Mit okozhat a túlzott kövérség?
A túlsúlyt, illetve az elhízást sokan csak esztétikai problémának tartják, pedig az Egészségügyi Világszervezet szerint a tíz legsúlyosabb betegség közé tartozik. Az életünk múlhat rajta, vigyázzunk hát testsúlyunkra.
Túlsúly és az elhízás kialakulásában valamelyest közrejátszik a genetikai adottság. De a pluszkilóit ne fogja erre senki, mert a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód sokkal többet számít. Ha a szükségesnél több energiát viszünk be a szervezetünkbe - ha csak néhány falattal is, azt testünk zsírként elraktározza. Pár kiló felesleg nem a világ, de vigyázat, könnyen elszaladhat velünk a ló. Számoljunk utána: évi 1-1,5 kiló plusz tíz év alatt már 10-15 kiló súlyfelesleget jelent. Ez viszont már komoly károkat okozhat a szervezetben.
Vigyázat: életünkkel játszunk!
Az elhízás idővel számos betegség kialakulásában játszhat szerepet. Az agyi érbetegségek, a koszorúér-meszesedés, vagy a magas vérnyomás két-háromszor gyakrabban fordul elő a kövér emberek között csakúgy, mint a daganatos megbetegedések, az emésztőrendszeri problémák, valamint a 2. típusú cukorbetegség. Érdemes tudni, hogy a cukorbetegek infarktuskockázata éppen olyan nagy, mint az infarktuson már átesetteké. A szív- és érrendszeri betegségek esetében pedig a 30-as vagy nagyobb BMI-érték ugyanolyan káros, mint napi egy doboz cigaretta elszívása.
A túlsúly cipelése a mozgásszervekre is káros hatással van: a hátgerinc és az ízületek egyaránt megsínylik hosszútávon a pluszkilók cipelését. A nők esetében az elhízás többnyire a fenéken és a csípőn jelentkezik. Ez az ún. körte típus. Ritkább, de annál veszélyesebb a hasi, azaz alma típusú, amely gyakran társul petefészekcisztával. Ilyenkor nincs normális tüszőérés, menstruációs zavarok lépnek fel, borul a hormon háztartás, és fokozott szőrösödés indul be. Ám ennél is nagyobb gond a meddőség veszélye. A hasi elhízás a nőknél már a klimax előtt növeli a mellrák esélyét. Svéd orvosok egy vizsgálat során arra jöttek rá, hogy a túlsúly az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepet játszik. Csaknem 400 idős asszonyt figyeltek 18 éven keresztül, közülük 93-nál alakult ki ez a kór; ők nagyrészt kövérek voltak. A kutatók arra jutottak, hogy a testtömeg-index minden pontnyi emelkedése 36 százalékkal növelte az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
Koplalás helyett életmódváltás
A fenti adatokból egyértelmű,hogy a túlsúlyos és elhízott embereknek tenniük kell a fogyásért, különben évekkel rövidítik meg az életüket. Hiszen 10 kiló mínusz csökkenti a rákbetegség kockázatát, 30 százalékkal a vérzsír-szintet, a cukorbetegséggel összefüggő halálesetek számát valamint 10 százalékkal a koleszterinszintet. Tehát mindent összevetve: 20 százalékkal mérsékli az elhalálozás kockázatát.
A csodadiéták mellett a koplalás sem jelent megoldást a fölös kilók ledolgozására. Ez utóbbi módszer különösen veszélyes, mert már napi 1000 kalória alatti energiabevitel is orvosi felügyeletet igényel. A koplalás sokkal nagyobb károkat okozhat, mint maga a túlsúly. Ilyenkor a szervezet vizet veszít (a benne oldott ásványi anyagokkal és vitaminokkal együtt). Káliumhiány, szívritmuszavar, vesekő, illetve szívizomrost-károsodás léphet fel. Csökken az alapanyagcsere, ezért a koplalás befejezése után nemcsak visszahízunk, hanem még több is lesz a súlyunk. A fogyás és az ideális testsúly megtartása csakis életmódváltással érhető el. Ha nem megy egyedül, kérje egy dietetikus szakértő segítségét!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez