“Komikus szereplőt alakítani mindig hálás feladat” – Interjú Csankó Zoltánnal
Október 3-án mutatja be a Győri Nemzeti Színház legújabb zenés szuperprodukcióját, a Menyasszonytánc című klezmer-musicalt. Az egyszerre szívmelengető és kacagtató történetben Csankó Zoltán alakítja Herskovics Ármint, a kocsmárost, aki maga mellé fogadja a két vallás között mozgó Patkós Rózsit. A színművésszel ennek kapcsán készítettünk interjút, de a beszélgetés során szóba került a tavaly debütált A király beszéde és természetesen ennek kapcsán maga Colin Firth is.
Amikor készültem az interjúra, kicsit utána néztem a munkásságodnak, és meglepődve láttam, hogy viszonylag kevés színháznál, ám annál hosszabb ideig voltál társulati tag, Győrben például több mint 10 éve játszol.
Kicsit pontosítanom kell: való igaz, hogy diploma után az Arany János Színházban játszottam négy évig, utána szerződtem át a Radnóti Színházhoz, ahol 11 évet töltöttem el. Ezt követően csatlakoztam a Nemzeti Színház társulatához, ott öt évig voltam. Jelenleg szabadúszóként dolgozom, tehát hivatalosan nem vagyok a Győri Nemzeti Színház tagja. Ez a legtöbb helyen így jelenik meg, és nem is szoktam cáfolni, mert ettől függetlenül társulati tagnak érzem magam. Állandó játszóhelyemmé vált, de mellette szoktam vállalni más színházaknál is munkát. Ilyenkor Győrnek az egyeztetésnél elsőbbségi joga van, de egyébként nem vagyok engedélyhez kötve, oda megyek, ahova szeretnék.
Fotó kredit: Zsigmond László
Tavaly mutatták be A király beszédét, ami igazi színháztörténeti esemény volt, hiszen Te játszod VI. Györgyöt, akit az azonos című filmben Colin Firth alakít, akinek szinte állandó szinkronhangja vagy. Könnyű volt elvonatkoztatni Firth filmbeli alakításától?
Szerintem egy idő után ezt teljesen el lehet engedni, hiszen a próbafolyamat azért van, hogy magamra tudjam formálni az adott karaktert. Természetesen az, hogy én szinkronizáltam, hatott rám, de elsősorban a dadogás miatt és nem színészileg. Colin Firth ezt a beszédhibát egy logopédus segítségével tanulmányozta, erről készült is egy werkfilm, ezt többször megnéztem én is. Ez nagyon pontosan bemutatja, hogy VI. György melyik hangoknál kezdett dadogni, milyen típusú beszédhibái voltak. Előfordult, hogy szótagot ismételt, de olyan is volt, hogy a hang megszorult a torkában, és egyáltalán nem tudott megszólalni. A film alkotói nagyon alapos munkát végeztek, például a logopédus, Lionel Logue unokáját megkérték, hogy nézzen szét nagyapja hagyatékában, hátha fel tudnak használni valamit. Talált is pár levelet, valamint egy naplót, ez utóbbi könyv formájában is megjelent. Egyébként Veszprémben korábban eljátszottam már ezt a szerepet, Győrben újrázom. Sőt, érdekességként el szoktam mondani, hogy a Ragyogj! című filmben én szinkronizáltam Geoffrey Rusht (A király beszédében ő játssza Lionel Logue-ot, a logopédust – A szerk.), ebben ő is egy beszédhibás férfit alakít: neki a gondolatai mindig előrébb jártak, minthogy ki tudta volna mondani, ezért egymásra torlódtak a szavak. Az a munka is nagy kihívás volt. Mindketten, Firth és Rush is remek színészek, az említett alakításaikért Oscar-díjat is kaptak.
Van kedvenc filmed Firth-től?
Egyértelműen A király beszéde az. Emellett nagyon szeretem a két Kingsman-filmet is, a Leány gyöngy fülbevalóval-t és az Igazából szerelem címűt is. Annak az az érdekessége, hogy a karakterem megszólal portugálul is, ezért a szinkron előtt konzultálnom kellett egy nyelvtanárral is.
A cikk folytatását a deszkavizio.hu oldalon olvashatjátok.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez