Hódolat a Hermésnek
A világ bármely pontján, ha valaki fekete szalaggal átkötött narancsszínű dobozban kapja az ajándékát, amelyen egy kis hintót húzó ló díszeleg, biztos lehet benne: páratlanul szép, és nagyon drága csecsebecsében részesült.
Lehet az porcelán, kristály, parfüm, nyakkendő vagy retikül, minden Hermés termék olyan luxusminőséget képvisel, amely mind a mai napig csak a legtehetősebbek élvezhetnek.
A nagynevű cég mesébe illő történettel büszkélkedhet, amely az arisztokrácia és a gazdag ügyfelek mindenkori elismeréséről és hódolatáról árulkodik. Az alapító Thierry Hermés 1801-ben a németországi Créfeldben született, ám a családot protestáns hite miatt száműzték. A fiatal Thierry Hermés a 20-as évek végén került Párizsba, ahol egy évtizeddel később a Madeleine forgalmas negyedében nyitotta meg nyereg- és lószerszámkészítő üzletét. A rohamosan terjeszkedő városban, a luxushintók világában óriási verseny alakult ki a mesterek között. Mindannyian igyekeztek tökéletes munkával megnyerni az igényes vevőket. Hermésnek ez olyannyira sikerült, hogy az 1867-es Világkiállításon ő kapta az aranyérmet. Követője fia, Charles-Emile 1878-ban lépett elhunyt édesapja nyomdokaiba. Ő volt az, aki két évvel később a híres Hermés Házat megnyitotta a Faubourg Saint Honoré 24. alatt, a Champs Elysées-n. A cég ma is ugyanebben a párizsi épületben található. Charles-Emile Hermés legidősebb fiával, Adolph-fal vezette a Fils műhelyt, amely már egy butikot is magába foglal. A legkisebb fiú, Emile-Maurice pedig igazi vállalkozóként új piacok meghódítására indult Németországba, Hollandiába, Belgiumba, Lengyelországba, az oroszországi út után pedig II. Miklós cár udvari szállítója lett.
A két testvér társulása, a Hermés Fréres már 80 alkalmazottal dolgozott, és olyan tekintélyes vevőkörrel rendelkezett, amelybe beletartozott a román és spanyol király, a japán császár, a francia és perui elnök és a pénzvilág nagy mágnásai. Az első világháború alatt Emile-Maurice járt Észak-Amerikában és Kanadában, ahol tanúja volt a szállítmányozás fejlődésének és a tömeggyártás megjelenésének. Visszatérve Európába ő jelent meg elsőként a cipzáras poggyászokkal, majd övekkel, kesztyűkkel, sport- és automobil-felszerelésekkel, táskákkal, noteszekkel, karkötőkkel, a zsokék ingéhez használt selyemsálakkal gazdagodott a cég profilja. A Ház századik évfordulójának ünneplésére Hermés boltok nyíltak Cannes-ban, Biarritz-ban és Deauville-ben. A második világháború után a Duc hintós logó egy óriási márka védjegye lett.
Az 1950-es évek az utánozhatatlan ruhák, nyakkendők, cipők és parfümök sikereiről tanúskodnak. A Hermés butikok olyan hírességek találkozóhelyévé váltak, mint a monacói hercegnő, Windsor hercege, Ingrid Bergman, Jacky Kennedy. Idővel Európa más országaiban, majd Japánban és az Egyesült Államokban is sorra nyitottak Hermés-üzleteket. 1978 óta Jean-Louis Dumas Hermés vezeti a céget. Azóta a kibővített, nagy bőr- és tervező stúdiók a Párizs melletti Pantin-be költöztek. A Hermés International Company név alatt ma 30 cég felelős a gyártásért és értékesítésért. Összesen 3600 főt foglalkoztatnak.
Az épület emelete zárt világ, ahova csak engedéllyel lehet belépni. A bőrdíszmű helyekben kézzel vart finom táskák készülnek. Mellette a nyeregműhelyben a régi hagyományoknak megfelelően nyergek, kengyelek és minden, ami egy rangos lovasversenyhez szükséges. Egy- egy darabon több hétig, esetleg több hónapig dolgoznak, a megrendelő minden kívánságát teljesítik, nevét pedig féltve őrzik. A számozott darabról senki sem tudja meg, kinek is készül. Itt található a híres múzeum is, amelyet még Emile-Maurice építtetett, aki az avantgárd nagy személyiségeivel barátkozott és szenvedélyes gyűjtőként a kreatív művészek titkos kertjében minden fellelhető lovas ereklyéknek otthont adott. Az a festmény is itt található, amely alapján a cég logója született. A nagy műhelyek és tervezőstúdiók mára kiszorultak a belvárosi székházból, külön üvegpalotát kaptak a Párizs melletti Pantinben. Nemcsak a termelés jó része folyik itt, de a kereskedők is itt válogathatnak a mintatermékek kínálatából. Lakástextília, porcelán-, ezüsttárgyak, kristályok, órák, táskák, ruhák és kiegészítők ezrei viszik innen Hermés hírnevét. A hintót húzó ló végre hozzánk is elérkezett.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez