Illatházak - CHRISTIAN DIOR
Az illatok titka bűvös mágia számunkra, akik csupán élvezzük a gyönyörű üvegcsék esszenciáit.Ezúttal belepillanthatunk a kulisszák mögé. Most induló sorozatunkban bemutatjuk a nagy parfümházakat és történetüket. Elsőként Christian Diorhoz látogatunk el.
Nem is a legrégibb, és nem is a legdrágább, de bizonyára az egyik leghíresebb parfümház. A háborútól még kábult és az újra, különlegesre éhező világ 1946-ban elragadtatottan fogadta Christian Dior divattervező legújabb modelljeit. A New Look irányzat tökéletesen különbözött az eddigi stílusoktól, mégis hibátlanul elegáns: a szoros, hangsúlyozott derekú ruhák és kosztümök, a hosszú, hullámzó és habos szoknyák egy csapásra új divatot teremtettek a világháború romjain. Dior rögtön rádöbbent, ruháihoz hasonló luxusérzést kell megvalósítania a parfümök világában is.
1947-ben,alig egy évvel első, átütő erejű divatbemutatója után megalapította parfümházát: piacradobta a sajátos cipruskompozíójú Miss Diort, lélegzetállítóan elegáns, amfora alakú kristályüvegben. A siker ezúttal sem maradt el. Hamarosan a felső tízezer hölgyei burkolództak ebbe az illatba, de egyszerűbb kivitelben a polgári világnak is a kedvence lett. A Miss Diort követte a gyöngyvirág illatos harangjait magába záró Diorella és a klasszikus Dioressence. Majd jött az ultraelegáns kompozíció, a Diorissimo. Válaszként a hetvenes évek végének kihívásaira készült el a meleg ,fűszeres Poison, amelynek egyik legkönnyebb változata, a Tendre Poison a kilencvenes években került a parfümériák polcaira.
A nyolcvanas évek egyik legnagyobb slágerévé vált a francia tengerpartot idéző Dune, és néhány évvel ezelőtt a Dolce Vita a valódi luxus illatát késpviselte, s pillanatok múlva mi is élvezhetjük legújabb változatát, az Eua de Dolce Vitát. A Dior cég a legnevesebb |orrokat| alkalmazta, akik megkomponálták a divat kihívásainak megfelelő és mégis örök illatokat. Ezer és ezer aromából választották ki azokat az esszenciákat, amelyeknek keveréke végül a jellegzetes parfümöket megalkotta. Christian Dior ugyan a nőknek tervezte legcsodálatosabb ruháit és első parfümjét is, tudta, hogy a férfiak szintén szívesen fogadják a parfümház nekik szóló kreációit. Ezért hamarosan jelentkezett a ma már klasszikusnak számító Eau Sauvage illatcsaláddal, amelynek Eau Sauvage Extréme változata nemrégiben aratott nagy sikert. A Dune pour homme a Dune parfüm férfias és meleg illatú variánsa, míg a Fahrenheit kimondottan az urak számára készült illatcsalád. A férfiak körében a Jules ugyancsak nagy sikert aratott. Christian Dior hagyományait követi a divatház és a parfümház is, ám ma már a modern idő szavára hallgatva próbálnak hatni az emberi orr több millió szaglóidegére. A hagyományos virágillatok és esszenciák helyett már ők is gyümölcsös friss kivonatokkal próbálkoznak - természetesen változatlanul a régi sikerekkel.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez