Lucerna, minden étkek atyja
Nagyon kevesen tudják, hogy a lucerna, amit lovainknak adunk: „minden étkek atyja, a lúgosító ételek királya”, csodálatos vitamin-, és a legmagasabb szervesvas-forrás.
A lucerna gazdag klorofilban, növényi fehérjékben és aminosavakban, állat és ember számára tartalmazza mindazt az anyagot, ami jó egészségben tart vagy éppen meggyógyíthat. Magas klorofiltartalma fontos szerepet kap a vérképzésben, az idegrendszer karbantartásában és a stressztűrés fokozásában. Ennek köszönhetjük azt is, hogy az összes légzőszervi megbetegedés gyógyításában sikeresen jár el, ugyanis a felhalmozódott nyálkát el tudja távolítani a testből.
Rendszeres fogyasztása erősíti a csontozatot és a fogazatot. Különleges összetevője a kötőszövetek rugalmasságát biztosító L-borostyánkősav, amelyet szervezetünk csak egy bizonyos életkorig képes maga előállítani.
A lucerna kitűnő rostforrás, rendszeres használatával ki lehet küszöbölni a székrekedési problémákat. Szerves kalcium-tartalma nélkülözhetetlen a serdülőkorban, kismamák számára és változó korban (a menopauza után a szerves kalcium bevitele úgyszintén elengedhetetlen). A réz jelenléte miatt gyulladáscsökkentő hatása reumás és ízületi problémák esetén is érvényesül. A lucerna, mint kiemelkedően lúgosító élelmiszer, alkalmas a szervezet elsavasodásának ellensúlyozására és a felesleges gyomorsav természetes lekötésére.
A koronaér betegségek egyik fő okozója a koleszterin lerakódása a szívhez közel eső erekben, a szívartériákban. A lucernában számtalan olyan anyag található, amely jótékonyan hat ilyen szempontból szervezetünkre. Megtalálható benne többek között a szaponin, amely szinte kisöpri az artériákat. Ennél a tulajdonságánál fogva mondhatjuk azt, hogy fogyasztása segít minden érrendszeri és szívbetegség gyógyításában.
Legfőbb hatóanyagai: Szerves kalcium, magnézium, kálium, foszfor, vas, cink, réz, szelén, szilícium, jód, béta-karotin, B1-, B2-, B6-, B17-, C-, D-, E-, K- és U-vitamin, valamint a kötőszövetek rugalmasságáért
felelő L-borostyánkősav, amely fékezi szervezetünk öregedését.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez