Illékony üzlet
Az illatköltemények mindössze egy százaléka rendelkezik azokkal az adottságokkal, amelyek alapján klasszikussá válhat. Az újdonságok 97%-a nem éli meg már a harmadik évet sem.
„Az utolsó nagy hullám, amely valamely ismert név piacra való bevezetését célozta, éppen mostanra laposodott el” - mutatott rá Werner Hariegel, a német parfümszövetség igazgatója. A márkák legnagyobb része nem bizonyul elég értékadónak.
Különösen a hírességek nevével fémjelzett illatokra-ahol Naomi Campbell volt az első- igaz az, hogy a név ismertsége nem garancia a sikerre. Németországban például kevéssé lelkesednek az ismert hazai személyiségek nevét viselő parfümökért, olyanokért, mint Dieter Bohlen, Sarah Connor vagy Michael Schumacher.
A piacot három konszern- Procter&Gamble, Coty Inc, L|oreal- ismert tervezők nevével fémjelzett luxusparfümjei uralják.
A piacvezető a Procter&Gamble, amely presztízstermékeinek üzletága, a PG Beauty hatmilliárd dollár árbevételt könyvelhetett el magának. A portfoliót az alábbi nevek fémjelzik: Baldessarini, Boss, Bruno Banani Escada, Lacost, Gucci, Valentino, Dolce&Gabbana, Hugo. A L|oreal luxuskategóriája a Giorgio Armani, a Ralph Lauren, a Cacharel és a Viktor&Rolf . Ezen márkák értékesítésével az elmúlt évben 3,7 milliárd eurót forgalmazott.
A három piacvezető közül a NewYork-i Coty Inc. Konszern az egyetlen, amely kizárólag parfümökkel foglalkozik, valójában a Lancester kozmetikummárka önálló leányvállalataként. A konszern árbevétele 2,9 milliárd dollár volt tavaly. Ebből 55%-ot tett ki a Coty Prestige luxustermékcsoport forgalma, amelyeknek portfoliojában a Calvin Klein, a Joop!, a Jil Sander, a Marc Jacobs, a Vera Wang, a Vivien Westwood és a Kenneth Cole tartozik.
„A parfümök teljesen beleágyazódtak a divat világába, gyökereik hagyományosan az haute couture-ben keresendők”- mondja a szövetség igazgatója.
„Az irányt a Chanel jelölte ki. Coco Chanelnek előbb el kellett ismertetnie magát a haute couture világában, a Chanel No.5. csak ezután kezdhette meg diadalútját, és válhatott minden idők legsikeresebb parfümjévé”.
A parfümök által közvetített értékrend a divatmárkát jeleníti meg, s ez akkor is így van, ha a fogyasztó nem ugyanolyan mértékben vonzódik az adott parfüm és az azonos nevet viselő divattermék iránt.
Nem feltétlenül kell, hogy szeresse a Gucci parfümöt az, aki szívesen viseli a Gucci kreációit, és fordítva.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez