Kilencszeres bajnok a magyar vízilabda válogatott!
Kemény Dénes válogatottja ismét bebizonyította, hogy nem hiába voltak abszolút favoritok az olimpia előtt. Fantasztikus szereplésükkel megszerezték a magyar vízilabda kilencedik olimpiai aranyérmét.
9 arany, 3 ezüst és 3 bronz. Ez a mi dicsőségtáblázatunk, mellyel toronymagasan vezetjük az összesített éremtáblázatot. Ugyanakkor nem sikerült olyan jól a rajt, mint gondolnánk először.
A kilenc arany története
Az olimpiák történetében a vízilabda először Párizsban szerepelt az olimpia programjában 1900-ban. Az angol dominancia ekkoriban még nagyon rányomta a bélyegét a sportra, hiszen Párizsban és az 1908-as londoni olimpián ők szerezték meg az aranyat. 1904-ben St. Louis-ban csak azért nem, mert visszaléptek az amerikaiak agresszív stílusa miatt.
1912-ben már mi is részt vettünk, igaz egyelőre még nem "dobhattunk" még labdába... Első jelentősebb sikerre 1924-ig kellett várni, amikor is a már Komjádi Béla által vezetett csapat a címvédő angolokat is megverte bár érmet nem nyert. Erre négy évet még várnunk kellett, ahol a döntőben csak Németország állított meg minket. A következő két olimpián viszont alaposan visszavágtunk a németeknek, hiszen mindkét versenyen (az 1932-es Los Angeles-in, és az 1936-os berlinin) is megvertük őket a döntőben. A második világháború miatt elmaradt 1940-es és '44-es olimpiák után az 1948-as Londonin csak Olaszországtól szenvedtünk vereséget.
A nagygeneráció viszont kétséget sem hagyott afelől, hogy ők a világ legjobbjai. A Rajki Béla trenírozta - Gyarmati Dezső, Kárpáti György és Szívós István fémjelezte - válogatott Helsinkiben és Melbourne-ben is aranyérmet szerzett, mindkétszer Jugoszláviát megelőzve. A "Melbourne-i Vérfürdőként" elhíresült meccs valójában elődöntő volt, amikor is 4:0-ás magyar vezetésnél a szovjet játékos, Prokopov elvesztette a fejét, és könyökkel ütötte ki szó szerint Zádor Ervint. Zádor ezután a közönség oldalán szállt ki a vízből, ami után végleg elszabadult a csarnokban a pokol. A szovjet csapatot a rendőrök menekítették ki a stadionból. Egy hónappal a magyar forradalom leverése után, nem is történhetett volna ez másként.
1960 és '80 között három bronzot, egy ezüstöt és egy két aranyat szerzett a csapat. Ezután viszont az eddigiekhez képest jelentősen visszaestünk, hiszen nem sikerült érmet szerezni, hiszen Szöulban (a '84-es Los Angeles-i olimpiát bojkottáltuk) csak ötödikek, Barcelonában hatodikok (ez egyben a legrosszabb eredményünk az olimpiák történetében) és Atlantában negyedikek lettünk.
Ezután viszont következett a Kemény éra, amely a 2000 sidney-i olimpia óta minden olimpiát megnyer. Reméljük megtartja ezt a kellemes szokását a Csapat.
Aki szereti a statisztikát, annak pár adattal szolgálhatunk: 1928 és 1980 között mindig dobogósok voltunk, illetve amikor szerepeltünk olimpián (nem tiltottak el és nem bojkottáltunk) mindig pontszerző helyen végeztünk. A kilenc arany mellé három ezüstöt és három bronzot szereztünk, ezzel pedig toronymagasan vezetjük az éremtáblázatot.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez