Lisszabon
Zegzugos utcák, kedves, apró villamosok, pici kávézók, hangulatos terek jellemzik a portugálok fővárosát, Lisszabont.
Az európai kontinens legnyugatibb fővárosát a legenda szerint Odüsszeusz alapította. Valójában minden bizonnyal a főniciaiak hozták létre itt az első kereskedő telepet a Kr. előtti 13. században. Mozgalmas történelme során az említett főniciaiak után a görögök, punok, rómaiak, nyugati gótok, Kr. u. 714-ben pedig az arabok foglalják el, akiktől csak 1141-ben foglalja vissza I. Alfonz portugál király. 1255-től főváros. A 15. század közepéig kissé álmos város képét kelthette, javarészt kiesett az európai vérkeringésből. Azonban a földrajzi felfedezésekkel ez a helyzet alapjában változik meg, Lisszabon nagyságában és gazdagságában is Európa élvonalába emelkedik.
Ez a gazdagság természetesen páratlan építészeti csodákkal ajándékozta meg Lisszabont, amiből ugyanakkor csak kevés emlék maradt meg érintetlenül az 1755-ös lisszaboni földrengés után, mely a város jelentős részét a földdel tette egyenlővé. Az ezt követő helyreállítás a gondos tervező munka eredményeként tudatos városfejlesztést sejtetett, aminek hatásai a mai napig jelentősek.
Lisszabon látnivalói
A város fölé magasodva, mintegy uralva is azt, a Szent György vár található. De még izgalmasabbnak ígérkezik a Bairro Alto, a Magas Város. A keskeny utcák, a híres villamosok, a kisvendéglők és kávézók, kocsmák kusza halmazában szívesen eltéved az ember. A hegy tetején magasodik a Castelo de Sao Jorge, amelyet még a vizigótok kezdtek építeni, az arabok bővítették, végül a portugál királyok fejezték be. A Baixa (Alsóváros) utcái viszont teljesen különböznek a magasabban fekvő negyedektől, széles terek, utcák jellemzik. Érdemes felkeresni a Jeromosok kolostorát, a Mosteiro dos Jeronimos-t. Távolabb a várostól található a Torre de Belém torony, a Felfedezők Emlékműve. A mór stílusú épület egykor fegyvertár és börtön is volt. Különleges megjelenését a mór hatás mellett a faragott kötéldiszítés adja, amit a kis őrtornyok méginkább kihangsúlyoznak. A város modern központja a „fekete ló tere”-ként is ismert Praca Dom Pedro IV., az itt álló szoborra utalva. Keletre terül el a középkori városrész, az Alfama, ahol egy 12. századi katedrálist és keskeny utcácskákat találunk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez