Láthatatlan kiállítás
Mindenki volt már sötétben. Legalábbis azt hiszi magáról. Az E-klubban található Láthatatlan kiállítás bejárása után lehet némi fogalmunk arról, milyen lehet, amikor SEMMIT sem látunk.
A nem mindennapi |tárlat| ötletgazdája évtizedekkel ezelőtt Andreas Heinecke volt. A több országot megjárt kiállítás ekkor többek között Budapestre is eljutott és megihlette Kurucz Tibort, az Iton Kft. igazgatóját is, aki kisebb változtatásokkal alkotta meg a most megnyílt kiállítást.
A kiállítás a látássérültek világába vezeti el az érdeklődő látókat. Az első, kisebb teremben a vakok által használt tárgyak, mint a részükre átalakított sakk és dominó, a braille írógép, vagy a beszélő mérleg, vérnyomásmérő és számítógépes software tekinthető meg, próbálható ki. A következő, hatalmas labirintusnak tűnő, több helyiségből álló teremrendszerben teljes sötétségben élhető át, milyen érzés a látószervünk nélküli lét.
A kiállítás két nagy tanulsággal szolgálhat: egyrészt, hogy a vak emberek nem szerencsétlen, magatehetetlen páriák, hogy a látás csak egy érzék a sok közül, amivel a világot felfogjuk, és akiknél ez az érzék hiányzik, a többi képes rá, hogy pótolja, ha nem is maradéktalanul.
Másrészt a kiállítás az esélyegyenlőség kérdésére is rátereli a látogató figyelmét: A vakok ugyanis nem magatehetetlenek, de sok esetben segítségre, vagy legalábbis speciális igényeiknek megfelelő körülményekre van szükségük. Az akadálymentesítés nem a társadalom ajándéka a fogyatékkal élőknek, hanem ugyanolyan joguk, mint mondjuk mindannyiunknak a szólásszabadság.
Ilyenre szép számmal találunk követendő mintákat külföldi nagyvárosokban, ahol például a járdába épített vájatok segítik a vakok tájékozódását. Ám sajnos nálunk a közlekedési lámpák sípolása is inkább üdítő kivétel, mint általános gyakorlat.
Láthatatlan kiállítás
E-Klub (Budapest X. Népliget, a Planetárium mellett)
Nyitva:
Hétfő-Péntek: 12.00-20.00
Hétvégén és ünnepnapokon: 10.00-20.00
Jegyárak: Felnőtt 1450; Diák/Nyugdíjas 1200; Csoportos 990; Családi 4000.
Kedvezményes csoportos jegy igényelhető a +36 20 771 4236 telefonszámon
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez