a strandfürdőzés után ajánlott azonnal letusolni, és hidratáló testápolóval bekenni a test egész felületét. Tanácsos a közös tusolókban a papucs viselése is. A gyerekeknél a zuhanyzó érdes talaja is elősegítheti a szemölcsök kialakulását, a lábbeli pedig a gombás fertőzések ellen is megvéd.
Lábujjközi, talpi gombásodás megelőzése miatt fontos mindig megfelelően ápolni a lábat, és szárazra törölni a lábujjközöket, valamint az összefekvő bőrterületeket. Hámsérülés esetén bőrgyógyász a vízálló sebtapaszt javasolja.
A szemölcsök nem különösebben veszélyesek, de annál kellemetlenebbek. Ha nem kezelik ezeket, akkor egyre nagyobb számban jelentkeznek, és ez esztétikailag is nagyon zavaró. Ezen kívül egyes fertőzések fájdalmassá is válhatnak. Ilyen például az ajak herpesz, ami amellett, hogy feltűnő elváltozás, igen fájdalmassá is válhat, valamint másodlagosan felülfertőződhet. A lábujjközi, felületi és hajlati gombás fertőzések pedig azon kívül, hogy továbbterjedhetnek és megfertőzhetik az egész családot, még viszketést is okoznak. Ha a szemölcsök megsérülnek, akkor könnyen utat engednek bakteriális fertőzéseknek is.
Gyermekeknél strandolással összefüggésbe hozható gyakori betegség az uszodaszemölcs. Ez bárhol jelentkezhet a bőrfelszínen. A gyermekek magukat fertőzhetik tovább, körmükkel vakarás közben ugyanis további bőrterületekbe olthatják a vírust.
Az uszodaszemölcs általában iskolás és óvodás korú gyermekek betegsége, de legyengült immunrendszerű felnőtteken is előfordulhat. Akinek szárazabb a bőre, az hajlamosabb rá. Amennyiben nem megfelelően kezelik, könnyen és gyorsan elszaporodhat a bőrfelszínen.
Ha már kialakult a bőrprobléma, javasolt a hámlasztó ecsetelők alkalmazása, de mindenképpen fel kell keresni a bőrgyógyászt, ha bármilyen korábbiakban nem tapasztalt, friss bőrelváltozás van a gyermek bőrén, mert minden betegség esetén a korai felismerés és a helyes terápia megválasztása könnyebb és gyorsabb gyógyuláshoz vezet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez