Mellkérdés
A dolgok úgy tökéletesek, ahogy a természet megalkotta őket. Egy-két esettől eltekintve. Bár ami a természetet illeti, nem róhatjuk fel neki, hogy nem juttatott mindannyiuknak tökéletes formájú mellet, mivel mell szempontjából a kezdetekkor valószínűleg inkább a szoptatási, semmint a szexuális (esztétikai) funkció számított.
A természet tehát ebben az esetben sem hibázott, csak így utólag, a divat változásával próbálunk vitába szállni vele.
Tegyük hozzá: szinte mindannyian. Túl apró? Túl nagy? Már nem olyan, mint régen? Esetleg sosem volt az igazi? Ettől az évek során feloldhatatlan gátlásai, komplexusai alakultak ki? Tessék, a XXI századi válasz: irány a kés alá!
Információnk van bőven, hiszen a lapok rengeteget írtak már a plasztikai műtétekről. Mi most mégis megpróbálkozunk vele, hogy az esetleg ismert tényeket néhány ritkábban emlegetett részlettel is kiegészítsük. Segítségünkre volt ebben dr. Agócs Gábor, aki közel húsz éve formálja a női idomokat, így több ezer sikeres műtét tapasztalatával válaszolt az egyáltalán nem MELL- ékes kérdésekre.
A főszereplő...
A női mell felépítése
A női mell részben mirigyállományból, részben zsírból áll. Terhesség idején még az egyébként pici mellű nők keble is normális nagyságúvá duzzadhat. A szoptatás befejezése után a mell visszahúzódik, a mirigyállomány sorvad. Sőt, gyakran még kisebb lesz a mell, mint azelőtt volt. Sokszor meg is ereszkedik, mert a terhesség alatt, a növekedés következtében a bőr kinyúlik, a mell a szoptatás után petyhüdtté válik.
A mellnek- a közhiedelemmel ellentétben- semmiféle tartóizma vagy tartószalagja nincs! A mellet kedvező pozícióban a bőr rugalmassága és a mell állományának a tömörsége tartja. A mellizmok nem a mellben találhatók, hanem a mellállomány alatt. Ha tehát lóg a mellünk, és mellizomgyakorlatokat végzünk azért, hogy feszesebb, állóbb legyen, ettől a mell nem fogja visszanyerni eredeti alakját. A mellizomgyakorlatok azért javítanak valamit a lógáson, mert a mellizom vastagabbá válik, és ez a bőrfelesleg egy részét felveszi.
A melltartó
Nem igaz az a feltételezés, hogy ha sokat hordunk melltartót, a mellünk elveszti rugalmasságát, formáját és megereszkedik. Minél többet hord valaki melltartót, annál kevésbé terheli a bőrét mellének súlya. Sportoláshoz azonban feltétlenül viseljünk sportmelltartót, ez vonatkozik még a kis mellű hölgyekre is!
Beültetések
A mell méretnövelő plasztikáját implantációnak, beültetésnek nevezzük. Többféle anyag ültethető be.
A szilikon: A kutatók mintegy 30 évvel ezelőtt találtak rá a szilikonra, amely lévén, hogy teljesen szintetikus anyag, a testben nem vált ki antitestképződést, így nem lökődik ki. Az idegen anyagot a szervezet tokkal veszi körül és lehatárolja, mintha azt mondaná: „jól van, maradhatsz, de semmi közöm hozzád”.
Ez a tokképződés a beültetés után két-három héttel már megtörténik. A töltet szempontjából: attól függően, hogy a szilikon külső burkolata milyen anyaggal van feltöltve, az anyagok lehetnek szilikongéllel, szilikonparagéllel, fiziológiás sóoldattal, különböző olajokkal, így mogyoró- vagy szójaolajjal töltve. Léteznek üres anyagok is, amelyeket a műtét során töltenek fel, fiziológiás sóoldattal. Mindegyik változatnak megvan az előnye, hátránya: műtét előtt érdemes kikérni az orvos véleményét, hogy melyiket javasolja.
Szétdurranhat-e a beültetés?
Kicsi a valószínűsége, de előfordulhat. A szervezetre azonban a szilikontasak töltete nincs káros hatással. A fiziológiás sóoldat például- ilyen „baleset” esetén- napok vagy órák alatt teljesen felszívódik a szervezetben és semmilyen káros következménnyel nem jár, hiszen „testbarát”. Ha egy szilikonnal töltött anyag sérül vagy kilyukad, a szilikon akkor sem kerül a szervezetbe, onnan nem vándorol szét, mert a már említett tok ezt megakadályozza. Ennek ellenére nem tagadható, hogy nincs teljesen veszélytelen plasztikai beavatkozás!
Okozhat-e rákot a szilikon?
A plasztikai sebészeknél a szilikonbeültetéssel kapcsolatban van a legnagyobb tapasztalatunk. A legutóbbi ellenőrzés során 20 ezer olyan nőt vizsgáltak meg, aki beültetésen esett át, és 20 ezer olyat, aki nem végeztette el ezt a műtétet. Arra voltak kíváncsiak, hogy a rák előfordulási aránya az egyik, illetve a másik csoportban milyen gyakoriságú. E statisztika végső eredménye az volt, hogy semmiféle különbség nincs a rák előfordulási gyakoriságában a két csoport között. A szilikon beültetése természetesen nem akadályozza meg azt, hogy valaki rákbeteg legyen, de ha valaki mellrákos lesz, és előtte mellbeültetéses műtéten esett át, téves az az elképzelés, hogy a rákot a szilikontól kapta. A felmérés eredménye tekintetében mindegy, hogy hol vizsgáljuk ezeket a számokat, hiszen Magyarországon ugyanolyan minőségű implantátumokat alkalmaznak, mint külföldön.
Szilikonallergia?
Az Amerikai Egyesült Államok Egészségügyi Főhatósága szerint: „Nem létezik szilikonallergia, sem szilikon- (vagy azzal összefüggő) betegség, sem mérgezés. Minden idegen testre immunreakció lép fel, de ez nem azonos az immunbetegséggel. A szilikonimplatátumok nincsenek káros hatással a terhességre, a szoptatásra, sem a szoptatott csecsemő egészségére”.
Árak, anyagméretek
Az anyagok típusától függően az árak 150 ezer forinttól 400 ezer Ft/pár-ig terjednek. A teljes műtét altatással, anyagköltséggel, operációval együtt (dr. Agócs Gábornál) 535 ezer Ft- 650 ezer forint között lehet. Az árak sebészenként változhatnak. Budapesten és vidéken az anyagminőségek tekintetében nincs eltérés, a költségek azonban olcsóbbak, vidéken. Az ár nem függ a beültetésre kerülő anyag méretétől! Tehát az egészen kicsi anyag is pontosan ugyanannyiba kerül, mint a legnagyobb. Az anyagok méretei a szakszerű csoportosítás szerint a következők lehetnek: 80cm3-600cm3-ig (A méretek 20-30 cm3-es ugrásokkal emelkednek)
A világ talán legfurcsább mellei, és hordozójuk...
Mennyit ültessünk be?
Minden attól függ, mekkora mellet szeretnénk. A páciensek 90 százaléka általában a „normális” nagyságú mellet választják. Normálisnak pedig azt nevezzük, ami a testmagassághoz, a mellkas méretéhez és az alakhoz képest arányos.
A beültetendő anyag méreténél figyelembe kell venni, hogy mekkora a meglévő mell, mert ehhez adódik hozzá az implantátum mérete, s így együtt adja a végső eredményt. Fontos szempont a testmagasság is! Hogy mekkora legyen jövőbeli mellünk, mindenképpen beszéljük meg a plasztikai sebésszel, mert a műtét után- akár kicsinek akár nagynak találjuk az esetleges csere újabb anyagi megterhelést jelent. A túl nagy implantátum beültetése azonban nem javasolt, mert súlya megterheli a bőrt, így a megereszkedés veszélye nagyobb. A „hozott anyag” nagyjából meghatározza azt, hogy a beültetés hova történjen. Befolyásoló tényező még, ha valaki intenzíven sportol vagy body buildingezik, mert akkor az izom alá való beültetés nem javasolt, csak a mirigyállomány alá.
Hogyan történik a beültetés, hol legyen a metszés?
Az utolsó szempont, amit a műtét előtt tisztázni kell plasztikai sebészünkkel az, hogy hol legyen a bőrmetszés, honnan történjen a beültetés. Ennek lehetőségei:
1. a leggyakoribb beültetési hely a mell alatti redő. A mell alatti redőben egy körülbelül 3 centiméteres metszésből tudják elvégezni a beültetést. Ez esetben 3-4 centinél soha nem kell nagyobb metszést ejteni, mert ezen a résen a legnagyobb implantátum is beültethető. ELŐNYE: betokosodás vagy anyagcsere esetén, ugyanebből a metszésből könnyedén elvégezhető a korrekció. A heg nem nagyon látható, mert egy természetes redőben helyezkedik el. HÁTRÁNYA: ha a heg a csúnya sebgyógyulás miatt észrevehető, akkor egyértelművé válik, hogy valamiféle beavatkozás történt.
2. Viszonylag gyakran alkalmazott behatolási hely a bimbóudvar környéke. A bimbóudvar lefelé egy fél bimbóudvarnyit vágva, elhelyezik a beültetendő anyagot. ELŐNYE: a hegek alig látszanak, kivéve, ha a páciensnek rosszak az adottságai sebgyógyulás szempontjából. Ez esetben viszont kifejezetten HÁTRÁNYOS ez a metszés, mert túlságosan szem előtt van, van tehát a mell legszembetűnőbb részén.
3. A harmadik típusú behatolás a hónaljvonalban történhet. ELŐNYE: tökéletesen rejtett helyen van, ha valaki észre is veszi a metszést, akkor sem gondol arra, hogy innen mellnagyobbítás történt. HÁTRÁNYA: ebből a metszésből csak az izom alá lehet beültetni, s az esetleges korrekció is bonyolultabb
A műtéttel kapcsolatos tudnivalók
A műtét végezhető helyi érzéstelenítésben, felületes altatásban és hagyományos narkózisban. Ki-ki igénye szerint választhat, attól függően, mekkora a tűrőképessége. A beavatkozás végezhető ambulánsan is, de ez esetben otthon mindenképpen néhány nap pihenés javasolt. A műtét ideje körülbelül másfél óra.
Operáció után
A sebre mindössze egy kis fedőkötés kerül, a mellet pedig rugalmas pólyával kötjük körbe. Ezt a fáslit legalább egy hétig kell hordani. A mellek kezdetben kissé duzzadtabbak, feszesebbek, amíg a bőr utána nem nyúlik, de a műtét után körülbelül hat héttel már kialakul a végső eredmény. A műtét után még három hónapig érdemes melltartót hordani. Az operációt követően a páciensnek többször is jelentkeznie kell kontrollvizsgálatra. Legtöbbször a második napon, amikor az orvos megnézi, hogy nincs-e bevérzés, nem lépett-e fel gyulladás vagy más probléma. Másodszor 12 nap múlva találkozik a páciens az orvosával, amikor a varratszedés történik. A varratszedés után egy nappal a hölgy már nyugodtan tusolhat, addig viszont a sebet nem érheti víz!
A fájdalom
A műtét után a páciensnek otthon már nincsenek túl erős fájdalmait, egy-két napig csupán egy közepesen erős feszítő jellegű fájdalom érezhető.
A heg
A műtéti eljárás típusától függően, általában alig észrevehető. Kezdetben élénkebb színe miatt jobban látszik, de az idő múlásával (kb. 4 hónap múlva) szinte észrevehetetlenné válik. Persze ez a páciens és az adott terület sebgyógyulási képességétől függ. A hegek halványítása miatt lehet lézeres kezelésre is járni, de ez alkalmanként kb. 8000 forint.
A beültetések és az évek
Ha a mirigyállomány alá történt a beültetés, akkor (az implantátum súlyától függően) a mell 8-10 évig biztosan jó formában marad. Az izom alá helyezett beültetésnél az eredmény ennél is tartósabb. Az emlőimplantátummal rendelkező páciensek rendszeres kontrollt igényelnek, ha szükséges, mammográfiával. A beültetéses műtéten átesett nőknek ajánlott évente vagy kétévente felkeresniük operáló orvosukat, hogy megvizsgálhassák, minden rendben van nem lát-e valami problémát, rendben van-e az anyag, rendben van-e a mell. Ez a vizsgálat rákszűrésnek sem rossz. A szilikonimplatántum egyébként a páciens élete végéig bent maradhat. Nem kell cserélgetni, hacsak nem akar idővel még nagyobbat.
Új élet:
A műtét után a páciens a beültetett mellét egy kicsit idegennek érzi. Bizonyos mozdulatoknál, bizonyos testhelyzeteknél tudatosul, hogy beültetés történt. Előfordul, hogy hason fekve egy kicsit nyom az anyag. Ez a szokatlan érzés körülbelül két-három hónap múlva teljesen megszűnik, az implantátum teljesen a páciens részévé válik. El is feledkezik róla, hogy beültetés történt, sőt arra sem emlékszik majd, hogy a műtét előtt mekkora melle volt. A sportolás és a szex vehemenciája tekintetében érdemes kikérni az orvos véleményét, hiszen nem minden mozgás végezhető ugyanúgy, mint a műtét előtt. Az érzékenységből azonban nem veszít a mell, s ha nincs betokosodás, a partner sem érzi a szilikontasakot.
Szabad-e mozogni, sportolni szilikonnal?
Nem igaz, hogy feküdni kell mozdulatlanul. A műtött mellet fásli rögzíti, így ha a páciensnek nem okoz fájdalmat, folytathatja mindennapi tevékenységét. A fájdalom jelzi, ha a szervezet tiltakozik. Ez esetben érdemesebb lassítani a tempón. Bőrtípustól függ, hogy a varratok széthúzódnak-e vagy sem, a sportolásnak ebben nincs nagy szerepe. Bármilyen szépen öltögethet a doktor, ha a hölgy bőrének nem jó a hegképződése. Ha a plasztikai sebész megvarrja a bőr alatti irharéteget is, azzal csökkentheti a felszíni bőr terhelését, húzódását.
A sportolás folytatása (vagy megkezdése) egyénenként változó. Attól függ, hogy az illető hogy érzi magát. Érdemes megvárni az operációtól számított negyedik hetet, addig ugyanis fixálódnak a varratok. Ha valaki intenzíven sportol, (például fut, aerobikozik) nagy rázkódásnak, húzásnak vannak kitéve a mellei. Az első „nyugisabb” hónap után mindenképpen hordjon erős sportmelltartót, akár egyszerre kettőt is! (Ez a mell védelmében annak is ajánlott, akinél nem végeztek mellplasztikát). Ha a negyedik hét után a sportolás fájdalommal jár, célszerű még egy hetet pihenni, azután újra próbálkozni.
Mennyi ideig és milyen melltartót kell hordani?
Ha az implantátumot az izom alá ültetik be, akkor négy hétig speciális melltartó hordására van szükség. Ez a melltartó lefelé nyomja és stabilan rögzíti az anyagot. Mirigyállomány alá való beültetésnél egy hétig fáslit kell viselni, utána pedig sportmelltartót, legalább négy hétig.
És világ leghíresebb, főállású mellei...
Mellplasztika, mellfelvarrás
Ha a méreten nem kívánunk változtatni, csak a mell megereszkedését, lógását kívánjuk megszüntetni, akkor mellplasztikát, más szóval mellfelvarrást végezhetünk. A mell lógása nem feltétlenül a szülés, szoptatás után alakul ki pusztán az életkor is megteszi a hatását. A sorozatos hízások-fogyások is a mell megereszkedéséhez vezetnek. A mellplasztikai műtétek is igen sokfélék lehetnek. A magát a gravitációnak megadó bimbót a megfelelő magasságba kell helyezni úgy, hogy az a megformázott emlőállomány csúcsára kerüljön. A mell megereszkedése következtében kinyúlt bőrfelesleget kimetszik. Abban minden műtét megegyezik, hogy a bimbót fel kell helyezni az eredeti helyére, mégpedig úgy, hogy ér- és idegellátása ne sérüljön.
Mellplasztika és szoptatás
Lényeges szempont a mellállomány formázásakor, hogy miként befolyásolja a műtét az esetleges későbbi terhességet, illetve szoptatást. A mellplasztikák után általában részleges vagy teljes szoptatási képtelenség alakul ki. Az orvosnak különös gondot kell fordítani arra, hogy a tejcsatornák a műtét során ne sérüljenek. Ezért a mellplasztikára jelentkező nőknek az a javasolt, hogy ha belátható időn belül még szülni és szoptatni szeretnének, akkor a műtétet csak azután végeztessék el. ha valaki mégsem akar várni, számolnia kell azzal, hogy a terhesség során megnövekvő emlő a bőrt kinyújtja, ezért a műtétet valószínűleg ismételni kell.
Mellplasztikai eljárások
1. a legrégebb óta alkalmazott eljárás, amikor a bimbóudvart körbevágják, majd lefelé, a mell alatti redőig egy függőleges metszést és a mell alatti redőben egy vízszintes metszést ejtenek. ELŐNYE: ennek az eljárásnak jó a feltárási és formázási lehetősége. HÁTRÁNYA: sok a metszés, sok a heg.
2. Függőleges metszésből végzett mellplasztika. ELŐNYE: jó és tartós forma, valamint kevés a metszés, mert csak a bimbóudvar lesz körbevágva és a bimbóudvartól a mell alatti redőig egy függőleges metszés, illetve heg lesz látható a műtét után. HÁTRÁNYA: a függőleges metszésnél a bőrt összevarráskor ráncolni kell, ez a ráncosság csak körülbelül a műtét utáni harmadik hónap végére simul ki teljesen.
3. A legkevesebb metszéssel az jár, ha csak a bimbóudvart vágják körbe, és ebből végzik el a mellfelvarrást. ELŐNYE: kevés a heg. HÁTRÁNYA: csak akkor végezhető el, ha a bimbó lógása nem haladja meg a három centimétert. Ha ennél nagyobb lógásnál végzik el a beavatkozást, a mell ellaposodik.
Műtéti tudnivalók mellplasztika esetén:
Az operációt majdnem mindig altatásban végzik. A kicsiny mellek felvarrása történhet helyi érzéstelenítésben is. általában egy-két napos bent fekvés javasolt, de a kisebb mellek műtétje akár ambulánsan is elvégezhető. A műtét ideje függ a mell nagyságától és a választott műtét típusától, de általában másfél-két órás. A műtét után a páciens egy, a mellkast körülfogó és a két válltájékra is kiterjedő kötést kap, amely a mellet kedvező helyzetben tartja.
Ezt a kötést a nő két hétig hordja, miközben kétszer kell jelentkeznie kötéscserére. Amikor két hét múlva a kötést végleg eltávolítják, kiszedik a varratokat is. ezután már csak melltartóra lesz szükség, ami viszont a műtét után néhány hónapig érdemes hordani. A hölgynek otthon néhány nap pihenés, a varratszedésig nyugalom javasolt, ez idő alatt a mellet nem érheti víz!
Milyen a heg?
A pácienseknek általában nincs rossz hegképződési hajlamuk. A hegek a műtéttől számított, körülbelül 3-4 hónap múlva csak vékony, halvány csík formájában láthatók. Az, hogy egy műtét milyen heget ad a gyógyulás után, mintegy 30-40 százalékban függ a plasztikai sebész ügyességétől és kíméletes technikájától. Leginkább azonban a páciens sebgyógyulási hajlama a meghatározó.
Az eredmény tartóssága:
A mell nagyságától és a bőr rugalmasságától függ, de átlagosan hat-nyolc évig jó eredményt ad. Természetesen ismételt megereszkedés esetén a műtét akár többször is elvégezhető.
Esetleges szövődmények:
Közvetlenül a műtét utáni szakaszban utóvérzés alakulhat ki. A páciens azt észleli, hogy vagy megnövekszik és feszül a melle (ez esetben befelé vérzik), vagy átüt a kötésen a vér (kifelé vérzik). Az operáló orvos hamar megoldja a problémát, felnyitja a sebet, elállítja a vérzést és visszavarrja a sebet.
Mérecsökkentő és méretnövelő mellplasztikák:
A túl nagy mell éppen annyi pszichés panaszt okozhat a hölgyeknek, mint a kicsi. A kicsi mell azonban semmiféle egészségkárosodással nem jár, a túl nagy mell viszont számos későbbi betegség forrása lehet. A mellek már fiatal korban megereszkedhetnek. A mell súlya miatt a melltartó pántja nyomást gyakorol a válltájékra, ami állandó vállpanaszokat okozhat, és a gerincet is megterheli. A túl nagy vagy óriási mellek esetében a méretcsökkentő plasztika már fiatal korban is szükségessé válhat. Ezt a legtöbb esetben a TB is finanszírozza.
A kicsi mellen, ha lóg, de a paciens a mérettel elégedett, akkor felvarrással, ha nagyobbat szeretne, beültetéssel lehet segíteni.
Melldaganatok miatt végzett műtétek utáni helyreállító operációk
Országszerte több helyen végzik. Ez a beavatkozás különösen fontos a nő pszichéje szempontjából, hiszen egy esetleges csonkolás teljes önbizalomvesztéssel járhat. A plasztikai sebészet azonban már erre a problémára is ismer megfelelő mellrekonstrukciós segítséget.
Kinek nem ajánlott a mellkorrekció?
Azoknak a nőknek, akiknél mammográfiával igazolt mastopathiás cystius mellállományt állapítanak meg. Ezenkívül a plasztikai sebészek a mellátalakító műtéteket nem javasolják 18 éves kor alatt.
Ha csúnyán hegesedik a mellplasztika
Természetesen, a csúnyán gyógyult hegeket is lehet metszeni és újravarrni. Ha ezútán is csúnya a heg, többször nem érdemes próbálkozni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez