Mik az árulkodó jelek, hogy a gyermek rosszul lát?
A legtöbb szülő számára nem mindig egyértelmű, hogy gond van gyermeke szemével, pedig a látással kapcsolatos problémákat látszólag könnyű észrevenni.
Sok kisgyereknél csupán iskolás korban derül ki, hogy baj van a látásával, pedig jobb lenne minél előbb észrevenni és orvosolni az ilyen jellegű problémákat. Dr. Eileen Gable, a Loyola Egyetem Egészségügyi Rendszerének szemész szakembere több olyan tanáccsal szolgált a szülők számára, melyek egyértelműen elárulják, hogy a gyermek rosszul lát.
1., Amikor a kisgyerek hamar elveszíti az érdeklődését valami iránt, amibe előtte lelkesen belekezdett, e mögött az állhat, hogy valójában nem látja jól, amit olvas vagy néz. Gyanúra adhat okot továbbá, ha a gyerek a fejét elfordítja, vagy előre hajtja, miközben néz valamit, ha úgy ül, hogy egyik szemét eltakarja, vagy ha megváltoztatja a testhelyzetét, amikor alaposabban figyel valamit.
2., Jó néhány dologgal segíthetjük a gyermekünk koncentrálását, ezért figyeljünk oda például arra, hogy eleget igyon, kiegyensúlyozottan táplálkozzon, és megfelelő mennyiséget aludjon. Koncentrálást növelő igyekezetünk viszont nem segít akkor, ha romlik a gyerek látása. Amikor elkezdődik a látás romlása, az negatív változást okoz a gyerekek iskolai viselkedésében, tanulmányi eredményében is, ezért fontos, hogy a tanárok és a szülők folyamatos kapcsolatban legyenek egymással, és hamar fény derüljön a valódi okokra.
Kik a "veszélyeztetett" csoportba tartozó gyermekek?
1. Azok, akiknél a családban volt szemészeti eltérés (tompalátás, kancsalság, fiatalkori szemüvegviselés).
2. Azok, akiknél az édesanya a terhesség alatt valamilyen fertőző betegségen (rubeola, toxoplasma) esett át.
3. Azok, akik koraszülöttek.
4. Azok, akik kik újszülött korban súlyos fertőzésen estek át,
5. Azok, akiknél a szülő kancsalságot észlel, hiszen a kancsalság elsősorban nem kozmetikai probléma. A valódi kancsalság minden életkorban kóros, hátterében akár daganat, gyulladás, fejlődési rendellenesség stb. is húzódhat.
6. Azok, akiknek a gyermek pupillája nem fekete, hanem rendellenes "fehéres" fényű.
7. Azok, akiknek a szemgolyója lényegesen kisebbnek vagy nagyobbnak látszik.
8. Azok, akik 3 hónapos kor után sem figyelnek a fényre vagy ismerős arcokra.
9. Azok, akiknek bármilyen a gyermekorvos által adott kezelés (szemcsepp, kenőcs) használatát követően is piros "izgatott", váladékos.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez