Milyen jövőt szánsz a gyermekednek?
Minden nyolcadik iskolás túlsúlyosnak és minden negyedik elhízottnak számít - derül ki az Országos Gyermek-egészségügyi Intézet 2011-ben készített vizsgálatából. Az eredmények az évek előre haladtával egyre rosszabbak.
Nem mindegy hogyan kezded: Már csecsemőkorban is sokat tehetsz azért, hogy jó úton induljatok el. A leggyakoribb hiba, amit én látok, hogy a legtöbben már ekkor elkezdik a gyerekek rászoktatását a cukorra. Ebben az életkorban alakul ki az ízérzés, a csecsemőnek, ami neked "nagyon natúrnak, íztelennek" tűnik, neki még nem az. Nem fog lemaradni semmiről, ha nem kap cukrozott italokat (ebbe beleértem a házilag főzött és cukorral édesített teát), édességeket, bébi desszerteket és cukrozott ételeket. A múltkor belefutottam egy kismama fórumba, ahol az volt a téma, hogy mikortól adjunk a gyereknek csokoládét. Engem meglepett, hogy kb. 150 kismamának a döntő többsége már 1 éves kor alatt ad édességet a babának, de volt olyan, aki azt írta, hogy már a pár hetes babával megkóstoltatta. Nem akarok ítélkezni, de annyit azért javasolnék, hogy mindenki álljon meg egy percre és kérdezze meg magától, vajon mit fog veszíteni a gyermek, ha nem cukrozzuk fel az ételeit, italait már az első év(ek)ben? Annyi minden van, amivel a kicsiknek örömet szerezhetünk, biztos, hogy pont az édességre van szükség ehhez? Vajon jót teszünk-e, ha már jó korán rászoktatjuk arra, hogy az édesség egy óriási kincs, az örömök netovábbja?
Példamutatás: A legfontosabb, amit adhatunk, ha jó példával járunk elől. Azokat az ételeket, élelmiszereket, amivel gyakran megkínálják a gyermekeket, főként, ha azt látják, hogy a szülei is élvezettel fogyasztják, nagy valószínűséggel ők is el fogják fogadni. Arra is számíthatunk, hogy a kisgyerek szeretné majd megkóstolni azt, amit gyakorta lát, hogy a tányérunkra kerül.
Üdítő kontra víz: Nem egy családban látni, hogy a vízivás nem divat. Ugyanezekben a családokban szinte biztos, hogy mindig van otthon valamilyen üdítő. Az egészséges táplálkozás felé vezető úton szinte az első lépcsőfok - amiben talán az összes ajánlás egyet ért - a megfelelő folyadékfogyasztás
Reggeliző pelyhek: Van némi tapasztalatom a gyerek obes rendelésről (elhízott gyerekekkel foglalkozó szakrendelés), ahol gyakran hallottam, hogy a szülők nyugodt szívvel vásárolják csemetéjüknek a reggeliző pelyheket, nagy részüket úgy reklámozzák, hogy nagyon egészségesek, hiszen teljes kiőrlésű gabonából készülnek. Azt már elfelejtik hozzátenni, hogy emellett tartalmaznak hozzáadott cukrot, nem is elenyésző mennyiségben. Ezek helyett azt javasolnánk, hogy vásároljunk inkább natúr (cukor hozzáadása nélkül készült) pelyheket és ezeket keverjük össze friss gyümölcsökkel és ezt kínáljuk helyette. Jó, tudom, aki a csokis csodákhoz van szokva, nem olyan az íze és még csak a nyuszi sem mosolyog róla ránk - hacsak otthon a házi mixünket bele nem tesszük egy hasonló gyerekbűvölő dobozba - de érdemes megpróbálni az átállást.
Ne erőltessük: Ha vannak olyan ételek, amiket nem szeret a gyerek, ne erőltessük. Akkor sem, ha azok nagyon egészségesek. Próbáljunk találni köztes megoldásokat - például ha nem szereti a párolt zöldségeket, akkor készítsük el más formában: krémlevesbe, csőben sütve, falatkáknak stb. - bővítsük az ismereteinket, próbáljunk ki újabb recepteket.
Mozogni! Mozogni! Mozogni! - az étkezés mellett döntő jelentősége van a testmozgásnak is.
Kiss - Dalmadi Mariann - dietetikus
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez