Levendula, nemcsak Provance dísze
Nyugtató, szorongás- és görcsoldó, emésztéssegítő, alvásunkat kellemesebbé teszi, étvágytalanság esetén is asználható, de hatásos bőrfertőzések és rovarcsípések kezelésére is.
A mediterrán vidékeken őshonos évelő félcserje 30-60 cm magasra nő, szára felfelé álló, dúsan, bokrosan elágazó. A szárán, levelein és virágzatában lévő mirigyszőrök termelik az illóolajat.
A levendulának nyugtató és szorongásoldó hatása van, görcsoldó, valamint emésztést és epekiválasztást segítő tulajdonságokkal is rendelkezik. A levendulát idegesség és enyhe alvászavarok, étvágytalanság és idegi eredetű bélproblémák orvoslására javasolják, de hatásos a jóindulatú bőrfertőzések és rovarcsípések kezelésére is. Fontos azonban tudni, hogy terhes és szopató nők nem használhatják a növényt.
Virágait hasznosítják, melyeket nyílásukkor, azaz július-augusztusban gyűjtenek be. Illóolaját szárítással vagy vízgőzdesztillálással nyerik ki, fertőtlenít, csökkenti a vérnyomást és nyugtat. Az illóolaj azonban nagy adagban méreg. Mint minden illóolajat , így ezt is óvatosan kell használni, főleg belsőleg. A virágjából és a leveléből készített tea enyhe nyugtató hatású.
A levendula a pot-pourik egyik legfontosabb alkotóeleme. Egy kis zsákocska megtöltve levendulával beillatozza a szekrényt és még a molyoktól is megvéd.
Hogyan tudunk levendulaillatot varázsolni lakásunkba? Készítsünk levendulavizet az alábbiak szerint: keverjünk össze 4 teáskanál levendulaolajat gyógyszertári alkohollal, 2 hétig tartsuk levegőtől elzárva, de minden nap rázzuk össze, majd töltsük át díszes üvegbe, így szép ajándék válhat belőle. Levendula szappangolyók: reszeljünk finomra illatmentes, jó minőségű, fehér szappant, 2 és fél evőkanálnyi levendulavizet melegítsünk fel, és keverjük össze a reszelékkel, majd 5-6 csepp evendulaolajjal jól turmixoljuk szét. Formázzuk több kis golyóvá, majd ha megszáradt, egy kevés levendulaolajat tenyerünkön eloszlatva fényesítsük ki a golyókat, így még illatosabbá tehetjük azokat. Levendulaecet: ha levendulavirágot egy hétig áztatunk ecetben, a kínzó fejfájás megszüntetését is segítő szert nyerünk. Naponta jól rázzuk össze. Szűrjük rá az oldatot új levendulavirágra és ismét tegyük egy hétre napos helyre, persze ismét naponta jól rázzuk össze. Egy finom muszlinon átszűrve kész is a levendulaecet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez