Mindent a melltartóról
Vannak, akik szerint szükséges rossz, vannak, akik szerint egy igazi nőt ez tesz igazán szexivé. A fehérneműipar kedvence, a lokáltáncosnők utolsó érve: a melltartó. Nem egy egyszerű ruhadarab! Erre egy lány nagyjából akkor jön rá, amikor kamaszos hévvel azért is befektet egy gyönyörű csipkecsodába, ha szerencséje van, véletlenül passzol, ha nem, örökre megutálja, pusztán azért, mert nem igazodik ki a méretek és kosarak kusza világában.
A méret (vétel) a lényeg! Minden nőnek érdemes időnként elővenni egy hétköznapi centimétercsíkot, és megtenni néhány egészen egyszerű méretvételi lépést. Ezen adatokból gyorsan és egyszerűen megállapítható, hogy milyen melltartót érdemes választanunk. A női mell gyorsan reagál a női test változásaira, még a menstruáció napjaiban is változik, ilyenkor duzzadtabb, feszesebb. A leglátványosabban hízás és fogyás alkalmával változik a méret, és természetesen jelentősen befolyásolja a terhesség, illetve a szoptatás időszak. Ezek szerint szinte az alkalmakhoz igazodva kell a méreteket figyelembe venni, azért, hogy ne vaspáncél, hanem valóban egy kényelmi ruhadarab, és talán a hódítás segédeszköze legyen a melltartó.
A forma sem mindegy: Ma már szinte végtelen lehetőség közül válogathat az, aki a legmegfelelőbb kinézetű melltartóra vágyik. Azonban érdemes szem előtt tartani néhány alapszabályt! Nagy mellel ne vágyakozzunk magas szabású melltartóra! Vagyis olyanra, amelyik elől szép egyenesen feljön a két mell között. Ezt ugyanis a nagyobb mellek lenyomják és nemcsak kényelmetlenek, de csúnya is lesz. A push up típusok igazán testre simuló ruhákhoz, felsőkhöz illenek, míg a merevítős daraboknál szinte milliméterre nézzük a méretezést, mert könnyen lehet, hogy a fémmerevítő egyszer csak átböki a pulóvert és kínos helyzeteket teremt. A sportmelltartók nagyon kényelmes jószágok, de nem formálásra találták ki őket, hanem praktikusak. Vagyis tényleg csak mozgáskor részesítsük előnybe, viszont akkor- különösen nagyobb mellméret esetében- kötelező! Egy melltartó akkor sikeres választás, ha szinte észre sem veszed a viselését, ha alig várod, hogy megszabadulj tőle, akkor érdemes előkapni azt a bizonyos centit és újragondolni a méreteket! Lehet, hogy más fajtát, más nagyságút kell választanod!
Milyen a jó melltartó? Nem türemkedik ki belőle a mell a kosár tetején és oldalt! Ez ugyanis gyakran előfordul, csakúgy, mint az, hogy az alsó pánt bevág vagy a két kosár közötti rész eláll. Fontos, hogy a mell a könyök és a váll között pontosan középen helyezkedik el, ha a melltartó tökéletes. Ez csak akkor lehetséges, ha a nők hízáskor, szüléskor vagy fogyás alkalmával változnak a melltartó méretén és nem ugyanazt viselik, mint előtte. Megtévesztő dolog az is, hogy a pánt csak arra szolgál, hogy a kosarat tartsa, nem pedig a mell „megtartására”. Felturbózhatjuk vele melleinket azonban nem a melltartó feladata a mellek „felemelése”. Lényeges az is, hogy a különböző ruháinkhoz különböző melltartót használjunk. A push up típusok a testhez simuló ruhákhoz előnyösek, míg a sport melltartókat csak edzéseken használd! A varrás nélküli melltartó pedig kiváló pólóhoz vagy pulóverhez, míg a szabott-varrott melltartó elegánsabb hatást kelthet. A pántokat illetően is hatalmas a választék. A teljesség igénye nélkül jellemzünk néhány melltartó típust.
Vékony vagy vastag pántos, esetleg pántnélküli, merevítős karikás, vagy egy könnyed sportos modell? Mindenki azt válassza, amelyikben jól érzi magát, és amelyik a legjobban áll neki. Fiatalon nem muszáj melltartót használni, ha mégis akkor előnyös lehet a pánt nélküli vagy vékony pántos kosaras típus. Sportosabb, egy merevítő nélküli könnyű, nőies fazon. Azoknak ajánlott a merevítős karikás melltartó, akik nemcsak a melleiket szeretnék kereknek látni, de szép dekoltázzsal is rendelkeznek. A kisebb mellűek inkább vékonyabb pántosat válasszanak, de csipkéset! A nagyobb keblekhez, a vastagabb pántú, teljes kosaras modell megfelelő. Egy melltartó akkor megfelelő számodra, ha szinte észre sem veszed a viselését, ha alig várod, hogy megszabadulj tőle, akkor érdemes előkapni azt a bizonyos centit és újragondolni a méreteket! Lehet, hogy más fajtát, más nagyságút kell választanod.
A fűzűrőtől a melltartókig: Az ókori görögök a női kebleket kislányokéra emlékeztető méretben és formával ábrázolták a művészetben, vázákon, szobrokon. Ekkor még híre-hamva sem volt a melltartóknak. A középkori nők ruhásszekrényeiben még szinte nem fedezhető fel a melltartó, mint ruhadarab. Ekkor a hölgyek praktikusan és könnyedén öltözködtek. A középkor szabad öltözéke után a nő testét egyre természetellenesebb formájúvá alakították az időközben megjelent fűzők és abroncsszoknyák. A fűzőt a testen erősen elszorították, hogy minél vékonyabbnak tűnjék a derék. A különböző korokban a kebleket vagy leszorították a fűző alá, vagy annak segítségével jelentősen kiemelték. A fűzőviselet 16-17. században terjedt el általánosan, és ez a szokás sokáig tartotta is magát. Éles változást hozott viszont a barokk, ahol a mellek már „közszemlére” kerültek. A 19. elején terjedtek el az egyszerű ruhák, amelyek a mell alatt voltak elvágva, és ennek hatására a nők többnyire lemondtak a fűzőkről, amelynek népszerűsége évszázadok során fokozatosan csökkent: a 20. század elején sokan már nyilvánosan és határozottan elutasították.
Az első modern melltartót 1913-ban kreálta Mary Phelps Jacob New York-ban, aki gondolt egyet, és a merev fűzőjét lecserélte két zsebkendőből és egy szalagból alkotott kezdetleges melltartót. Ezt követően fokozatosan szaporodtak a különféle modellek. A melltartóviselet egyre népszerűbb lett, de nehéz volt kiválasztani a megfelelő méretet és formát. Az 1930-as években a melltartó legfőbb funkciója az volt, hogy szétválassza a kebleket. A különböző méretben készült kosarak bármilyen formájú és méretű keblet tökéletesen meg- és kiemeltek. A 30-as évek vége felé Warner két különböző skálát vezetett be a mellbőség mérésére. Számos változat készült különféle anyagokból (szatén, batiszt, selyem, műselyem. Krepp). Nagy népszerűségnek örvendett a nylonból készült típus, mert könnyen mosható volt, percek alatt megszáradt, és vasalást sem igényelt. Később, a Howard Hughes által készített drótozott melltartókért rajongtak az 50-es évek sztárjai: Marylin Monroe, Elisabeth Taylor, stb. A melltartógyártók nagy lendületet kaptak: a franciák alma-alakú melltartókat terveztek, míg az amerikaiak a kúpalakú mellkosarakat részesítették előnyben. A 70-es évek uniszex divatja idején jó néhányan nem is hordtak melltartót. A 80-as években a testre simuló ruhák kiegészítőjeként egyre több luxus-fehérnemű jelent meg. Színben is óriási volt a választék. A mai nőknek a legfontosabb kritériuma a melltartókkal szemben a kényelem.
A szép, feszes keblekért: A melltartók sokat segítenek a nőknek vélt apró „hibáinak” elrejtésében, de azért nem szabad szem elől veszteni azt sem, hogy mi mindent tehetnek a hölgyek azért, hogy mellük szépsége ne vesszen el idő előtt, hisz, az idő múlása nem múlik el nyomtalanul. De ha figyelünk az étkezésünkre, testsúlyingadozásainkra, nem élünk huzamosabb ideig stresszes helyzetben, nem dohányzunk, ha figyelünk a helyes testtartásra, s mindezek mellett még rendszeresen sportolunk is, akkor már sokat tettünk azért, hogy keblünk szépsége minél hosszabb ideig megmaradjon.
Melltartó a sportosoknak: A megfelelő típusú és méretű melltartóknak edzés közben nagyobb jelentősége van, mint gondolnánk. A mell főként zsírszövetekből tevődik össze, amelyeket sérülékeny inak és bőr tart össze. Sajnos ezek a tartó szálak nem rugalmasak, ezért rendszeresen, nagy igénybevétel esetén, amikor a mellek mozgása nagy, nyúlásnak indulnak, és ha egyszer megnyúlnak, nem húzódnak össze többé. Így alakulhat ki a lógó mell. Intenzív sportolás közben, a mell megfelelő védelme nélkül, fájdalom jelentkezhet a mellekben. Ha melltartó nélkül futunk, a mellünk átlagosan 8-9 cm-t mozog. Normál nem sportolásra kifejlesztett- melltartóval ez a mozgás mintegy 30 százalékkal csökkenthető. Sport- melltartó használatával ezen még további 20 százalékkal enyhíthetünk. Két-típusú sport- melltartó létezik: az egyik, amelyik a mellkasra lapítja a melleket, és a másik, amelyik a normál melltartóval megegyező módon tartja őket. Az első típus általában elegendő védelmet nyújt bármilyen sport esetén a kismellűeknek, és kisebb igénybevétel esetén még a nagyobb méretűeknek is. Nagyobb mellek és intenzív mozgás esetén viszont a második melltartó-típus használata javasolt. A nagy mellekkel rendelkezőknek ajánlott a sportolás közbeni sport-melltartó viselete.
Melltartó méretek: A varródobozból előhúzott „centivel” pár perc alatt egyszerű méretet venni és gyorsan megállapítható, hogy milyen melltartót érdemes vásárolnunk. Két fontos méretet kell mindenképpen megmérni ahhoz, hogy a melltartó mérete és kosárformája is helyes legyen. A mellbőséget úgy tudjuk a legegyszerűbben megmérni, ha a mérőszalagot a mellcsúcson vezetjük körbe, figyelve arra, hogy hátul is a mell magasságában fusson végig. A másik fontos adat, a test körmérete a mell alatt, ami azért fontos adat, mert a melltartó itt fut körbe, itt illeszkedik a testhez. A mellbőség és a mell alatti körméret centiméterben mért különbsége határozza meg a kosár, vagy kúp méretet. A női kebel gyorsan reagál a női test változásaira: mind hízás, mind fogyás alkalmával változik a méret a „nehezebb napokon” pedig megduzzad, feszesebb lesz. Az áldott állapot és a szoptatás is nagymértékű változást okoz a keblek méretében. Vásárlás előtt ezeket érdemes figyelembe venni, hiszen fontos szempont, hogy a melltartó valóban kényelmes ruhadarab maradjon. Azt szokták mondani, hogy a melltartó vásárlása akkor sikeres, ha aki hordja, szinte észre sem veszi, hogy viseli. Ma már- szó szerint- rendkívül színes a melltartók tárháza. A push up típusoktól- szivacsos kialakításúak, kicsit megemelik a mellett- a merevítős melltartókon át a szoptatós melltartókig mindenféle kapható a kereskedelemben. A mai kór választéka színben, alakban, stílusban és textíliában minden igényt kielégít.
A pontos méret- és kosárforma választáshoz az alábbi táblázat nyújt segítséget:
- A kúp 13 cm különbség
- B kúp 15 cm különbség
- C kúp 17 cm különbség
- D kúp 19 cm különbség
- DD=E kúp 23 cm különbség
- G kúp 25 cm különbség
- Mell alatti körméret 63-67 68-72 73-77 78-82 83-87 88-92 93-97 98-102 103-107 108-112
- Nagyság 65 70 75 80 85 90 95 100 105 110
A kosár 77-79 82-82 87-89 92-94 97-99 99-101 102-109 112-114
B kosár 79-81 84-86 89-91 94-96 99-101 104-106 109-111 114-116 119-121 121-126
C kosár 81-83 86-88 91-93 96-98 101-103 106-108 111-113 116-118 121-123 126-128
D kosár 88-90 93-95 98-100 103-105 108-110 113-115 118-120 123-125 128-130
E kosár 95-97 100-102 105-107 110-112 115-117 120-122 125-127 130-132
F kosár 97-99 107-109 112-114 117-119 117-119 122-124 127-129 132-134
G kosár 99-101 109-111 114-116 119-121 119-121 124-126 129-131 134-136
A melltartó nem csupán azért hasznos, mert csillapítja a mell ringó mozgását és kiemelheti, szebbé teheti annak formáját, de egészségügyi szempontok miatt is érdemes viselni. A helyesen kiválasztott melltartó sportolás közben megakadályozza a szövetek sérülését. A nem jól megválasztott melltartó hátfájást, izomhúzódást, sőt fejfájást is okozhat. Tízből nyolc nő nem a hozzá illő típust viseli.
Pántok, kosarak, csatok: Nem okoz különösebb nehézséget, hogy rátaláljunk a ránk szabott melltartóra, ha ismerjük a méretezést. Kétféle méretet kell ismernünk: a mellkas méretet és a kosárméretet. A mellkas méretet körben mérjük, a mellek alatt. A kosár az a része a melltartónak, amely a melleket tartja. Sokféle kapható, különböző méretkombinációban. Nagyon fontos, hogy ismerjük mind a mellkas- mind pedig a kosárméretünket. Napjainkban néhány gyártó kosarait, már feles mérettel is kínálja a jobb illeszkedés érdekében. Előfordul, hogy a tartó alsó körmérete nem illeszkedik a testre- túl szűk, és így szorítja a bordákat, vagy túl bő és ezért nem tartja a melleket. Ha a kosár túl kicsi, összenyomja a melleket és azok oldalra kitüremkednek. Ha a kosár túl nagy, beráncolódik, és ez bizony a ruhán keresztül is észrevehető. De hogyan is számítsuk ki a mellkas- és a kosárméretet? Egyszerűen, otthon, a szobádban! Az egyetlen dolog, amire szükséged van ehhez, nem más, mint egy mérőszalag.
Mellkaskörfogat: A melltartó-szakértők kétféle eljárást ajánlanak a méret meghatározásához. A legáltalánosabban elterjedt módszer a mellek alatti körfogat mérése. A mérőszalag feküdjön fel simán a bőrre, és a háton egyenes vonalban, vízszintesen vonuljon végig. Ne legyen se szoros, se tág. Jegyezd fel az eredményt, és adj hozzá kb. 12 cm-t. ez lesz a mellkaskörfogatod. Meghatározhatod a mellkaskörfogatod a mellkas felett, a hónaljak alatti méréssel is. Ez talán egyszerűbb, mert nem szükséges további számításokat végezned, de sokan úgy gondolják, hogy nem kellően pontos. A legtöbb melltartót több záró kapoccsal is felszereli a készítő, hogy a nagyság állítható legyen- így a hízás és fogyás nem jelent majd különösebb problémát.
Kosárméret: Éppúgy, mint a mellkas körfogat esetében, itt is fontos a pontos mérés. A szalag ne legyen túl szoros, vagy túl tág. Légy óvatos a méret meghatározásakor. A sportmelltartók leszorítják a melleket, a kosárral, pedig- amibe tömést is helyezhetünk, ha úgy kívánjuk- éppen az ellenkező hatást érhetjük el. Ez alkalommal a mérőszalagot a mell legszélesebb körfogatán vezethetjük végig. Írd le ezt a számot. Ebből vond ki a mellkas körfogatod értékét. Ha a különbség kisebb, mint 2,5 cm, a kosárméreted AA. Ha a különbség 2,5 cm, a méret A, ha 5 cm, akkor B-s vagy, ha 7,5 cm, akkor C-s, és így tovább. Szóval, most már tudod a méreteidet, és éppen próbafülkében állsz, a melltartódat próbálod. Az áhított darab mégsem passzol. Mia a teendő most? Mielőtt visszatennéd a polcra és másik méretet keresnél, tégy egy kísérletet az igazítással. A záró kapcsot állítsd bővebbre vagy szűkebbre. A megfelelően illeszkedő melltartó pántjai a vállakon kifekszenek, kisimulnak, nem vágnak bele a vállakba és nem is lazák. A pántok biztosítják a mellek megtartását. Ha melltartó felfelé húzódik a háton, az annak a jele, hogy a pántok túl szorosak. Egy ujjad be kell, hogy férjen a pántok alá. Általában a kisméretű nőknek rövidebb pánt kell, mint a magasaknak.
Mit is kell még tudnunk?
Mellnagyság: A lányok mellei sokat nőhetnek a tinédzser évek alatt, ami azt jelenti, hogy e növekedési periódusban többször változhat a melltartód mérete. Ha a melleid még növésben vannak, ne vegyél sok melltartót, és gyakran ellenőrizd a fentebb már említett méreteket. Ebben a periódusban érzékenyebb e testtáj. Vannak lányok, aki varrat nélküli kosárral ellátott tartót keresnek, mert a varrás irritálja a mellbimbó környékét, mások pedig a szövetek fájdalma miatt inkább olyat vesznek, amelyik jobban gátolja a mellek ringását.
Eltérő méretű mellek: Sok lány fedezi fel, hogy jobb- és baloldali mellének mérete eltér egymástól. Ez olyannyira általános jelenség, hogy a gyártók állítható melltartókat forgalmaznak, kiküszöbölendő a szimmetria-különbséget (pl. változtatható pánthossz). Olyan is akad, aki behelyezhető emelővel (töméssel) felszerelt melltartót vesz, és ezt azután extra emelőkkel bővíti. Ilyenek a push up melltartók is, amelyekből igény szerint könnyedén eltávolíthatóak a mellek alatti emelők. Vess egy pillantást a melltartóra, amelyet éppen megvásárolni készülsz és képzeld el, hogyan is nézne ki egy napi hordás után. Ha az elöl záródó darab kapcsa könnyen kipattanna, és éppen egy tucat ember előtt állnál, mit tennél? Lehet, hogy a próbafülkében tökéletesen áll rajtad a pánt is, de mi történik, ha ezek egyszer csak lecsúsznak a vállaidra? Végezz néhány mozdulatot, hogy lásd, hogy a gyakorlatban mennyire válik be a kívánt melltartó. A sportmelltartót veszel, ugrándozz egy kicsit, hogy ellenőrizhesd, betölti-e a funkcióját.
Vedd fel a felsődet is a melltartóra, hogy megszemlélhesd a külvilágnak szánt látványt. A pink színű a melltartó közepén olyan jól nézett ki, de a pólód alatt inkább úgy tűnik, mintha lenne harmadik melled is? Nem számít, hogy milyen méretű vagy formájú a mell. A legfontosabb, hogy a melltartó kényelmes legyen. Próbálj fel minél többféle melltartót és válaszd, ki a legjobbat- készüljön az pamutból vagy szintetikus anyagból. Minden azon múlik, hogy melyik stílus jön be neked leginkább.
A hőskor: 1913-ban egy New York-i hölgy, Mary Phelps Jacob, akinek a merev fűzője nem illett az estélyi ruhájához, gondolt egy merészet, és két zsebkendőből meg egy szalagból megalkotta a XX. század első modern melltartóját. A vállalkozó szellemű hölgy találmányát egy évvel később szabadalmaztatta és a gyártási jogokat eladta a Warner Brothers Corset Companynek 1500 dollárért. Mary Phelps könnyelműen vált meg potom pénzért a gyártási jogoktól, mert a melltartó akkora sikert aratott, hogy a Warner Brothers Corset Company 30 év alatt csupán a melltartók eladásából 15 milliós haszonra tett szert. A nagy érdeklődés érthető volt, hiszen a lányok, asszonyok megszabadultak a kényelmetlen fűzőktől, és kebleiket sem kellett közszemlére tenniük. A hamarosan beköszöntő háborúban a hadiiparnak sem jött rosszul a fűzők visszaszorulása miatt felszabadult több tonna fémmennyiség. Így a konzervatív urak a nemzet érdekeit szem előtt tartva, könnyebben elfogadták ezt az új női ruhadarabot.
Az első kosarak: A húszas évek alatt a melltartókat főként a keblek leszorítására használták. A korszak nagy asszonyai, mint Sarah Bernhard, Josephine Baker vagy Greta Garbo kis keblekkel hódított. 1928-ban egy orosz származású bevándorló, Ida Rosenthal megalkotta az első kosaras darabokat, természetesen számozva, így különböző adottsághoz könnyebb lett megfelelő modellt találni. A harmincas években megjelennek a derékban ismét szűk ruhák, amelyek a jól körülírt alakot helyezik előtérbe, ez persze új típusú, a mellett ismét hangsúlyozó melltartókat igényel. A választék egyre színesedett, a szaténból, batisztból, selyemből, műselyemből, kreppből készült modellek mellett igen népszerűek voltak a könnyű kezelés miatt nejlonból gyártott típusok. Az ötvenes években újra nagy hangsúlyt kapott a mell, gondoljunk csak Marilyn Monroe-ra, Elisabeth Taylorra vagy Jayne Mansfieldre. A kebelkirálynők ellenpólusa Audrey Hepburn volt, aki kislányos idomival szintén hódított.
Alma vagy kúp alak: A melltartógyártók nagy lendületet kaptak: a franciák alma alakú melltartókat terveztek, míg az amerikaiak a kúp alakú mellkosarakat részesítették előnyben. A 70-es évek idején jó néhányan nem is hordtak melltartót. A 80-as években a testre simuló ruhák kiegészítőjeként egyre több luxusfehérnemű jelent meg. Színben is óriási lett a választék. Forradalmi változást hoztak az elasztikus szálak is, amelyek kényelmesebbé, könnyebben kezelhetővé tették az alsóneműket, így a melltartót is. Bátran mondhatjuk, hogy a melltartó hozta divatba a mell viselését. Manapság ennek a ruhadarabnak számtalan változata létezik: drótkosaras, sportos, push up, csipkés, szivacsos, pamut, levehető pántos, szexi és klasszikus. A széles választék lehetővé teszi, hogy melltartónk ne csak trendi, de kényelmes is legyen, hisz többnyire egész nap kell viselnünk magunkon, így nem mindegy, hogy miben töltjük a napunkat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez