Miért érdemes magyar szürkemarhát enni?
A szocialista rendszer által halálra itélt, de egy maroknyi szakember áldozatkész munkájával megmentett állatfaj újboli virágkorát éli.
Az egykoron Magyarország legfőbb exportcikkének számító állatfaj legfőbb értéke a XXI. században a garantáltan egészséges, és kergemarhakór mentes húsa.
A ország kereskedelmi érdekén túl, az állat itthoni felhasználása is jelentős volt. Csontjából enyvet főztek, a marhafaggyúból gyertyát. Bőre nagyon jó ruhaalapanyag volt.
Belőle készült az igazi, eredeti gulyás (és nem a gulyásleves). Ennek leghitelesebb leírását Erdei Ferenc adta:
A szigorúan hagyományos gulyásfőzés technológiája az, ahogyan a gulyások főzték, ezért gulyás a neve. Ez adja a legízesebb marhahúslevet, s ez a legegyszerűbb főzési mód: a bográcsba egyszerre bele kell tenni a húst és a hagymát, hidegen hozzátenni a szükséges mennyiségű vizet, s feltenni a tűzre. Mindjárt bele lehet tenni a piros csövespaprikát, de sózni, paprikázni legjobb a felforrás után. És amikor már előrehaladt a hús puhulása, akkor kell hozzáadni a burgonyát, hogy egyszerre főjön meg a hússal. (…) Ám az így készült gulyás minden más marhahúslénél jobb ízű. Nem húslevesízű, nem is olyan, mint a paprikás, hanem a kettő között álló saját íze van.
A szigorú szabályok között tartott állatok megbízható hús egyre kelendőbb a hazai és a külföldi piacokon is. A Nyugat-Európában gyakorta felbukkanó kergemarhakór miatt felértékelődött a csak természetes, növényi eredetű táplálékot fogyasztó, garantáltan BSE-mentes szürkemarha húsa, amely az állat lassúbb növekedése miatt tömörebb és tartalmasabb az egyéb eredetű marhahúsoknál. A vágáskort 3-3,5 éves korukban érik el, míg az elterjedtebb, intenzív hizlalásban tartott marhák már 16-18 hónapos korukban. A teljes BSE-mentességnek igen jelentős oka, hogy a magyarországi szürkemarhák nem kaptak és nem is kapnak állati eredetű fehérjét tartalmazó tápot, takarmányt.
A szürkemarha húsának szárazanyag tartalma igen magas, sokkal kevesebb a víztartalma, ezért nem esik annyira össze az elkészítés során. Mivel ősgyeppel és rengeteg gyógynövénnyel táplálkozik, ezért az értékes anyagok a húsában is megtalálhatók.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez