Narancsbőr - van megoldás!
A narancsbőr - sajnos - meglehetősen "demokratikus" probléma. Egyaránt érinthet fiatalokat, idősebbeket, soványakat, és teltkarcsúakat, megjelenhet barna és hófehér bőrön éppúgy.
A narancsbőr kialakulása nincs korhoz kötve, már a 16-18 évesek combján, hátsóján is felfedezhető, aminek elsődleges oka a hormonokban keresendő. A fogamzásgátló tabletták mellett főként a hormonszennyezett élelmiszerek a felelősek, melyekből sajnos számtalan fajta sorakozik a boltok polcain. De közrejátszhat a stressz, a felfokozott élettempó, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a mozgásszegény életforma, és a gyorsétkezdék kínálata. Mi is a narancsbőr?
Mi is az a narancsbőr?
Amikor a gombostűfejnyi zsírsejtecskék babszem nagyságúra híznak, lelassul a vérkeringés, ez csökkenti a bőr hőmérsékletét, amitől anyagcserezavarok lépnek fel, és kialakul a cellulit.
Az összetapadt zsírsejtek a bőr felszíne felé vándorolnak és a laza kötőszöveten könnyen átnyomódnak, így láthatóvá, tapinthatóvá válik a paplanhatású bőr. A probléma ugyan nem teljesen független az életkortól, de már egészen fiatal korban kialakulhat. A nők közel fele már 20 és 30 éves kora között találkozik a narancsbőrrel. Aztán, amikor elérik az 50 éves kort, már 98 százalékuk kénytelen szembe nézni a kellemetlen jelenséggel.
Mit lehet tenni?
Tekintve, hogy a narancsbőr kialakulásának számos oka van, illetve lehet, a kezelésnek is több lábon kell állnia. - Fogyókúra: A narancsbőr ugyan nem kíméli a karcsú hölgyeket sem, de minél kevesebb a zsírsejt, annál kisebb a valószínűsége a cellulit kialakulásának. Nem az a megoldás, ha megfosztjuk magunkat az ételtől, hanem az, ha a megfelelő ételeket esszük. A chipset, sütit, csokit és társaikat persze jobb, ha elfelejtjük a diéta során. A nagyon szélsőséges diétákkal azért vigyázni kell, mert a gyors súlyvesztés nem a zsírszövetből történik, hanem az izmokból, vagyis a hepehupák csak még rosszabbá és láthatóbbá válnak majd.
- Diéta:
Együnk sok rostmentes ételt: babot, lencsét, gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű kenyeret és tésztát, barna rizst; sovány húst (csirkét, pulykát); valamint grillezett és főtt halat.
Kerüljük a finomított élelmiszereket (fehér cukor, fehér kenyér, fehér rizs, fehér tészta), a zsíros húsokat és a süteményeket. Az ilyen ételek nem segítenek a felesleges víz eltávolításában, és ezáltal akadályozzák a méreganyagok kiürülését a szervezetből.
Amerikai plasztikai sebészek kutatásai ugyanakkor nemrégiben rámutattak, hogy a kis mértékű fogyás akár még ronthat is a helyzeten Egy vizsgálat során 29 nő fogyókúráját követték. Kiderült, hogy a legnagyobb javulásról a legtöbb súlyt vesztett nők számoltak be, míg azok a nők, akik csak keveset fogytak, sokkal csúnyább cellulitiszre panaszkodtak, mint a fogyókúra előtt.
- Több mozgás:
Kezdjünk el mozogni, és testünk nagyon hálás lesz ezért, szépen elégeti majd a felesleges zsírpárnákat. A gyaloglás, a biciklizés, és mindenfajta kardiómozgás jó választás, emellett azonban az izmainkkal is kell foglalkoznunk. Hetente legalább háromszor dolgoztassuk meg az izmainkat, és közben arra is ügyeljünk, hogy olyan gyakorlatokat végezzünk, amelyek egyszerre több izomcsoportot is megmozgatnak.
-Tengeri fürdő:
A tengeri fürdő felér egy szépségkúrával. A tenger sója nagy mennyiségben tartalmaz nyomelemeket, egyéb ásványi anyagokat, amelyek serkentik az anyagcserét és segítenek, hogy a szövetekben felhalmozódott fölösleges víz eltávozzon. Ehhez nem kell feltétlenül a tengerhez utazni, tengeri só minden bioboltban kapható. Egy kiló só szükséges egy kád vízbe – nagyon száraz bőrűeknek a fele is elég –, 37 fokos vízben legfeljebb 20 percet ajánlatos tölteni. Utána alaposan krémezzük be magunkat.
- Krémek:
Egy krém önmagában nem tünteti el a cellulitiszt, de a bőr felszínét mégis simábbá varázsolja. A cellulitisz-ellenes készítmények új hatóanyagai: tengeri mikroorganizmusok, gombák, növényi kivonatok, koffein - megakadályozzák a zsír lerakódását a sejtekben, „fogyasztják” a zsírsejteket. A legújabb krémek, zselék és sprék feszesítő-kisimító hatású anyagokat, például tea- és borostyánkivonatot, szilíciumot, búzaproteint tartalmaznak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez